Si formohen lumenjtë

Si formohen lumenjtë e botës?

Një lumë është një rrjedhë uji që rrjedh vazhdimisht dhe përgjithësisht natyrshëm, në një drejtim të caktuar nëpër sipërfaqen e tokës. Lumenjtë luajnë një rol themelor në ciklin e ujit dhe në modelimin e sipërfaqes së tokës. shumë njerëz pyesin veten si formohen lumenjtë.

Për këtë arsye, në këtë artikull do t'ju tregojmë se si formohen lumenjtë, çfarë karakteristikash kanë dhe rëndësinë e tyre për planetin.

çfarë janë lumenjtë

si formohen lumenjtë

Këto rrjedha veprojnë si arterie të rëndësishme në ekosisteme, duke siguruar ujë të freskët për jetën e bimëve dhe kafshëve, si dhe për konsumin njerëzor dhe aktivitetet ekonomike. Përveç kësaj, rrjedha e vazhdueshme e tij kontribuon në erozion dhe sedimentim, duke formuar peizazhet me kalimin e kohës.

Pellgu ujëmbledhës është zona e tokës që drenohet nga një lumë dhe degët e tij. Këto pellgje mbledhin ujërat e shiut dhe e çojnë atë drejt lumenjve kryesorë, duke rritur rrjedhën e tyre. Ndërsa lumi përparon, ai degëzohet në kanale më të vogla të quajtura degë, të cilat bashkohen me rrjedhën kryesore dhe pasurojnë rrjedhën e tij.

Lumenjtë variojnë në madhësi nga përrenjtë e vegjël deri te përrenjtë e fuqishëm që përshkojnë kontinente. Disa nga lumenjtë më të njohur në botë përfshijnë Nili, Amazona, Gange, Misisipi dhe Danubi, ndër shumë të tjera. Këta lumenj luajnë një rol jetik në shoqëritë njerëzore, duke siguruar ujë për bujqësinë, lundrimin, prodhimin e energjisë hidroelektrike dhe përdorime të tjera ekonomike.

Përveç rëndësisë praktike, lumenjtë kanë edhe vlera estetike dhe rekreative. Shumë njerëz shijojnë aktivitete të tilla si shëtitja me varkë, peshkimi, noti dhe turizmi i lumit, të cilat i lejojnë ata të vlerësojnë bukurinë natyrore dhe jetën e egër që banon dhe përreth lumenjve.

Si formohen lumenjtë

lumi dhe rrjedha e tij

Lumenjtë formohen kur marrin një burim të vazhdueshëm uji, si burime, ujëvara ose akullnaja që shkrihen. Një lumë është një rrjedhë natyrore e ujit që rrjedh nga një vend më i lartë në një vend më të ulët përmes një shtrati lumi.

Rrjedha e saj është e konsiderueshme dhe konstante, duke rrjedhur në dete ose liqene. Mund të rrjedhë edhe në një lumë tjetër më të madh, në këtë rast do të quhet degë. Nëse lumi është i shkurtër dhe i ngushtë, quhet përrua.

Lumenjtë ndahen në rrjedhat e sipërme, të mesme dhe të poshtme. Në rrjedhën e sipërme është vendi ku ata lindin (burimi ose burimi), uji i mesit është shtrati i lumit ku ai ka ende shumë forcë rrjedhëse dhe mbetet pak a shumë i drejtë, dhe në rrjedhën e poshtme është vendi ku fillon të humbasë forcën dhe forcën para se të arrijë në grykën e tij. Kthesa

Mënyrat e formimit të lumenjve

trajektoret e lumenjve

shi

Lumenjtë e marrin ujin nga burime të ndryshme. Shpesh këto burime shoqërohen me reshje. Uji i shiut nga kondensimi i ujit në oqean formon re dhe udhëton në kontinente, duke prodhuar reshje.

Kur reshjet zvogëlohen, kapaciteti absorbues i tokës është i ngopur. Më pas, uji kalon nëpër brazda të vogla në tokë. Në malësi, këto gropa hidrodinamike shkaktohen nga shiu ose shkrirja e borës lart në male.

Llogoret po thellohen për shkak të erozionit. Shumë brazda nuk kanë kanale fikse, por mbushen me ujë me ndërprerje gjatë sezonit të shirave, ose nga shkrirja e borës gjatë stinës së nxehtë.

formimi i kanalit

Duke qenë se nuk kanë një kanal të vazhdueshëm, nuk konsiderohen lumenj, por quhen pragje ose përrenj. Gjatë gjithë historisë gjeologjike të Tokës, procesi i heqjes së këtyre kanaleve ka bërë që ato të thellohen në shtresa të ngopura përgjithmonë.

Kështu, uji i transportuar mbetet në shtratin e lumit dhe nuk filtrohet. Burimi i lumit është vendi ku fillon rruga. Mund të fillojë me burimet ose ujërat nëntokësore, shkrirjen e akullnajave ose vetë shiun.

Uji i shiut shpesh rrjedh poshtë shpateve dhe formon rrjedha sipërfaqësore. Nëse brazdat gërryejnë tokën dhe ka shi të mjaftueshëm, ato mund të formojnë shtretër lumenjsh. Që kjo të funksionojë, toka nëpër të cilën rrjedh lumi duhet të jetë e ngopur me ujë dhe e papërshkueshme.

Burimet

Një mënyrë tjetër se si formohen lumenjtë është përmes burimeve. Burimi është një burim natyror uji që buron nga toka ose midis shkëmbinjve. Uji nga shiu ose bora depërton në një zonë dhe del në lartësi më të ulëta. Kur uji i burimit rrjedh në një sipërfaqe të papërshkueshme, uji nuk filtrohet mbrapa dhe formon një brazdë që bëhet shtrati i lumit. Uji i shiut ushqen burimin dhe burimi ushqen lumin në burim.

Akuifer

Përveç burimeve, shumë lumenj ushqehen edhe nga akuiferët. Akuiferët janë masa shkëmbinjsh të depërtueshëm që lejojnë akumulimin e ujit përmes poreve ose thyerjeve të tyre.. Kur akuiferi arrin nivelet e ngopjes, uji kullon përmes poreve dhe nëse toka është e papërshkueshme, uji bie në brazda.

Ujërat nëntokësore janë burimi kryesor i ujit për lumin, i cili mban një rrjedhë konstante pavarësisht nga reshjet. Megjithatë, shirat e rastësishëm nevojiten për të rimbushur ujërat nëntokësore.

Shkrij

Së fundi, shkrirja e akullnajave malore mund të formojë lumenj. Siç kemi komentuar më parë, uji i shkrirë mund të krijojë gërvishtje në shpatet.

Toka është e ngopur me ujë dhe arrin në shtresën e papërshkueshme, duke marrë kështu një kanal nëpër të cilin kalon shtrati i lumit. Lumenjtë në rajonet e akullnajave priren të kenë më shumë rrjedhje gjatë verës, sepse atëherë shkrihet akulli.

Në dimër, reshjet nga malësitë ngrijnë për të formuar akullnajat dhe kur arrijnë temperaturat e larta, akullnajat shkrihen përsëri.

Kryqëzimi i përroit dhe i përroit

Nëse shikoni lumenjtë e fuqishëm si Amazona apo Nili, ata nuk kanë vetëm një burim, por kanë dhjetëra burime. Kjo do të thotë, disa përrenj dhe përrenj bashkohen për të formuar lumenj më të mëdhenj. Në rastin e Amazonës, për shembull, origjina e saj mbetet e paqartë. Gjeografët e konsiderojnë burimin e një lumi si pikën në rrjedhën e sipërme ku furnizimi me ujë është më i madh.

Megjithatë, sasia e ujit të furnizuar varet nga koha e vitit, kështu që nuk është e mundur të konsiderohet një pikë e vetme si burim i një lumi. Për të ditur se cila degë ka furnizimin më të madh me ujë, kërkohen të dhëna për rrjedhën e ujit për një periudhë të konsiderueshme kohore.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se si formohen lumenjtë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.