Shurupi i panjës mund të jetë një viktimë e re e ndryshimit të klimës

Petulla me shurup panje

Imazh - Viajejet.com

Nëse e doni shurup panje, i njohur gjithashtu si shurup panje, dhe kënaqeni duke e vendosur, për shembull, në petulla për mëngjes… Kam një lajm të keq për ju. Epo, jo unë, por një studim i botuar në revistën Ecology.

Dhe a është kjo, pemët nga të cilat nxirret lëngu për ta bërë atë mund të mos shohin lindjen e shekullit të ri për shkak të rritjes së temperaturave.

Rrapat janë pemë gjetherënëse, vendase të rajoneve të butë të botës. Shumicën dërrmuese të specieve e gjejmë në Kontinentin e Vjetër, por ka edhe shumë në Amerikë, siç është Acer rubrum. Në Spanjë kemi Acer campestris, Platanoides Acer ose Opalus Acer, ndër të tjera. Të gjithë ata, pavarësisht se ku janë, Ato janë bimë që pëlqejnë klimë të butë, me verë të butë (jo më shumë se 30ºC) dhe dimër me ngrica (nën 10 gradë nën zero).

Kur rritet temperatura mesatare globale, ajo prek të gjithë panjet në mënyrë të barabartë, duke përfshirë speciet që përdoren për të bërë shurup, pasi ato mund të vdesin (dhe në fakt, zakonisht bëjnë kaq shpejt) kur kushtet bëhen të pafavorshme; domethënë kur temperatura është më e lartë sesa duhet dhe ndalet së rëni shi aq shpesh sa duhet.

Acer saccharum, pema e sheqerit

Kjo është diçka që autorët e studimit kanë qenë në gjendje të verifikojnë. Në të mund të shihni dy modele: në të parën, ndryshimi i temperaturës mesatare globale është vetëm një gradë mbi atë aktuale dhe nuk ka ndryshim në reshje; në të dytën, ndryshimi është pesë gradë më shumë me një rënie prej 40% të reshjeve. Rezultatet janë shumë shqetësuese: në situatën e parë, rritja do të ngadalësohej shumë, por në të dytën, drejtpërdrejt, nuk do të kishte rritje.

Megjithëse për momentin ato janë vetëm ato, modele matematikore, ato janë një shembull i mirë se si efektet e ndryshimit të klimës ndikojnë tek ne më shumë sesa mund të imagjinonim në fillim.

Më shumë informacion, këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.