Si është klima mesdhetare

Majorca

El Klima mesdhetare është një klimë e butë e karakterizuar nga verëra shumë të nxehta dhe të thata dhe dimra të butë dhe me shi. Të gjitha provincat që janë në rajonin e Mesdheut kanë këtë klimë, por është gjithashtu e pranishme në zona të tjera të planetit, të tilla si California (Shtetet e Bashkuara).

Shirat janë shumë të pakta, deri në pikën që 3 deri në 6 muaj mund të kalojnë pa ndonjë stuhi të madhe. Thatësira është pra një problem shumë shqetësues, pasi që në shumë vende nuk bie më shumë se 100-150 mm. Zbuloni si është klima mesdhetare.

Llojet e klimës mesdhetare

Klima Almería

Klimografi i Almería (Spanjë)

Dallohen katër lloje të klimës mesdhetare, të cilat janë:

tipik

Shtë ai që jepet në një pjesë të mirë të bregdetit mesdhetar, përveç Egjiptit dhe një pjese të Libisë dhe Tunizisë. Temperatura mesatare është mbi 18 º C, dhe dimrat janë të lagësht dhe me shi, dhe verat janë shumë të thata dhe të nxehta (mund të arrijë 38ºC në një valë nxehtësie).

Në Spanjë, konkretisht në Katalonjë, Ishujt Balearik dhe një pjesë e mirë e Komunitetit të Valencias, ata kanë këtë klimë.

I kontinentuar

Ndodh në zona larg bregdetit, pasi ka një shkallë më të ulët të lagështisë. Amplituda termike janë më të theksuara. Mund të ketë dimër të ftohtë me ngrica dhe verë të butë, ose dimër të butë dhe verë shumë të nxehtë.

Vende si Italia, Qipro, Turqia, Libani ose në brendësi të Spanjës, kjo klimë ndodh.

Mesdhetare me ndikim oqeanik

Ndodh në brigjet e Mesdheut, duke qenë në brigjet perëndimore të një mase kontinentale. Në këtë zonë, verërat janë me e bute (30ºC ose më pak) dhe e thate sesa në Mesdheun tipik, dhe dimrat janë më me shi.

Jugu i Galicisë, bregu i Kalifornisë, zonat e Perth dhe Adelaide në Australi, janë disa nga vendet që kanë këtë klimë.

thatë

Shtë ai që ndodh në tranzicion midis klimës mesdhetare dhe shkretëtirës. Karakterizohet duke pasur temperatura mesatare më të larta se 20 º C, duke qenë në gjendje të kalojë 45ºC gjatë një vale të nxehtësisë. Reshjet janë shumë të vogla, lëkunden midis 200 dhe 400 mm.

Në Spanjë ndodh në Alicante, Almería dhe një pjesë të mirë të Murcia. Ndodh gjithashtu në Greqi, Marok, Algjeri, Libi, Izrael, Tunizi, Australi, Portugali, Jordan, Kili, Siri dhe Meksikë.

Jeta në Mesdhe

Fshesë në lulëzim

Në vendet ku ndodh klima mesdhetare, jeta nuk është e lehtë. Të dy bimët dhe kafshët duhet të jenë në gjendje të përballojnë temperaturat e larta të verës, si dhe mungesën e reshjeve.

Disa shembuj të jetës që mund të gjejmë janë si më poshtë:

  • Flora: Olea, Protea, Pinus, Araucaria, Podocarpus, Tamarix, Ceratonia.
  • Faunë: ujku, rrëqebulli, iriqi, zhabë, hardhucë, breshka mesdhetare, shqiponja perandorake.

Shpresojmë të keni mësuar shumë për këtë klimë kurioze.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.