Si formohen vullkanet

shpërthime

Një vullkan është një strukturë gjeologjike ku magma ngrihet nga brenda tokës. Këto zakonisht e kanë origjinën në kufijtë e pllakave tektonike, të cilat janë rezultat i lëvizjes së tyre, megjithëse ka edhe të ashtuquajtura pika të nxehta, domethënë vullkane të vendosura aty ku nuk ka lëvizje midis pllakave. Të dish si formohen vullkanet Somewhatshtë disi më e ndërlikuar dhe, për këtë arsye, ne do ta shpjegojmë në këtë artikull.

Nëse doni të dini se si formohen vullkanet, ky është postimi juaj.

Si formohen vullkanet

pjesë të një vullkani

Një vullkan është një hapje ose këputje në koren e tokës përmes së cilës magma ose llava shkarkohet nga brendësia e tokës në formën e lavës, hirit vullkanik dhe gazit në temperatura të larta. Ato zakonisht formohen në buzë të pllakave tektonike. Formimi i vullkaneve ka procese të ndryshme:

 • Vullkanet me kufij kontinentale: Kur ndodh një proces subduksioni, pllakat oqeanike (me densitet më të lartë) nënshtrojnë pllakat kontinentale (më pak të dendura). Në këtë proces, materiali i nënshtruar shkrihet dhe formon magmë, e cila ngrihet nëpër çarje dhe nxirret jashtë.
 • Vullkani dorsal në mes të oqeanit: vullkani i formuar kur pllakat tektonike ndahen dhe formojnë një hapje përmes së cilës magma e prodhuar në mantelin e sipërm nxitet nga rrymat konvencionale të oqeanit.
 • Vullkanet e pikave të nxehta: vullkanet e prodhuara nga kolona në rritje të magmës që presin koren e tokës dhe grumbullohen në shtratin e detit për të formuar ishuj (si Hawaii).

Kushtet e trajnimit

Në terma të përgjithshëm, mund të themi se vullkanet mund të kenë lloje të ndryshme në varësi të karakteristikave të caktuara të formimit të tyre (të tilla si vendndodhja ose procesi i saktë), por aspekte të caktuara të formimit vullkanik janë baza e të gjitha vullkaneve. Vullkani është formuar kështu:

 1. Në temperatura të larta, magma formohet brenda tokës.
 2. Ngjituni në majë të kores së tokës.
 3. Ai shpërthen përmes çarjeve në koren e tokës dhe përmes kraterit kryesor në formën e shpërthimeve.
 4. Materialet piroklastike grumbullohen në sipërfaqen e kores së tokës për të formuar konin kryesor vullkanik.

Pjesë të një vullkani

si formohen vullkanet

Pasi ka lindur vullkani, ne gjejmë pjesë të ndryshme që e formojnë atë:

 • Krater: Openingshtë hapja që ndodhet në krye dhe përmes së cilës dëbohen lavë, hiri dhe të gjitha materialet piroklastike. Kur flasim për materiale piroklastike po i referohemi të gjitha fragmenteve të shkëmbit vullkanik të ndezur, kristaleve të mineraleve të ndryshme, etj. Ka shumë kratere që ndryshojnë në madhësi dhe formë, edhe pse më e zakonshme është se ato janë të rrumbullakosura dhe të gjera. Ka disa vullkane që kanë më shumë se një krater.
 • Kaldaja: është një nga pjesët e një vullkani që shpesh ngatërrohet mjaft me kraterin. Sidoqoftë, është një depresion i madh që formohet kur vullkani lëshon pothuajse të gjitha materialet nga dhoma e tij e magmës në një shpërthim. Kaldera krijon një paqëndrueshmëri brenda vullkanit të jetës që mungon për mbështetjen e saj strukturore.
 • Kon vullkanik: është akumulimi i lavës që ngurtësohet ndërsa ftohet. Gjithashtu pjesë e konit vullkanik janë të gjitha piroklastet jashtë vullkanit që prodhohen nga shpërthime ose shpërthime me kalimin e kohës.
 • Çarje: janë çarjet që ndodhin në zonat ku magma nxirret jashtë. Ato janë çarje ose çarje me një formë të zgjatur që i jep ajrosje brendësisë dhe që zhvillohet në zonat ku magma dhe gazrat e brendshëm nxirren drejt sipërfaqes.
 • Oxhaku: është kanali përmes të cilit lidhet dhoma magmatike dhe krateri. Shtë vendi i vullkanit ku llava kryhet për dëbimin e saj. Aq më tepër, dhe gazrat që lëshohen gjatë një shpërthimi kalojnë nëpër këtë zonë.
 • Dykes: Ato janë formacione ndezëse ose magmatike që kanë formë tubi. Ata kalojnë nëpër shtresa të shkëmbinjve ngjitur dhe më pas ngurtësohen kur temperatura bie.
 • Kube: Isshtë akumulimi ose tuma që gjenerohet nga lavë shumë viskoze dhe që merr një formë rrethore. Kjo lavë është aq e dendur saqë nuk ka qenë në gjendje të lëvizë pasi forca e fërkimit është shumë e fortë me tokën.
 • Dhoma magmatike: Ai është përgjegjës për grumbullimin e magmës që vjen nga brendësia e Tokës. Zakonisht gjendet në thellësi të mëdha dhe është depozita që ruan shkëmbin e shkrirë që njihet si magmë.

Aktiviteti vullkanik

si janë formuar vullkanet që në fillim

Në varësi të aktivitetit në frekuencën me të cilën shpërthejnë vullkanet, ne mund të dallojmë lloje të ndryshme vullkanesh:

 • Vullkani aktiv: i referohet një vullkani që mund të shpërthejë në çdo kohë dhe është në një gjendje të fjetur.
 • Vullkanet e fjetura: Ato tregojnë shenja të aktivitetit, të cilat zakonisht përfshijnë fumarole, burime të nxehta ose ato që kanë qenë në gjumë për një kohë të gjatë midis shpërthimeve. Me fjalë të tjera, për t'u konsideruar joaktiv, duhet të kenë kaluar shekuj që nga shpërthimi i fundit.
 • Vullkani i shuar: Mijëra vjet duhet të kalojnë para se një vullkan të konsiderohet i zhdukur, edhe pse kjo nuk garanton që ai do të zgjohet në një moment.

Si formohen vullkanet dhe shpërthimet

Shpërthimi është një nga karakteristikat kryesore të vullkaneve, e cila na ndihmon t'i klasifikojmë dhe studiojmë ato. Ekzistojnë tre mekanizma të ndryshëm të shpërthimit vullkanik:

 • Shpërthimi i magmës: gazi në magmë lëshohet për shkak të dekompresionit, duke rezultuar në një ulje të densitetit, gjë që bën të mundur që magma të shpërthejë lart.
 • Shpërthimi phreatomagmatic: ndodh kur magma bie në kontakt me ujin për tu ftohur, kur kjo ndodh, magma shpërthyese ngrihet në sipërfaqe dhe magma ndahet.
 • Shpërthimi freatik: Ndodh kur uji në kontakt me magmën avullon, pasi lënda dhe grimcat përreth avullojnë, mbetet vetëm magma.

Siç mund ta shihni, vullkanet janë shumë komplekse dhe shpesh studiohen nga shkencëtarët në përpjekje për të parashikuar shpërthimet e tyre. Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë se si formohen vullkanet dhe cilat janë karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.