Si formohen planetët

Si formohen planetët e sistemit diellor?

Gjithmonë flitet për sistemin diellor dhe universin e përbërë nga planetë, satelitë dhe yje. Megjithatë, shumë njerëz pyesin si formohen planetët dhe cili është procesi me të cilin ato marrin formë dhe fitojnë karakteristikat që kanë aktualisht.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se si formohen planetët, cilat janë karakteristikat e tyre dhe cili është procesi nëpër të cilin kalojnë.

Si formohen planetët

formimi i planetit

Disa planetë besohet se janë formuar nga "mjegullnaja diellore", reja e gazit dhe pluhurit e krijuar kur u formua dielli. Ky proces ndodh përmes akumulimit gradual të materies në hapësirë: kokrrat e pluhurit dhe gazit fillojnë të grumbullohen së bashku dhe, nën tërheqjen reciproke gravitacionale, bashkohen në fragmente gjithnjë e më të mëdha. Kapërceni disa miliona vjet dhe ky grumbullim çon në tre gjëra: yjet supozohet të formohen në retë e dendura të hidrogjenit masiv. Pas kësaj, rreth yllit formohet një disk gazi nga i cili mund të formohen planetë shkëmborë përmes përplasjeve kaotike të copave të materies të grumbulluara masivisht.

Kur u formuan planetët, ata me orbita më afër diellit u zhvilluan dukshëm ndryshe nga ata me orbita më larg nga dielli. Përbërja e planetëve të brendshëm është shumë e ndryshme nga ajo e planetëve të jashtëm. Çfarë janë ekzoplanetet? Kur u formuan planetët, ata me orbita më afër diellit u zhvilluan dukshëm ndryshe nga ata me orbita më larg nga dielli. Metalet e dendura që përbëjnë shkëmbinjtë e planetëve të brendshëm, si hekuri dhe materiale të tjera të rënda, mbetën pas.

Si formohen planetët shkëmborë

planet që formohen

Mërkuri është planeti më i vogël në sistemin diellor dhe më i afërti me diellin. Ai është gjithashtu më i shpejti në mesin e fqinjëve të tij, duke rrotulluar Diellin me afro 48 milje në sekondë.

Graviteti bëri që materia të përqendrohej në re, e cila pas rënies krijoi Diellin.Grimcat e mbetura nga rënia e resë nga shtresa më e jashtme në pjesën qendrore krijuan planetin e gaztë. Grimcat më afër qendrës formojnë planetët shkëmborë.

Sipas disa anëtarëve të komunitetit shkencor, planetët dhe yjet mund të jenë formuar nga mbetjet e pluhurit të diellit rreth 4,6 milionë vjet më parë. Grupe të tjera yjesh u ngjeshën në grumbuj më të mëdhenj gazi që krijuan Jupiterin, Saturnin, Uranin dhe Neptunin.

Si lindin yjet?

Yjet lindin në mjegullnaja, të cilat janë re gjigante gazi të përbëra kryesisht nga hidrogjeni dhe helium, elementët më të zakonshëm në univers. Mund të ketë rajone me përqendrime më të larta të gazit në mjegullnajë. Në këto rajone, tërheqja gravitacionale është më e fortë, duke bërë që ajo të fillojë të tkurret.

Shumë trupa qiellorë ekzistues përfshijnë kryesisht: asteroidët, kometat, yjet, meteoritët, planetët dhe satelitët. Objektet qiellore janë të gjitha yjet që gjenden në hapësirën e jashtme. Kometat janë bërë kryesisht nga akulli dhe shkëmbi.

Teoritë e formimit të Sistemit Diellor

si formohen planetët

Teoria e mjegullnajës diellore (teoria e pranuar aktualisht) propozon këtë sistemi diellor u formua rreth 4,6 milionë vjet më parë kur lënda ndëryjore në krahët spirale të Rrugës së Qumështit u kondensua dhe u shemb nën forcat gravitacionale, dhe lënda u kondensua në një disk në lëvizje.

Planetët në sistemin tonë diellor ndahen në planetë të brendshëm dhe planetë të jashtëm. Planetët e brendshëm më të afërt me Diellin janë sfera të forta shkëmbore dhe përfshijnë Mërkurin, Venusin, Tokën dhe Marsin.

Këto përfshijnë meteoritin Orgueil, që përmban përqendrime të larta të 54Cr (kromi 54). Shkencëtarët supozuan se ky përqendrim mund të lidhet me reaksionet komplekse në yjet që ekzistonin para diellit, domethënë para formimit të sistemit diellor, duke përfshirë planetin tonë.

Hulumtimi më i fundit se si formohen planetët

Planetët formohen nga disqe gazi dhe pluhuri që rrotullohen rreth yjeve të rinj. Pasi formohet "fara" e një planeti, një grumbullim i vogël pluhuri gradualisht shton materialin dhe krijon një brazdë në formë orbite në disk. Carlos Carrasco González, një studiues në Institutin e Astronomisë së Radios, tha: "Interpretimi i imazheve HL Tau të marra nga ALMA ngre shumë dyshime, sepse HL Tau është një yll shumë i ri për të formuar planetë dhe kërkimi për këta planetë nuk ka qenë i suksesshëm. ".

Një seri e re imazhesh të marra duke përdorur vargun shumë të madh (VLA) në më shumë detaje sesa është aktualisht në dispozicion, zbulon veçori të paparë ndonjëherë në disqet protoplanetare dhe tregon një zgjidhje: një nga unazat e materialit që rrethon pluhurin yjor. me përqendrime prej tre deri në tetë herë më të madhe se masa e Tokës, ato mund të përbëjnë embrione planetare.

çështja e kohës

Mosha e vlerësuar e HL Tau është rreth 1 milion vjet ose më pak, krahasuar me moshën e Diellit prej rreth 4.500 miliardë vjet, dhe fakti që është një yll i ri që nuk ka filluar ende të djegë hidrogjen në thelbin e tij, përcakton trajektoren e tyre drejt moshës madhore.

Kur ylli arrin këtë fazë, energjia rrezatuese e shpërndan diskun, kështu që planetët nuk formohen nëse nuk janë formuar ende. Grumbullimet e pluhurit të gjetura në diskun HL Tau mund të demonstrojnë ekzistencën e një mekanizmi më të shpejtë të formimit të planetit, përmes fragmentimit të parë të diskut në unaza dhe formimit të grumbujve të mëdhenj në këto unaza. zhvillimi i të cilave do të ishte më i shpejtë se ai i atyre homogjenëve.

Studimi i VLA i HL Tau në Observatorin Kombëtar të Radio Astronomisë (NRAO) u krye nga një bashkëpunim ndërkombëtar i udhëhequr nga Carlos Carrasco González nga IRyA-UNAM dhe Thomas Henning nga Instituti Max Planck për Astronomi (MPIA), me UNAM (Meksikë) , morën pjesë astronomë nga MPIA (Gjermani), NRAO (SHBA) dhe CSIC (Spanjë).

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si formohen planetët dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.