Si funksionon një busull?

orientim

Busulla ka qenë gjithmonë një objekt intrigues, shpesh i lidhur me aventurën, eksplorimin dhe natyrën. Dikur përdorej kryesisht nga marinarët dhe eksploruesit në udhëtimet e tyre nëpër botë ose nga gjuetarët e thesareve që kërkonin thesare të fshehura. Sidoqoftë, në kohët moderne, busulla ka evoluar përtej të qenit një mjet i thjeshtë navigimi. Sot, aventurierët e përdorin shpesh gjatë kurseve të orientimit, ndërsa udhëtarët në anije dhe aeroplanë e përdorin atë për t'u orientuar. Shumë njerëz nuk e dinë si funksionon një busull.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se si funksionon një busull, karakteristikat dhe aspektet e tij që duhen marrë parasysh.

çfarë është një busull

busull në harta

Busulla është një instrument që funksionon duke përdorur fushën magnetike të Tokës. Ai përbëhet nga një gjilpërë e magnetizuar që është e varur në një strumbullar, duke e lejuar atë të rrotullohet lirshëm. Poli verior i gjilpërës drejtohet drejt polit magnetik verior të Tokës dhe, si rezultat, Busulla mund të përdoret për të përcaktuar drejtimin e veriut magnetik. Lëvizja e gjilpërës ndikohet nga forcat magnetike të ushtruara mbi të nga fusha magnetike e Tokës, duke bërë që ajo të përafrohet me drejtimin e fushës. Prandaj, duke përdorur busullën, mund të përcaktohet me saktësi qëndrimi i dikujt dhe të lundrohet nëpër terrene të panjohura.

Njohja se si funksionon një busull është thelbësore kur lundroni në zona të hapura, veçanërisht në kohë krize ose kur lidhja GPS nuk është e mundur. Udhëzimet kryesore dhe përdorimi i pjerrësisë dhe gjilpërës së drejtuar janë aftësi thelbësore për mbijetesë nëse vendosni të dilni në natyrë në kërkim të një aventure.

Funksionaliteti i busullës ka qenë prej kohësh një mister, por funksionimi i tij i brendshëm është mjaft i thjeshtë. Busulla funksionon bazuar në ndërveprimin midis fushës magnetike të Tokës dhe një gjilpëre të vogël magnetike brenda pajisjes. Kjo gjilpërë është e varur në atë mënyrë që e lejon atë të lëvizë lirshëm dhe të rreshtohet me polin magnetik verior të Tokës. Duke ndjekur orientimin e gjilpërës, Përdoruesi mund të përcaktojë drejtimin e tij në lidhje me veriun magnetik.

Si funksionon një busull?

Si funksionon një busull për të orientuar veten?

Është tipike për fëmijët që të vënë në dyshim mekanikën e një busull kur e ndeshen për herë të parë. Për fat të mirë, shpjegimi i funksionalitetit të busullës është mjaft i thjeshtë. Busulla funksionon për shkak të fushës magnetike të Tokës. Prandaj, një busull magnetik i thjeshtë, i tillë që shpesh kryhet nga alpinistët dhe alpinistët, funksionon në një parim të thjeshtë. Një gjilpërë lëvizëse brenda busullës reagon ndaj një magneti, i cili në fakt është Toka. Kjo ndodh sepse planeti ynë përmban një sasi të konsiderueshme hekuri dhe për këtë arsye është magnetik. Gjilpëra e vogël lëvizëse e busullës e përdor këtë veti për të treguar drejtimin e Veriut dhe Jugut.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se ky mekanizëm funksionon vetëm nëse busulla nuk është shumë afër ndonjë magneti tjetër. Gjilpëra e busullës është zakonisht prej çeliku magnetik dhe në përgjithësi jep një përafrim të drejtimit të veriut, megjithëse jo me saktësi të plotë. Megjithatë, ky instrument është shumë i dobishëm për t'u orientuar shpejt. Për funksionalitet optimal, është jetike që gjilpëra të montohet me fërkim minimal për të siguruar lëvizjen e papenguar. Nëse gjilpëra nuk është montuar siç duhet, mund të shkaktojë që shigjeta të tregojë drejtimin e veriut në mënyrë të pasaktë.

Mekanika pas fushave magnetike të Tokës është një temë komplekse. Një shpjegim i përmbledhur përfshin idenë që ka Toka një bërthamë e fortë hekuri në qendër të saj që është e rrethuar me metal të shkrirë. Lëvizja e këtij metali të lëngshëm krijon rryma elektrike që gjenerojnë fushën magnetike të planetit. Kjo fushë magnetike është ajo që mbron Tokën nga era e dëmshme diellore dhe rrezatimi diellor që përndryshe do të rrezikonte planetin tonë.

Sjellja e gjilpërës

si funksionon një busull

Për të gërmuar më thellë në mekanikë, shpjegimi i sjelljes së një gjilpëre të busullës, që tregon gjithmonë veriun, është disi i ndërlikuar. Polet magnetike të Tokës dhe fusha magnetike shoqëruese ndihmojnë në orientimin e gjilpërës. Poli magnetik negativ i Tokës është më i fortë pranë polit të tij verior gjeografik, duke e detyruar gjilpërën e busullës magnetike të tregojë drejtimin e veriut të vërtetë. Në esencë, Gjilpëra e busullës është në vetvete një magnet që përputhet me linjat e fushës magnetike të Tokës.

Duhet theksuar se dritat veriore janë dukuri natyrore që rrjedhin nga fusha magnetike e Tokës. Këto drita krijohen nga grimcat me energji të lartë që ndërveprojnë me fushën magnetike të Tokës, të shkaktuar nga erërat diellore. Vlen gjithashtu të theksohet se këto aurora mund të gjenden edhe në hemisferën jugore, ku ato njihen si aurorat australiane.

Rëndësia e fushave magnetike të Tokës

Dy polet e dallueshme të fushës magnetike të Tokës janë Poli Gjeografik i Veriut dhe Poli Magnetik i Veriut. Ndërsa Poli Verior Gjeografik ndodhet në pikën më veriore të boshtit të Tokës, Poli i Veriut Magnetik është vendi ku fusha magnetike e Tokës drejtohet vertikalisht poshtë. Këto dy pole nuk përkojnë dhe pozicionet e tyre nuk janë fikse. Dihet se Poli i Veriut magnetik, në veçanti, Ajo lëviz për shkak të ndryshimeve në fushën magnetike të Tokës.

Dikush mund të anashkalojë faktin se Poli i Veriut gjeografik dhe Poli i Veriut magnetik nuk zënë gjithmonë të njëjtën hapësirë ​​fizike. Poli magnetik i Veriut Ai lëviz afërsisht 60 kilometra çdo vit për shkak të lëvizjes së hekurit në bërthamën e Tokës, e cila mund të shkaktojë një pabarazi prej disa kilometrash midis Veriut të Vërtetë dhe Veriut Magnetik. Pavarësisht këtyre luhatjeve, ato janë të parëndësishme kur bëhet fjalë për lundrimin, pasi busulla nuk është mjaftueshëm e saktë për të përcaktuar vendndodhjen e saktë të Polit të Veriut.

"Deklinimi magnetik" i referohet ndryshimit midis polit gjeografik të Veriut dhe polit magnetik, i cili mund të ndryshojë pak në varësi të vendndodhjes së secilit në Tokë. Në shtator 2019, Dy polet u vendosën rastësisht në të njëjtin vend për herë të parë në më shumë se tre shekuj e gjysmë. Kjo ngjarje fitoi tërheqje në mediat sociale për shkak të faktit se busullat në Observatorin Mbretëror të Greenwich-it drejtonin drejt Veriut të Vërtetë dhe jo Veriut Magnetik. Observatori Royal Greenwich ka një histori të gjatë të studimit të fushës magnetike të Tokës.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si funksionon një busull dhe si ta përdorni atë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.