Si formohet një vrimë e zezë

si formohet një vrimë e zezë

Një nga elementët më të frikësuar në univers është vrima e zezë. Estimatedshtë vlerësuar se qendra e galaktikës sonë është formuar nga një vrimë e zezë super masive. Bëhet fjalë për një pikë, graviteti është praktikisht i pafund dhe po përpiqet të "gëlltisë" gjithçka në rrugën e saj. Shkenca ka studiuar si formohet një vrimë e zezë dhe cilat janë shanset që ato të bëhen gjithnjë e më të mëdha.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se si formohet një vrimë e zezë dhe cilat janë karakteristikat e saj.

tipare kryesore

brenda një vrime të zezë

Këto vrima të zeza nuk janë asgjë më shumë sesa mbetjet e yjeve antikë që nuk ekzistojnë më. Yjet priren të kenë shumë lëndë dhe grimca, kështu që ata kanë shumë gravitet. Thjesht duhet të shihni se si dielli ka 8 planetë dhe yje të tjerë që e rrethojnë vazhdimisht. Sistemi diellor ekziston për shkak të gravitetit të diellit. Toka është tërhequr nga ajo, por kjo nuk do të thotë që ne jemi gjithnjë e më afër diellit.

Shumë yje i japin fund jetës së tyre në formën e xhuxhëve të bardhë ose yjeve neutron. Vrimat e zeza janë faza e fundit në evolucionin e këtyre yjeve shumë më të mëdha se dielli. Edhe pse njerëzit mendojnë se dielli është i madh, ai është akoma një yll mesatar (madje i vogël kur krahasohet me yjet e tjerë). Ja përse ka yje 10 dhe 15 herë më të mëdha se dielli, dhe kur të pushojnë së ekzistuari, ato do të formojnë një vrimë të zezë.

Nëse asnjë forcë nuk mund të ndalojë veprimin e gravitetit, do të shfaqet një vrimë e zezë, e cila mund të zvogëlojë të gjithë hapësirën dhe ta kompresojë atë derisa vëllimi i saj të jetë zero. Në këtë pikë, dendësia mund të thuhet se është e pafund. Me fjalë të tjera, sasia e materies që mund të jetë në vëllim zero është e pakufizuar. Prandaj, forca gravitacionale e asaj pike të zezë është gjithashtu e pafund. Asgjë nuk mund t’i shpëtojë kësaj tërheqjeje.

Në këtë rast, edhe drita që zotëron ylli nuk mund t'i shpëtojë gravitetit dhe është bllokuar në orbitën e vet. Për këtë arsye, ajo quhet një vrimë e zezë, sepse në këtë vëllim të dendësisë dhe gravitetit të pafund, as drita nuk mund të lëshojë dritë. Megjithëse graviteti është i pafund vetëm në pikën e vëllimit zero ku hapësira paloset, këto vrima të zeza tërheqin materien dhe energjinë te njëra-tjetra.

Si formohet një vrimë e zezë

si formohet një vrimë e zezë në hapësirë

Vrimat e zeza përbëhen nga vetëm yje shumë masivë. Kur u mbetet pa karburant në fund të jetës së tyre, ata rrëzohen në një mënyrë katastrofike dhe të pandalshme dhe kur bien, ata formojnë një pus në hapësirë ​​- një vrimë të zezë. Nëse nuk janë aq të mëdha, materiali që i bën ata mund t'i parandalojë ato të shemben dhe të formojnë një yll që vdes që lëshon pak dritë: një xhuxh i bardhë ose një yll neutron.

Dallimi midis vrimave të zeza është madhësia e tyre. Yjet janë ata që kanë një masë ekuivalente me atë të diellit dhe një rreze prej dhjetëra ose qindra kilometrash. Ata me masa që arrijnë miliona apo edhe miliarda herë masën e diellit janë vrima të zeza supermasive në bërthamën e galaktikave.

Mund të ketë gjithashtu vrima të zeza të ndërmjetme, qindra mijëra masa diellore dhe vrima të zeza të hershme të formuara në fillim të universit dhe masat e tyre mund të jenë shumë të vogla. Tërheqja e tyre e gravitacionit është aq e madhe sa ata nuk mund t'i shpëtojnë vetëm tërheqjes së tij. Nëse drita më e shpejtë në universin tonë nuk mund të fiket, atëherë asgjë nuk mund të fiket.

Forca e një vrime të zezë

galaktikat dhe yjet

Megjithëse gjithmonë është menduar se një vrimë e zezë do të tërheqë gjithçka rreth saj dhe do ta gllabërojë atë, nuk është kështu. Për planetin, dritën dhe materiet e tjera të përpihen nga vrima e zezë, duhet të jesh shumë afër tij për tu tërhequr nga qendra e tij e veprimtarisë. Sapo të arrini në pikën pa kthim, ju hyni në horizontin e ngjarjes, ku nuk mund të shpëtoni.

Dhe sapo të hyjmë në horizontin e ngjarjes, mund të lëvizim, duhet të jemi në gjendje të lëvizim më shpejt se drita. Madhësia e vrimës së zezë është shumë e vogël. Një vrimë e zezë, siç janë ato që gjenden në qendrat e disa galaktikave, ka një rreze deri në 3 milion kilometra. Ka pak a shumë rreth 4 diell si i yni. Nëse një vrimë e zezë ka të njëjtën masë me diellin tonë, atëherë diametri i saj është vetëm 3 kilometra. Si gjithmonë, këto hapësira mund të jenë të frikshme, por gjithçka në univers është.

Duhet theksuar se një vrimë e zezë mund të bllokojë të gjithë materien dhe vetë hapësirën-kohën në të. Jo vetëm që mund të kapë dritë, por është një qendër me një qendër të tillë graviteti që mund të intensifikojë gjithçka që themi. Vrima në vetvete është plotësisht e zezë dhe nuk ka tipare. Deri më tani, ata nuk ishin në gjendje të ktheheshin në shtëpi për shkak të ndikimit të madh që kishin në mjedisin e tyre. Ata njihen gjithashtu për energjinë e jashtëzakonshme që lëshojnë.

Kjo është arsyeja pse ekspozimi i parë në një vrimë të zezë është për shkak të përdorimit të një rrjeti pasqyrash. Këto radioskopë mund të matin rrezatimin nga hapësira. Nuk na drejton universin si një teleskop. Për të zbuluar në mënyrë specifike dy vrima të zeza, është përdorur një fluoroskop. Njëri prej tyre është vrima e zezë supermasive në qendër të galaktikës sonë.

Evolucioni i një vrime të zezë

Për shkak se ato janë të vogla dhe të errëta, ne nuk mund t'i vëzhgojmë ato drejtpërdrejt. Për shkak të kësaj, shkencëtarët kanë dyshuar prej kohësh në ekzistencën e tij. Diçka që dihet se ekziston por nuk mund të shihet drejtpërdrejt. Për të parë një vrimë të zezë ju duhet të matni masën e një rajoni të hapësirës dhe të kërkoni rajone me një sasi të madhe të masës së errët.

Ka shumë vrima të zeza në sistemet binare të yjeve. Ata tërheqin një masë të madhe nga yjet përreth tyre. Kur tërheq këto cilësi, madhësia e saj rritet dhe bëhet më e madhe. Një ditë, ylli shoqërues nga i cili buron masa do të zhduket plotësisht.

Siç mund ta shihni, një nga gjërat më të studiuara në univers është mënyra se si formohet një vrimë e zezë. Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si formohet një vrimë e zezë dhe cilat janë karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jose Alberto Diaz Reyes dijo

    Përshëndetja ime e përzemërt. Do të ishte kënaqësi për mua të mbledh një rezultat deduktiv që na lejon të pohojmë se: "Bazuar në parimet bazë të fizikës relativiste, një efekt në rezultatet Hapësirë-Kohë, i cili rezulton të jetë mbështetja teorike për të deklaruar se modeli kozmologjik i njohur nga GRAVASTAR (më konkretisht, postulati juaj për "tranzicionin fazor të ET") është i SAKTË, dhe, për rrjedhojë, përbën ZGJIDHJEN e problemit kozmologjik të "Singularitetit në ngjarjet e kolapsit gravitacional". A mund t'ju dërgoj tekstin përshkrues? Sinqerisht, Jose