Si do të jenë dimri dhe Krishtlindjet këtë vit?

dimri 2018

Viti 2017 tashmë po mbaron dhe ne fillojmë dimër këtë pasdite në orën 17:28 pasdite, në kohën gadishullore. Ky dimër pritet të jetë më i ngrohtë se normalja në të gjithë Spanjën dhe me pak shi, pas vjeshtës më të thatë në këtë shekull dhe të tretit që nga viti 1965.

Si pritet të jetë i gjithë dimri i vitit 2018?

E ngrohtë dhe e thatë

dimri në qytete

Modelet klimatologjike presin që në muajt Janar, Shkurt dhe Mars vlerat e temperaturës Ata do të jenë ndërmjet 1 dhe 3 gradë mbi mesataren për kohën e vitit në të cilin jemi.

Sa i përket shirave, dimri pritet të jetë shumë i thatë me reshje nën normale në muajt janar dhe shkurt dhe mars pritet të jetë muaji më i thatë i gjithë dimrit. Kjo mungesë reshjesh vazhdon vijën e lënë nga vjeshta, e cila në tërësi ishte më e ngrohtë dhe më e thatë se normalja. Thjesht ka lënë 84 litra për metër katror të reshjeve, domethënë 59% më pak se normalja.

Muaji më i thatë i tërë vjeshtës ka qenë shtatori, ndërsa në tetor dhe nëntor janë grumbulluar pak më shumë reshje, edhe pse larg nga të qenit ajo që na duhet për të rimarrë veten nga thatësira. Faji që vjeshta nuk ka asnjë shi është një situatë bllokimi anticiklonike që nuk lejon hyrjen e stuhive në gadishull ose të stuhive në zonën lindore.

Një nga karakteristikat që ka shënuar vjeshtën është se lëkundja termike që kemi pasur mes ditës dhe natës ka qenë më shumë se 2,4 gradë më e lartë se normalja.

Krishtlindje me pak shi

peisazh me dëborë

Duke filluar në prag të Krishtlindjes, disa fronte do të hyjnë në Atlantik, i cili do të lërë shira në gjysmën veriore të gadishullit gjatë pjesës së parë të festave të Krishtlindjes. Temperaturat do të jenë më të buta se normale dhe e gjithë acari do të shpërndahet.

Pritet që 24 Dhjetori shënon një pikë kthese në kohën që ndihmon për t’i lënë vendin një jave më të lagësht dhe me temperatura disi më të ulëta për shkak të vranësirave. Pushimet kanë filluar me një stabilitet të përgjithshëm atmosferik. Erë e vogël, pa reshje ose vranësira. Sidoqoftë, paqëndrueshmëria do të fillojë në 25 me disa fronte në Galicia dhe do të shtrihet përmes shpatit Kantabrian dhe Pirenejve. Në rast se këto fronte arrijnë në Mesdhe, ajo do ta bëjë këtë të Enjten.

Temperatura më të buta gjatë gjithë dimrit

mjegullat

Dita që do të bie më shumë shi do të jetë falënderimi i 27-të Meqenëse rritja e vranësirave do të favorizojë një javë më të ngrohtë se normalja, si në gadishull ashtu edhe në Ishujt Balearik dhe me një amplituda termike më të ulët, do të ketë gjithashtu nivele më të larta dëbore.

Temperaturat minimale do të qëndrojnë të gjitha mbi 0 gradë gjatë kësaj jave, megjithëse pasi të vijë java e ardhshme ato do të fillojnë të zbresin me disa ngrica të dobëta që janë të zakonshme për këtë kohë të vitit.

Niveli i borës do të jetë midis 1.300 dhe 1.400 metra Në pjesën e parë të javës dhe që nga e Mërkura 27 ai mund të bjerë në 1.000 metra në malet e veriperëndimit të gadishullit.

Një fenomen për të cilin duhet të kihet kujdes kur udhëtoni rreth këtyre datave është prania e mjegullave. Ka shumë pasiguri në ditët e fundit të vitit në lidhje me formimin e mjegullave, pasi që në datën 28 ​​të gjitha frontet do të kenë kaluar dhe mund të ketë akumulime më shumë se 20 litra për metër katror në Galicia perëndimore dhe Sistema Central.

Kujdes ekstrem rekomandohet në rrugë për shkak të mjegullave që janë gjithnjë e më të mundshme dhe të vazhdueshme që nga kjo e Premte, veçanërisht në depresionet e Lleida dhe Huesca.

Ky është parashikimi që na pret në këto javë dhe në dimër në përgjithësi për vitin 2018.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.