Si ndikojnë aerosolet në klimën globale?

aerosol

Në ditët tona në ditë ne përdorim produkte që e bëjnë jetën pak më të rehatshme; Sidoqoftë, disa prej tyre janë shumë të dëmshme, si për veten, ashtu edhe për mjedisin, siç është rasti me aerosolët.

Edhe pse mund të jetë e pabesueshme, falë një vullkani Islandez që mund ta njohim si aerosolet ndikojnë në klimën globale.

Ky është një vullkan shumë interesant për të ditur se si ndikojnë aerosolët, pasi që midis viteve 1783 dhe 1784, çarja e Laki e vullkanit Holuhraun po emetonte dioksid squfuri për tetë muaj, duke shkaktuar një kolonë të madhe grimcash mbi Atlantikun e Veriut. Këto spraj natyralë zvogëloi madhësinë e pikave të reve, por ato nuk e rrisin sasinë e ujit në to siç u zbulua nga një ekip shkencëtarësh i udhëhequr nga Universiteti i Exeter (Mbretëria e Bashkuar).

Në këtë mënyrë, studiuesit besojnë se rezultatet e tyre, të cilat janë botuar në një studim në revistë 'Natyrë' mund të zvogëlojë pasigurinë në parashikimet e ardhshme të klimës duke përshkruar ndikimin që kanë aerosolet sulfate nga emetimet industriale në ndryshimin e klimës.

Vullkan Islandez

Aerosolet ato veprojnë si bërthama në të cilat avujt e ujit në atmosferë kondensohen për të formuar re. Ndërsa ka aerosole industriale të sulfateve, ka burime të tjera natyrore siç është lirimi i dioksidit të squfurit si rezultat i shpërthimeve të vullkanit.

Gjatë shpërthimit të fundit të vullkanit Holuhraun, i cili ndodhi në 2014-2015, ai emetoi midis 40.000 dhe 100.000 tonë dioksid squfuri çdo ditë gjatë fazës së tij shpërthyese. Profesionistët përdorën modelet më të fundit të sistemit të motit të cilat, së bashku me të dhënat e marra nga satelitët e NASA-s, ishin në gjendje të zbulonin se madhësia e pikave të ujit u ul në madhësi, duke rezultuar në një pjesë më të madhe të rrezeve të diellit që reflektohet përsëri në hapësirë. Kështu që, koha u ftoh.

Prandaj, studiuesit besojnë se sistemet e reve janë "të mbrojtura mirë" ndaj ndryshimeve të aerosolit në atmosferë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.