Si do të jetë dimri?

Bora në një pemë

Dimri është sezoni që ne zakonisht e shoqërojmë me peisazhe të ftohta, me dëborë, ftohjet, sportet e dëborës. Por duket se pak nga pak vjeshta po zgjatet, se më pas vijnë disa ditë në të cilat regjistrohen temperatura të ulëta, por që së shpejti ato kalojnë dhe pranvera kthehet. Atëherë, ku është ai i ftohtë që na bënte të dridheshim sa herë që dilnim në rrugë? Madje duket se valët e ftohta që kemi tani nuk janë si më parë.

Në këtë artikull ne do të shqyrtojmë se si ka qenë dimri 2017, dhe si mund të jetë në vitet e ardhshme. Kur vjen dimri? Le ta shohim.

Kur vjen dimri?

Dimri fillon për bimësinë

¿Kur fillon dimri? Dimri është një sezon që pritet nga shumë njerëz. Pas një vere shumë të nxehtë, shpesh dëshirohet që muajt më të ftohtë të vitit të mbërrijnë sa më shpejt të jetë e mundur. Edhe pse ato mund të na sjellin sëmundje të çuditshme, të tilla si gripi ose ftohjet, gjatë këtij sezoni ne me të vërtetë duam të dalim në rrugë ose fshat dhe të shijojmë sportet dimërore.

Por kur hyn dimri? Mirë do të varet nga cila hemisferë e planetit jeni 🙂. Kështu, nëse jeni në hemisferën veriore, dita e parë zyrtare është 20 ose 21 dhjetor, ndërsa nëse jeni në hemisferën jugore, ajo ditë është 20 ose 21 qershor.

Përmbledhje e dimrit 2017

Dimër 2018

Sipas të dhëna të Agjencisë Shtetërore Meteorologjike (AEMET) dimrin e vitit 2017 kishte një karakter të përgjithshëm të ngrohtë dhe të thatë. Temperatura mesatare ishte 8,5ºC, që është 0,6ºC më shumë se mesatarja për këtë sezon, duke marrë si periudhë referimi 1981-2010. Ka qenë dimri i trembëdhjetë më i ngrohtë që nga viti 1965 dhe i katërti më i ngrohtë që nga fillimi i shekullit 2015, pas 16-2000, 01-2007 dhe 08-XNUMX.

Ata u regjistruan anomali termike pozitive rreth + 1ºC në Galicia, Katalonjë, Ishujt Balearik, Komuniteti i Valencias, si dhe në sistemin Kantabrian, Iberik dhe Qendror, në juglindje të Castilla-La Mancha dhe në jugperëndim të Castilla y León. Në pjesën tjetër të vendit, anomalitë ishin negative, midis 0 dhe -1ºC.

Nëse flasim për reshjet, në përgjithësi ishte e thatë, me një reshje mesatare 20% më pak se zakonisht, e cila është 160 mm. Dhjetori dhe Janari ishin të thatë, por në zonat në juglindje të gadishullit dhe Ishujve Balearik ishte shumë e lagësht. Në Ishujt Kanarie, Extremadura dhe Andaluzia Qendrore ishte e thatë ose shumë e thatë.

Përmbledhje dimri 2016

Dimri në Toledo

Dimri 2016 filloi më 22 dhjetor 2015 dhe përfundoi më 20 mars. Ishte disa muaj interesant, në të cilin të dhënat u regjistruan, si reshjet ashtu edhe temperaturat.

Reshjet

Sipas parashikimeve të AEMET, pritej që në gjysmën veriore të gadishullit të binte shi më shumë se zakonisht, dhe që në pjesën tjetër të vendit reshjet të mbeteshin brenda kufijve normalë; Me fjalë të tjera, nëse zakonisht nuk bie shi në zonën tuaj, as këtë vit nuk do të kishte ndryshime të mëdha. Kështu ishte.

Tashmë në 11 Janar 2016 po flisnim për një stuhi e fortë që po bënte kërdi në të gjithë veriun, veçanërisht në Pontevedra, Lugo dhe A Coruña. Për ditë të tëra shirat nuk pushuan së rënuri, duke përmbytur rrugë dhe duke shkaktuar rrëshqitje të tokës, ndërprerje të trafikut dhe madje edhe lumenj të mbytur. Në këtë muaj reshjet mesatare ishin 90mm, 41% më shumë se normalja (63 mm).

Në shkurt patëm një stuhi tjetër, me valë deri në 11,95 km dhe erëra që frynë me intensitet të madh, deri në 170 km / orë në veri. Këtë herë, rajonet më të prekura ishin San Sebastián, përveç Galicia. Por shirat ranë shumë nëpër veri. Ky muaj ishte në përgjithësi shumë i lagësht, me një reshje mesatare prej 88mm (vlera 66% më e lartë se ajo normale, e cila është 53 mm).

Në Mars reshjet e shiut mbetën në vlerat normale, përveç në kuadrantin gadishullor juglindor dhe në ishujt Balearik, të cilat ishin më të ulta.

Temperaturat

Reshjet dhe temperaturat e dimrit 2016

Sipas AEMET, ku do të binte shi më shumë sesa pritej, do të ishte vendi ku zhiva në termometër do të mbetej në vlerat normale; në vend të kësaj, në pjesën tjetër të komuniteteve do të kishte një probabilitet 55% që ata të kishin një dimër më të ngrohtë se normalisht. E kuptova mirë

Në pjesën më të madhe po. Ne janar temperatura mesatare ishte 9.5ºC (2,3ºC më shumë se normalisht, duke marrë 1981-2010 si periudhë referimi), duke u bërë kështu më e ngrohta që nga viti 1961. Në gjysmën verilindore të gadishullit dhe në disa pjesë të jugut anomalia termike ishte disi më e ulët, në 1ºC.

Në shkurt në gjysmën lindore të gadishullit, Ishujt Balearik dhe në disa pjesë të arkipelagut Kanarie, temperatura ka qenë ndërmjet 0,5 dhe 2,5ºC më të larta (periudha referuese: 1981-2010). Në pjesën tjetër të Spanjës, vlerat mbetën normale ose pak më të ulëta, veçanërisht në zonat malore të Maleve Kantabriale, Sierra Morena, Sistema Central dhe Sistema Béltico. Temperaturat maksimale ishin 0,2ºC më të larta, dhe temperaturat minimale 1,2ºC më të larta se zakonisht, kështu që lëkundja termike ditore ishte më e ulët për atë që duhet të jetë.

Në Mars, temperaturat vazhduan të tejkalojnë vlerat normale, veçanërisht në gjysmën lindore të vendit, duke përfshirë arkipelagun Balearik, kuadrantin jugperëndimor dhe në Ishujt Kanarie. Në kuadrantin veriperëndimor nuk kishte ndryshime të mëdha.

Si do të jetë dimri 2018? Dhe ato të radhës?

Ngrohja globale

Edhe pse sot (11 korrik 2017) është ende pak herët të dimë se si do të jetë dimri i ardhshëm, ka shumë të ngjarë që është e njëjtë ose shumë e ngjashme me atë që kemi kaluar, me një temperaturë mesatare 8-9ºC, por derisa datat të afrohen dhe modelet e parashikimit të mos dalin, do të jetë e vështirë të dihet me pak siguri.

Duke pasur në mendje se, sipas parashikimeve, 2016 do të jetë më e ngrohta në histori, madje duke tejkaluar 2015, dhe se fenomeni El Niño do të ndihmojë që merkuri në termometra të vazhdojë të rritet, temperatura mesatare ka të ngjarë të arrijë 1,14 º C. Kjo do të thotë që ne do të kemi një dimër që do të jetë duke u ngrohur dhe tharë, veçanërisht në rajonin e Mesdheut.

Sidoqoftë, El Niño mbetet aktiv midis 8 dhe 10 muajsh, kështu që nëse efektet e tij fillojnë të vërehen në nëntor 2015, ka të ngjarë (jo e sigurt) që në Shtator 2016 të shkojmë në një fazë neutrale. Por kjo nuk do të thotë që temperaturat rekord nuk priten, që nga ajo kohë ngrohja globale është një fenomen që nuk do të ndaletNëse nuk merren masa vërtet efektive për të zvogëluar emetimin e gazrave ndotës në atmosferë, as qëniet njerëzore nuk do të ndalojnë së ndoturi planetin nga një ditë në tjetrën. Dhe edhe kështu, 10.000 vjet do të duhet të kalojnë ende që planeti të rimëkëmbet.

Kështu që, mbase kemi përfunduar një Krishtlindje shumë e thatë së bashku, dhe veçanërisht e ngrohtë, nën një qiell blu që do të ketë një përqendrim më i lartë i gazrave serë, si dioksid karboni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

76 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Omar Sanchez dijo

  ISSHT E RNDSISHME P PROR PRODHIMTART T TO DIN P ABR KUR? DIMRI DO T EN HYN
  P TOR T EN SIGURUAR T THE TJERARN

  1.    Monica sanxhez dijo

   Fermerët, si dhe entuziastët e kopshtarisë, duhet të njohin klimën në zonën e tyre për të ditur se çfarë mund të rritin. Me këtë ngrohje globale, kjo është gjithnjë e më e paparashikueshme.

   1.    eduard lopez dijo

    ndryshimi i klimës mund të rrisë reshjet në Spanjë?

    1.    Monica sanxhez dijo

     Përshëndetje Eduard.
     Përkundrazi e kundërta, ato mund të ulen. Në fakt, në Mesdhe, për shembull, ato tashmë janë ulur me 27% dhe pritet të vazhdojnë të bien. Një artikull u botua në revistën Nature se si do të ndryshojë modeli i reshjeve për shkak të ndryshimit të klimës. Është kjo.
     Një përshëndetje.

   2.    Satu dijo

    Monika, unë kam marrë këto fjali nga artikulli juaj: «... ngrohja globale është një fenomen që nuk do të ndalet, nëse nuk merren masa vërtet efektive për të zvogëluar emetimin e gazrave ndotës në atmosferë, dhe as qeniet njerëzore për të ndaluar ndotjen e planetit nga një ditë në tjetrën. Dhe edhe kështu, do të duheshin ende 10.000 vjet që planeti të rimëkëmbet. ».

    Nga kjo që thoni, fundi i botës po afrohet sepse verbëria e liderëve botërorë nuk ndalon emetimin e gazrave ndotës dhe temperatura mesatare globale do të rritet dhe rritet derisa të skuqemi fjalë për fjalë. Oqeanet do të zhduken dhe jeta në tokë do të jetë e pamundur. Ju gjithashtu pohoni se në rastin hipotetik që njerëzimi pushoi së lëshuari gazra ndotës në atmosferë, do të duheshin 10.000 vjet që ajo të rikuperohej përsëri.

    Nuk e di nëse e kuptoni qëllimin e deklaratave tuaja, por ato duhet të trembin këdo. Shpresoj që publiku të mos shqetësohet nga deklaratat tuaja.

 2.   Jose dijo

  Thjesht thoni sipas njohurive të pakta dhe sipas dimrit të kaluar dhe nxehtësisë së kësaj vere këtë dimër do të jetë i ftohtë dhe në disa rajone do të shohim dëborë

  1.    Monica sanxhez dijo

   Ka të ngjarë të jetë mirë, po. Do ta shohim.

 3.   Yo dijo

  Jeni të gjithë të shitur dhe gënjeshtarë, shumë ngrohje globale, por asgjë nuk thuhet në lidhje me linjat e trazuara. Për kur do të ndaloni duke i bërë njerëzit të ndjehen fajtorë dhe të denonconi qeveritë tuaja.

  1.    RROTI dijo

   Ky është një rrjet i meteorologjisë dhe jo i politikës.

 4.   MTT dijo

  Unë do të habitesha nëse ky dimër do të ishte shumë i ftohtë, më shumë se gjithçka, sepse kemi disa që janë shumë të lehta ... dhe është gjithnjë e më pak e ftohtë, në fund të fundit do të jemi Mesdheu tropikal

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje MTT.
   Temperatura mesatare spanjolle ka të ngjarë të rritet mjaft, por ne do ta shohim.
   Një përshëndetje.

 5.   Luis dijo

  Mos e modifikoni motin dhe do të shihni që bie shi më shumë

  1.    Monica sanxhez dijo

   Sigurisht, nëse nuk do të ndotnim, klima do të ishte shumë e ndryshme. Përshëndetje Luis.

 6.   Debora dijo

  Shpresoj që të jetë shumë ftohtë në Andaluzi që është gjithmonë me diell dhe unë tashmë jam lodhur nga kaq shumë nxehtësi e ftohtë

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje Debora.
   Mezi pret të mbarojë vera, hë? heh heh Shpresojmë që të jetë së paku i freskët.

 7.   xhuxhët dijo

  Se 2016 do të ishte vera më e nxehtë në histori? Epo, nuk do të jetë, në vitin 2015 ne bëmë skarë këtu në Murcia, por ky vit nuk është as afër vitit të kaluar, duke hequr disa ditë të lira të temperaturave më të larta, por për ato që jemi mësuar këtu në verë, as nuk e di a e keni vene re

  1.    Monica sanxhez dijo

   Në shumë pika ka qenë edhe më e freskët se ajo e mëparshme, është e vërtetë. Aty ku unë jetoj (Mallorca), vera ka qenë gjithashtu e freskët, madje kemi kaluar disa netë pa tifoz. Por temperatura mesatare e planetit vazhdon të rritet.

   1.    Miquel Vidal Barceló dijo

    Përshëndetje Monica nga Mallorca, keni absolutisht të drejtë, vera ka qenë e butë, por pemët po vdesin nga etja!
    Gjynah për të gjithë

    1.    Monica sanxhez dijo

     Nëse është e vërtetë. Pothuajse asgjë nuk ka rënë shi, dhe ato pak pika që kanë rënë janë avulluar shpejt. Le të shpresojmë se do të bjerë shi tani në vjeshtë.

 8.   jose antonio dijo

  një pyetje do të jetë ftohtë këtë dimër? me shume se ai i meparshmi?

 9.   jose antonio dijo

  pershendetje nje pyetje a do jete me i ftohte ky dimer se i fundit?

 10.   Mario dijo

  A ka gjasa që kjo dëborë dimri në Madrid? (Sepse do të jetë më e freskët)

 11.   Mario dijo

  A ka më shumë mundësi që këtë vit bora në Madrid? (Shpresoj BORE), e them sepse sic thua mund te jete me freskuese ... shpresoj BOREN hahahahaha

 12.   gilberto dijo

  Si do të jetë ky dimër në Dallas Tx?

 13.   Monica sanxhez dijo

  Pershendetje te gjitheve.
  Impossibleshtë e pamundur të dihet me siguri se sa kohë do të jetë në 3-4 muaj. Ajo që dihet është se, nëse fenomeni La Niña aktivizohet, Amerika e Veriut do të jetë e ftohtë. Në fakt, në qytete si New York mund të ketë reshje dëbore të konsiderueshme.
  Në Spanjë nuk dihet se si do të ndikojë kjo dukuri, nëse aktivizohet. Por gjëja normale (ose ajo që ishte normale) është që pas një dimri të ngrohtë të vijë një i ftohtë ose shumë i ftohtë, veçanërisht nëse temperaturat e verës kanë arritur vlera pak a shumë normale siç ka qenë dhe është këtë vit.
  Sapo të dimë më shumë, do t'ju informojmë.
  Një përshëndetje.

 14.   Sandra Naharro Gomez dijo

  Përshëndetje, shumë mirë, si jam Sandra dhe jam shumë e interesuar për temën e dimrit që jetoj në Barcelonë dhe do të doja të dija nëse do të ishte e freskët apo jo? Ose nëse së paku bie borë më shumë se zakonisht për momentin ne kemi më shumë shi se normalisht nga rruga mos u shqetësoni nëse nuk e merrni siç duhet pasi moti është shumë i vështirë, përshëndetje

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje Sandra.
   Impossibleshtë e pamundur të dish se si do të jetë moti, të paktën me siguri.
   Ne duhet të presim dhe të shohim nëse fenomeni La Niña është aktivizuar, dhe të shohim nëse në Spanjë e vërejmë atë apo jo.
   Në parim, dyshoj shumë se bie më shumë se zakonisht në lindje të gadishullit dhe Ishujve Balearik. Erërat e forta do të duhej të vinin nga Veriu (Siberia, për shembull) në mënyrë që Mesdheu të jetë i ftohtë, i cili quhet i ftohtë, domethënë të regjistrohen temperatura më të vogla se -4ºC.
   Një përshëndetje.

 15.   Eduardo dijo

  Shikoni, ky dimër mund të jetë më i ftohtë, dimrin e kaluar ishte i ngrohtë edhe pse, erdhën masa të ftohta ajri dhe ra borë në nivelin e detit, por jo si në vitin 2015 unë jetoj në një qytet në Aragon 150 metra nga niveli i detit dhe kam kam parë borë të madhe në 16 vjeçaren time që jam ..

 16.   Fitimtar dijo

  Ata flasin shumë për ngrohjen globale, por nuk thonë se jemi në një epokë mini akulli. Dimrat po bëhen gjithnjë e më të ftohtë, veçanërisht në Amerikën e Veriut dhe Evropë dhe Azi ...

 17.   Fitimtar dijo

  Përshëndetje👋

  1.    Grijander dijo

   Por çfarë thua Viktor.
   Ju nuk e dini ... ju jeni të tmerrshëm

 18.   Vesa dijo

  Unë do të doja të dija nëse do të ketë shumë reshje shiu këtë dimër vjeshtor. Faleminderit shume

  1.    Monica sanxhez dijo

   Pershendetje Rocio.
   Në parim do të thoja po, por ju nuk mund ta dini me siguri. Do të varet nga cila pjesë e vendit jetoni, lartësia, era, etj.
   Ne do të informojmë.
   Një përshëndetje.

 19.   engjëll dijo

  Përshëndetje, unë jam nga Torre Pacheco në provincën e Murcia dhe do të doja të di nëse do të bjerë shi normalisht. Dhe nëse temperaturat nën mesataren do të regjistrohen në një mjedis dimri vjeshtor. Dhe gjithashtu doja të dija nëse kjo vjeshtë mundësia e shfaqjes së pikës së frikshme DANA është e lartë, faleminderit.

  1.    Monica sanxhez dijo

   Pershendetje engjell.
   Fatkeqësisht, nuk mund ta dini me siguri.
   Likelyshtë e mundshme që do të jetë fresk, dhe se vlerat normale ose pak të larta të reshjeve do të regjistrohen në vend, por jo më shumë mund të specifikohen derisa të ketë kaluar ca kohë.
   Ne do të informojmë.
   Një përshëndetje.

 20.   Miguel dijo

  Çfarë parashikimi të vjeshtës keni për gadishullin jugperëndimor? Huelva Seville Cadiz dhe Badajoz

 21.   c dijo

  Përshëndetje, unë jam i frikësuar dhe i mbingarkuar nga çështja e thatësirës dhe ndryshimit të klimës, unë jam nga një qytet në Sierra de Huelva, Aroche dhe do të doja të dija nëse do të kemi shira këtë vjeshtë që vjen, nëse do të jetë një dimër normal apo do të duhet të fillojmë të shqetësohem. Një përshëndetje nga ky qytet i bukur i Huelva.

 22.   juanma dijo

  Përshëndetje, çfarë dimri pritet në Sierra Nevada, e kaluara ishte tepër e ngrohtë, jo e mëposhtmja ============

 23.   Jeronim dijo

  Përshëndetje, si do të jetë kjo dimër në Navarre? A do të bjerë shi më shumë se ai i mëparshmi? Shpresojmë se do të jetë kështu

 24.   Cristina dijo

  Pershendetje Unë jetoj në qytetin Sagunto, një qytet në Valencia. Unë jam shumë i lodhur nga kjo nxehtësi e viteve të fundit dhe nga dimrat e vjeshtës së Chichinabo. As i ftohtë as shi. Më së shumti një lagështirë e lagur që po thith kockat. Se më futën në sirtarin e komplotistëve, jam shumë krenar! Jam i sëmurë nga ato shtigje të mallkuara kimike që presin shiun kur ka re të zeza shumë geandes që do të bien shi (unë e kam parë me sytë e mi) Unë jam shumë i rraskapitur dhe i trishtuar sidomos për brezat e rinj

 25.   Miguel Angel Sánchez lamuela dijo

  Përshëndetje, unë jam nga një qytet në Aragon, posaçërisht Almonacid de la Sierra, dhe jam i shqetësuar për ndryshimin e klimës më se të mundshëm. Shi bie gjithnjë e më pak, këtë vit ka një thatësirë ​​të tmerrshme, burimet thahen, të korrat thahen. Më kujtohet kur isha fëmijë që binte shi më shumë se tani dhe binte borë më shumë se tani. Ajo që nuk e di është se nëse klima e rinisë sime ishte rregull ose përjashtim. Unë nuk do të pyes për parashikimin e vjeshtës, sepse më pëlqen kjo gjë e meteorologjisë që më duket sa interesante, aq edhe e komplikuar kur bën një parashikim afatgjatë. E kallaj shiun fort. Më pëlqen që bie shi Përshëndetje.

 26.   paco dijo

  Përshëndetje, në nëntor unë do të bëj Camino de Santiago, frëngjisht, a është e mundur të di se sa është ora në veri të Spanjës në nëntor?

 27.   Izabelë dijo

  Përshëndetje, unë jam nga një qytet në Valencia rreth 20 km. Nga plazhi… .. dhe nëse kam dëgjuar për heqjen ose parandalimin e tij nga shiu ose shmangien e një stuhie. Nuk e di deri në çfarë mase është e vërtetë dhe nëse është nuk e di me çfarë kuptimi e bëjnë .... Faleminderit shumë

 28.   Francisco Javier Perez Armas dijo

  si do të shfaqet dimri në kanarina, veçanërisht në ishujt perëndimorë. Faleminderit Monica

 29.   Monica sanxhez dijo

  Pershendetje te gjitheve.
  Mund të jetë më e freskët se e mëparshmja në të gjithë vendin, dhe ka më shumë reshje shiu nëse La Niña fillon. Por nuk mund ta dini me siguri.
  Një përshëndetje.

 30.   Salvador Segui dijo

  Mirëmëngjes, në Valencia këtë dimër do të kemi - 3o 4 gradë, a do të ngrijë agrumet?

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje Salvador.
   Ju nuk mund ta dini me siguri. Ajo që mund t'ju them është se në varësi të cilit agrum, siç është portokalli ose limoni, ato i mbajnë mirë ngricat e buta deri në -4ºC.
   Një përshëndetje.

 31.   suaoker gaizto dijo

  Më kujtohet në mënyrë të përkryer që në tve1 në fund të dimrit të kaluar ata komentuan në një nga raportet meteorologjike që ata dhanë se sipas nuk e di cilat modele po i ngisnin, dimri i ardhshëm do të tejkalonte atë të mëparshmin, domethënë ky dimër i ardhshëm do të ishte i ngjashëm apo edhe më të nxehtë ……… .. Shpresoj se gabojnë

  1.    Monica sanxhez dijo

   Le te shpresojme. Por ne do të shohim se çfarë do të ndodhë.

 32.   monse dijo

  Përshëndetje Znj .: Mónica sanchez Unë vetëm dua të pyes nëse këtë vit do të bjerë kujt se kush do ta bëjë rajonin e Lagunera
  Thjesht doja të pyesja

 33.   Catalina dijo

  Përshëndetje! Zonja Monica, jam i kënaqur që disa njerëz janë të interesuar për klimën, unë jam gjithashtu i interesuar të jetoj në Tijuana Baja California Norte dhe është shumë e thatë me nxehtësi, pak shi, për disa vjet nuk ka rënë shi si më parë dhe këtë verë u rrit më shumë se temperatura normale. Shpresojmë të bjerë shi sepse nevojitet ujë. Të fala.

 34.   Leckë dijo

  Përshëndetje Znj. Monica, pyetja ime serioze do të jetë këtë verë sierra jonë Peruane do të ketë shi apo jo

 35.   Izabelë dijo

  Përshëndetje, si na paraqitet dimri i vjeshtës në provincën e kadizit?

 36.   David dijo

  Naten e mire. Ne po kemi një stuhi të fuqishme në Barcelonë me shumë pajisje elektrike, e cila ka qenë statike mbi qytet për të paktën 5 orë dhe vazhdon. E vërteta është se vlerësohet pas një shtatori shumë të nxehtë dhe të thatë, me rekorde të temperaturës, pavarësisht nga fakti se vera në përgjithësi nuk ka qenë shumë e nxehtë.

  Dimrin e ardhshëm? Kush e di.

  Shtë e qartë se gjithnjë e më shumë dihet për klimatologjinë, dhe tani me pafundësinë e mjeteve që kemi në internet, përveç informacionit të vazhdueshëm. Ne nuk ndalemi së shikuari modele klimatike me parashikime në çdo kohë, madje ka modele klimatike që shënojnë tendencat 9 muaj përpara, me evolucione të të gjithë sistemit atmosferik çdo 6 orë.

  Por e gjithë kjo nuk garanton asgjë, në fakt na ndihmon vetëm të dimë ose parashikojmë më shumë rreth tendencave të klimës në planetin tonë, super kompjuterët që ne kemi programuar. Por klima në Tokë ka shumë më tepër sesa parashikime numerike të bazuara në të dhënat e mbledhura në një periudhë shumë të shkurtër kohore.Ndryshimi i klimës po sigurisht. Por është se Toka ka qenë në ndryshim të vazhdueshëm të klimës për 4.500 milion vjet.

  1.    Monica sanxhez dijo

   Pershendetje david
   Shumë e vërtetë. Ndryshimi i klimës nuk është një ngjarje e re, është një pjesë e brendshme e planetit.
   Por tani, falë teknologjisë, ndotjes dhe nevojës për të pushtuar ato pak hapësira të gjelbërta që na kanë mbetur, njerëzit janë të aftë të ndryshojnë klimën.
   Një përshëndetje.

 37.   David dijo

  Natën e mirë.

  Kështu është, dhe asnjëherë më parë në historinë e planetit tonë faktori njerëzor nuk ka hyrë në ndryshimin e klimës. Ne kemi ndikuar në klimë për më shumë se një shekull, shumë të përshpejtuar në dekadat e fundit.

  Ky kombinim njerëzor me faktorë natyrorë të tillë si faktori Fëmijë-Vajzë ose ciklet Diellore midis shumë të tjerëve, e bën të ardhmen tonë të klimës së afërt shumë të paparashikueshme, më shumë sesa është natyrshëm.

  Shumë teori janë duke u hapur që shkojnë nga një ekstrem në tjetrin, nga Epoka e Akullit në klimën e shkretëtirës. Por ajo që është e qartë është se faktori njerëzor është gjithmonë negativ, ndotja e vetë Planetit (i vetmi që kemi) Atmosfera, Oqeanet, Toka, gjithçka është e ndotur.

  Ne jemi plaga më inteligjente ose jo aq shumë, Shoqëria nuk mund të ndalet, ne jemi shumë, gjithnjë e më shumë dhe gjithnjë e më shumë po konsumojmë. Planeti ynë nuk rritet, ai bëhet gjithnjë e më i vogël. Ka parashikime që vlerësojnë se në vitin 2050 do të jemi 12.500 milion qenie njerëzore. Tani jemi pak më shumë se 7.000 dhe në vitin 1900 ishim vetëm 1.600 milion. Planeti nuk mund të mbahet, shoqëria do të shembet.

  Ne duhet të ndryshojmë shumë dhe kam frikë se nuk do të ndodhë. Shumë shumë interesa të dhënë.

  Unë rekomandoj Ultimatumin në Tokë.

  Një përshëndetje.

 38.   Eduardo dijo

  Ndryshimi i klimës është një fenomen që mund të sjellë stuhi dëbore, në verë shumë të nxehtë dhe çdo vit po mëson, valë të ftohta në dimër dhe të fuqishme, të cilat do të bënin që reshjet e borës në Spanjë të jenë më të forta dhe më shumë mundësi në nivelin e detit, temperatura të ulëta në dimër, dhe ju e dini stuhi, të cilat në Spanjë mund të jenë të fuqishme si ato në Barcelonë, kur shumë ajër i ftohtë hyn në atmosferë, kjo sjell paqëndrueshmëri, përveç kësaj deti është i nxehtë ...

 39.   Mikel dijo

  Nëse fenomeni La Niña shkakton erëra SW në Penisual Ibérica, a do të kishim shi në dimër në vend të borës në lartësi më të larta në Pirenej?

 40.   Luis dijo

  Përshëndetje, do të doja të dija nëse temperaturat do të ulen në provincën e Ciudad Real dhe nëse do të bjerë më shumë shi. Meqenëse sot nevojiten shumë, sepse është turp të ecësh nëpër male dhe të shohësh pemë të thata.

 41.   maria dijo

  Përshëndetje Monica :) Një pyetje, unë jam alergjik ndaj nxehtësisë dhe dritës. Unë jetoj në Turis në Valencia dhe çdo vit është më e padurueshme. Vetëm ajo lagështi që shpërthen kockat dhe do t'i ha shtëpitë duke i ndryshkur ato. Edhe nëse nuk është pranë detit.
  Unë jam bërë i sëmurë dhe kështu e konfirmova alergologun x që ishte në diell gjithë ditën. Këtu vera përfundoi më 31 në New York të këtij viti që ne dolëm në pezull dhe 27 gradë dhe filloi më 7 shkurt me 20 gradë dhe në rritje. Me përjashtim të disa ditëve të lira që ranë goditje. Pyetja ime është.
  Unë shoh parashikimet e Kantabrit ose edhe se vjeshta tashmë ka ardhur.
  Kështu që unë do të doja të dija nëse ndryshimi i klimës ndikon vetëm në zonën mesdhetare dhe në pjesën tjetër jo aq shumë dhe kaq? Këtu jemi me perëndimin. Dje. Por askush në asnjë parashikim nuk e thotë këtë. Kjo është normale? Sepse këtu nuk bie shi dhe ka qenë koha e verës dhe gjysma atje lart nuk do të përfundojmë më. A do të përfundojmë si Afrika? Çfarë është që ndryshimi nuk i prek aq shumë ata dhe nëse kanë shi? Valencia po bëhet California California. Nga exo në Los Angeles është një zonë e quajtur Valencia në Santa Clarita dhe nuk ka rënë shi pasi ata as nuk e dinë ... Dhe filloi si aki të shkretëtirë pak nga pak. Nëse aki ndikon aq shumë, pse në Mesdhe nuk fillojmë të mbjellim pemë x person siç kanë filluar të bëjnë atje? Në zonën e Afrikës cokindante dhe obviamnte vijnë në veri që ata të ripopullojnë vazhdimisht dhe banorët e qyteteve, si dhe ujisin të korrat e tyre të pakta dhe gjithashtu shqetësohen për pemët në mënyrë që të mos humbasin atë klimë. Faleminderit shume per vemendjen tuaj. Përshëndetje nga Maria

  1.    Monica sanxhez dijo

   Pershendetje Maria.
   Ndryshimi i klimës ndikon në të gjithë planetin, por po, ka disa rajone ku ndikon më shumë. Në fakt, në të njëjtin blog ne komentojmë se klima e Spanjës mund të ngjajë gjithnjë e më shumë me atë të Marokut.
   Pse disa kanë filluar tashmë me vjeshtën dhe të tjerët janë akoma me temperaturat e verës? Epo, që klima të jetë në një mënyrë ose në një tjetër, duhet të ndërhyjnë disa faktorë: vendndodhja, orografia, lartësia mbi nivelin e detit, temperatura e detit, era, rrezatimi diellor, etj, etj.
   Normalisht, kur një stuhi hyn nga veriu ose veriperëndimi i gadishullit, ajo arrin në Mesdhe shumë e konsumuar, dhe veçanërisht në jug, sepse në këto pika, duke qenë më afër ekuatorit, rrezet diellore janë më të drejtpërdrejta, kështu që deti Mesdheu është gjithmonë më i ngrohtë se, për shembull, Deti Galician.
   Lidhur me pyetjen tuaj të fundit. Epo nuk di çfarë të të them. Unë uroj që pemët të mbillen në të gjitha qytetet dhe qytetet, dhe jo aq shumë të shpyllëzohen. Gjërat me siguri do të ishin më mirë.
   Përshëndetje, dhe inkurajim.

 42.   Xavier dijo

  Meteorologët Px nuk guxojnë të denoncojnë një herë e përgjithmonë tymosjet e vazhdueshme ndaj të cilave me vite kemi qenë të ekspozuar me qëllim, ndër të tjera, për të eleminuar shiun përmes shpërndarjes së jodurit argjendi, ata prej nesh që janë astmatikë dhe Ne jemi duke u bërë gjithnjë e më keq alergjik ndaj mungesës së ujit që na përket të gjithë neve

 43.   Antígono Carjedonio dijo

  Trueshtë e vërtetë që klima po ndryshon, gjithmonë e ka bërë këtë, që njeriu të ndikojë në të është e qartë. Tani që 100% e ndryshimit të klimës është antropogjene dhe se duke zvogëluar emetimet ne arrijmë të kontrollojmë ndryshimin në fjalë, është jashtëzakonisht e shkëlqyer. Kur përgjegjësi kryesor për klimën është dielli. Çfarë ka për të lëshuar më pak gazra? po më të rinovueshme? po. Ndryshoni shumë gjëra? e dukshme Por ne nuk e kemi atë fuqi për të trajtuar motin, dhe unë do të preferoja të mos isha gjallë kur të ndodhë.

  Nga rruga, CO2 nuk është një gaz ndotës, le të mos e keqinformojmë atë. Theshtë gazi i jetës, ai që ushqen bimët. Se ka një efekt klimatik është një tjetër gjë.

 44.   Kilian dijo

  CO2 nuk është një gaz ndotës si Nox, Co ... është një gaz serrë.

 45.   Njeri dijo

  A do të bjerë borë këtë vit në Soria?

 46.   Xavi dijo

  Faleminderit Monica për sqarimet dhe përkushtimin tuaj. Ne njerëzit e kemi ngarkuar planetin dhe po korrim atë që kemi mbjellë ... Unë jetoj vetëm, me shoqërinë time më të mirë, macet e mia, në një shtëpi dhe me një fireplace. Në 2015, disa ditë më duhej të ndez oxhakun, kete vit me jep se do te jete aty me nje vazo qe e vendos si zbukurim per verat ... Macet e mia jane meteorologe te mrekullueshme ... ata gjithmone pergatiten per dimer, por kane qene nja dy vjet qe i shoh shume "Pa shqetësim" nga i ftohti. Një përshëndetje nga malet.

 47.   Oscar dijo

  Përshëndetje në 2017 do të kemi më shumë dimër sesa jemi në sajë

 48.   Oscar dijo

  Sa ftohtë do të jetë në vitin 2017, por në çfarë jemi. Faleminderit

 49.   John dijo

  wow parashikim i shkëlqyeshëm

 50.   Locario dijo

  Përshëndetje, kur do të fillojë dimri? Damn kimtrails dhe ndotës të tokës sonë të dashur Unë e dua të ftohtin e ftohtë gjatë gjithë vitit ...

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje Locario.
   Nuk i ka mbetur shumë. Në fillim të tetorit, temperaturat pritet të fillojnë të bien në Spanjë.
   Mos u shqetëso, gjithçka arrin. 🙂
   Një përshëndetje.

 51.   Pepe dijo

  KUJDES !!!
  Nuk është e njëjta gjë: të kesh, të jesh në gjendje të KENI.
  Çfarë të kesh, të kesh FUQI

 52.   Yggdra dijo

  Veryshtë shumë e lehtë të dihet nëse do të bjerë shi apo jo.
  Nëse qielli është blu, nuk do të bjerë shi.
  Nëse është blu dhe shfaqen retë, ju thjesht duhet të shikoni, nëse kontrabandat fillojnë të kalojnë përmes qiellit, dhe nuk dua të them konturinat e vegjël të lëna nga avionët komercialë që zhduken ndërsa avioni përparon, por kuti të gjata që hapen dhe një re e hollë po formohet ,,,,, lamtumirë shiut.
  Nëse e shihni që ka re dhe është gati të bie shi dhe ju mund të shihni ato shtigje midis kthjellëta dhe të kthjellëta, të cilat unë e di që do të më thoni, të kondensimit, me siguri që ato re të ujit do të zhduken. përsëri pa shi.
  Nëse është për të hequr retë, jodur argjendi, nëse do të rritet temperatura e zonës, alumini.
  Çuditërisht, kjo praktikë është më e dukshme që kur Castilla la Mancha ka ndryshuar kultivimin e saj për rrush, vuante në vinalopó nga jam unë, dhe madje edhe shoqata të fermerëve, blegtorë dhe roje civile të Murcia, Alicante, Valencia, Rioja, Ishujt Balearic i denoncojnë këto praktikat.
  Dhe në funksion të asaj që thuhet për CO2, kishte një kohë kur toka gëzoi pothuajse 100% oksigjen, (vdekjeprurëse për të gjitha qeniet e gjalla në sasi të mëdha), në atë kohë temperatura e planetit u rrit aq shumë, duke shkaktuar një zjarr i madh. Asgjë nuk u rrit më pas. I njohur si Sahara, për shembull. ose shkretëtira, në kohë të sasive të mëdha të CO2, xhungla të mëdha.

  Nuk e besova. Por ju thjesht duhet të shikoni në qiell.

 53.   Janar dijo

  Unë mendoj se parashikimet e AMT për vitin 2017
  ato janë më konservatore se vitin e kaluar.

  Ju nuk doni të kapni gishtat tuaj, krejtësisht normal.

 54.   JUAN ANGEL MORENO dijo

  Burritos! Para se të merrni si të mirëqenë doktrinën e madhe të imponuar nga globalizimi, dokumentoni veten tuaj!

  Teoria false e manipulimit e ngrohjes globale! Ka qenë gjithmonë një mashtrim! Outshtë e egër!

  Ju e lini veten të manipulohet, nuk keni ide!

  E vërteta gjithmonë ka qenë e njohur, shkencëtarët e ndershëm e kanë pohuar gjithmonë atë. Agjenti kryesor që modifikon klimën e këtij planeti është efekti që ylli rreth të cilit orbiton ka në fushën e tij magnetike.

  Ciklet diellore me aktivitet të ulët (minimum) dobësojnë fushën, e cila lejon rrezet kozmike të arrijnë në shtresat e sipërme të atmosferës, duke gjeneruar oksid azoti, një agjent që prodhon re, duke ndryshuar dhe mjegulluar transparencën atmosferike, duke ftohur kështu, pas viti, atmosfera, duke përshpejtuar rrjedhën e avionit dhe duke modifikuar trajektoren e rrymave oqeanike. Kjo dobësim i magnetizmit të Tokës gjithashtu ushtron një efekt aktivizues në zhvendosjen tektonike, domethënë, rrit sizmizmin planetar, si dhe aktivitetin vullkanik.

  Fenomeni i zvogëlimit të transparencës atmosferike i shkaktuar nga aktiviteti i ulët diellor është parë që nga viti 2010. Ka kaluar mjaft kohë për të kapërcyer inercinë termike të oqeaneve në skenarin e ri. Fundi i periudhës së ngrohtë të fundit është i dukshëm dhe i pashmangshëm. Klima nuk do të jetë më si në shekullin e XNUMX-të. Kjo mbaroi.

  Tani e tutje, ftohja do të jetë e pashmangshme nëse, siç është planifikuar, ndodhin ciklet e ardhshme diellore të minimumit, njëra pas tjetrës, e cila është 95% e sigurt!

  Evenshtë madje shumë e mundshme, që përbën fillimin e akullnajës tjetër, nëse një herë ky cikël i ftohtë ka kaluar, me një kohëzgjatje që nuk do të jetë më pak se dy shekuj, më e gjata në Holocen, prirja e dobët e orbitës së Tokës në të boshti nuk lejon që rrezet diellore të shkrijnë borën dhe akullin e akumuluar në territoret e gjerësisë së lartë, meqenëse këto janë shumë paralele me sipërfaqen e tokës dhe Toka bie në një GLACIACION 100.000 VJET KOHZGJATJE!

 55.   Pedro dijo

  Gënjeshtër e ndyrë, unë kam jetuar në Madrid për 20 vjet, dhe klima është e tmerrshme, së pari nuk ka pranverë, dy nuk ka vjeshtë, tre as tashmë këtë vit 2018 nuk ka verë, ka një pseudo-pranverë, mut, së shpejti do të bëhet Suedia ose një nga ato vende plotësisht të ngrira, do të shihni, se nuk ka ngrohje globale, ka ftohje globale; (

  dhe të gjitha konspiracionet, Chemtrails dhe ftohja globale, padyshim që unë mbështes ata që lanë kokërr rërë në këto aspekte, atë që thotë Z. Juan Angel Moreno, shumë, shumë e vërtetë, rilexoni atë që thotë
  Qij NWO!