si funksionon një teleskop

mënyra për të parë qiellin

Teleskopi ishte një shpikje që revolucionarizoi njohuritë e astronomisë gjatë gjithë historisë. Duke përdorur vetitë e lenteve dhe pasqyrave, ai është përgjegjës për përpunimin e dritës së emetuar nga objektet në mënyrë që syri i njeriut të mund të zmadhohet dhe të kapë imazhe. Aktualisht ka një shumëllojshmëri dizajnesh për të zgjedhur dhe aksesorë me shumicë. Pra, përpara se të nxitojnë për të blerë teleskopin e tyre të parë, një hobist do të bënte mirë të njihej me mënyrën se si funksionon teleskopi, përbërësit e tij dhe kufizimet e tij. Në këtë mënyrë, ju mund të shmangni zhgënjimin me një blerje të keqe. Shumë njerëz nuk e dinë si funksionon një teleskop.

Për këtë arsye, ne do të shpjegojmë hap pas hapi se si funksionon një teleskop dhe çfarë duhet të keni parasysh për të mësuar se si ta përdorni atë.

çfarë është një teleskop

shih hënën

Ndonjëherë njerëzit kanë një ide të paracaktuar se çfarë mund t'u tregojë teleskopi. Ata zakonisht presin të shohin më shumë detaje sesa teleskopi mund të zbulojë përmes optikës së tij. Në këtë rast, një teleskop i mirë mund të karakterizohet gabimisht si një teleskop i keq. Për shembull, planetët nuk duken kurrë të mëdhenj dhe të bukur. Pamjet e marra nga sondat hapësinore kur vizitojnë planetë të ndryshëm ndonjëherë na befasojnë.

Fjala teleskop vjen nga një rrënjë greke: do të thotë "larg" dhe "të shohësh". Është një instrument optik që është bërë një mjet themelor në shkencat astronomike, duke lejuar shumë përparime dhe një kuptim më të mirë të universit.

Instrumenti ndihmon për të parë objekte shumë të largëta me detaje më të mëdha. Teleskopët kapin rrezatimin e dritës, duke afruar imazhet e objekteve të largëta. Shërbimet për:

 • Astronomia kap imazhet e objekteve yjore.
 • Përdoret për të vëzhguar objekte të largëta në fushat e mëposhtme: navigacion, eksplorim, kërkime mbi kafshët (zogjtë) dhe forcat e armatosura.
 • Si një mjet mësimor për fëmijët për të filluar në shkencë.

si funksionon një teleskop

si funksionon një teleskop

Për të kuptuar plotësisht se si funksionon një teleskop, duhet të keni parasysh 2 gjëra:

 • Sjellja e syrit të njeriut: ne duhet ta kuptojmë atë për të përmirësuar aftësitë e tyre.
 • llojet e teleskopëve – të jenë në gjendje të dinë se si funksionojnë. Ne do të shohim më të zakonshmet, përkatësisht teleskopët reflektues dhe teleskopët përthyes.
 • sjellja e syrit të njeriut – Syri përbëhet nga bebëza (e cila vepron si lente) dhe retina (e cila reflekton dritën). Kur shikon objekte të largëta, drita që lëshon është e pakët. Lentja natyrale e syrit tonë (bebëza) reflekton një imazh shumë të vogël në retinë. Nëse një objekt është afër, ai lëshon më shumë dritë dhe rritet në madhësi.

Në rastin e teleskopit, ai përdor thjerrëza dhe pasqyra për të mbledhur sa më shumë dritë nga një objekt, për të fokusuar këtë rrezatim dhe për ta drejtuar atë në sy. Kjo i bën objektet e largëta të duken më mirë dhe më të mëdha.

llojet e teleskopëve

si funksionon një teleskop për të parë qiellin

Ndërsa ka disa lloje (ka edhe lloje numerike), më të zakonshmet dhe më efikaset janë:

 • Teleskopi reflektues: Nuk është një teleskop i madh, mund të përdorni jo vetëm thjerrëza, por edhe pasqyra. Në njërën anë, do të kemi pikën qendrore (thjerrëzën hyrëse për dritën e yjeve), dhe më pas do të kemi një pasqyrë shumë të lëmuar në fund (poli i kundërt) që do të pasqyrojë imazhin. Sikur të mos mjaftonte kjo, në gjysmë të rrugës do të kemi një tjetër pasqyrë të vogël për të “përkulur” imazhin, që do të jetë hapi i fundit përpara lëvizjes së okularit, të cilin do ta përdorim për të parë anash teleskopit.
 • Teleskopi refraktor: Këta janë teleskopë shumë të gjatë. Në njërin skaj do të kemi pikën qendrore (thjerrëzën e madhe që mund të fokusojë sa më shumë dritë; ka një gjatësi fokale të gjatë), dhe në skajin tjetër është okulari (thjerrëza e vogël përmes së cilës do të shikojmë; ka një gjatësi fokale e gjatë). fokus i shkurtër). Drita nga ylli (objekti që do të vëzhgohet) hyn përmes pikës qendrore, udhëton nëpër gjatësinë e gjatë fokale të formuar nga madhësia e tij e madhe dhe më pas fillon shpejt një rrugë të shkurtër përmes gjatësisë fokale të okularit, duke e zgjeruar ndjeshëm imazhin. Sa më i gjatë të jetë teleskopi përthyes, aq më shumë zmadhohet imazhi.

pjesë të një teleskopi

Për të ditur me të vërtetë se si funksionon një teleskop, duhet të dimë pjesët e tij. Jo të gjithë teleskopët përdorin ekskluzivisht lente. Ka disa lloje teleskopësh që mund të përdorin pasqyra. Pavarësisht se çfarë teleskopi përdoret, funksioni i tij kryesor është të përqendrojë sa më shumë dritë të jetë e mundur dhe të sigurojë një imazh të mprehtë të objekteve të largëta.

Objektivi mund të jetë një lente (ose pasqyrë) me një hapje ose diametër specifik që, kur merret drita, e përqendron atë në skajin tjetër të tubit optik. Tubat optikë mund të bëhen prej tekstil me fije qelqi, kartoni, metali ose materiale të tjera.

Pika ku përqendrohet drita quhet pika qendrore dhe distanca nga thjerrëza në pikën qendrore quhet gjatësi fokale. Raporti fokal ose rrezja është raporti midis hapjes dhe gjatësisë fokale, ai përfaqëson shkëlqimin e sistemit dhe është i barabartë me numrin e ndalesave f të vendosura përgjatë gjatësisë fokale (raporti fokal = gjatësia fokale / apertura).

Një raport i vogël fokale (f/4) siguron një imazh më të ndritshëm sesa një raport i madh fokal (f/10). Nëse kërkohet fotografi, një sistem me një raport të vogël fokal është më i dëshirueshëm sepse koha e ekspozimit do të jetë më e shkurtër.

Sa më e madhe të jetë hapja (diametri) i teleskopit, aq më shumë dritë do të mblidhet dhe imazhi që rezulton do të jetë më i ndritshëm. Kjo është e rëndësishme sepse pothuajse të gjitha objektet qiellore janë shumë të zbehta dhe drita e tyre është shumë e zbehtë. Dyfishimi i diametrit të teleskopit katërfishon zonën që merr dritë, që do të thotë se një teleskop 12 inç merr 4 herë më shumë dritë se një teleskop 6 inç.

Ndërsa rrisim hapjen, do të shohim yje me magnitudë më të zbehtë. Madhësia është shkëlqimi i një objekti qiellor. Vlerat afër 0 janë të ndritshme. Madhësitë negative janë shumë të ndritshme. Syri mund të shohë deri në magnitudë 6, që korrespondon me yjet më të zbehta në skajin e dukshmërisë.

Teleskopët me diametër më të madh jo vetëm që ju lejojnë të shihni objekte më të errëta. Përveç kësaj, rrit sasinë e detajeve, pra rrit rezolucionin. Astronomët matin rezolucionin në sekonda të harkut. Rezolucioni i një teleskopi mund të testohet duke vëzhguar ndarjen midis dy yjeve, ndarja e dukshme ose këndore e të cilëve dihet.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë se si funksionon një teleskop.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.