Shtyllat e Herkulit

Lakolonat e Herkulit Ata ishin një element legjendar që ka ekzistuar që nga kohërat antike dhe që ka një origjinë mitologjike, siç është rasti me yjësitë. Këto kolona ishin kufiri i botës i njohur për grekët, derisa një historian grek i njohur si Herodot ishte në gjendje t'i përshkonte ato në shekullin e XNUMX-të para Krishtit dhe provoi se nuk ishte fundi i botës.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjithë historinë dhe mitologjinë e kolonave të Herkulit.

Herkuli dhe 12 punët e veçanta

Heracles nuk është asgjë më shumë se një hero nga mitologjia greke i cili fillimisht nuk quhej i tillë. Emri i tij në fillim ishte Alceo ose Alcides. Ai ishte djali i Zotit Zeus dhe Alcmena, një mbretëreshë e vdekshme. Që nga lindja e një Zoti dhe një të vdekuri, i lindur një gjysmë-perëndi i cili njihet si Heracles.

Kur ajo arrin pjekurinë dhe moshën e pjekurisë ishte kur emri i saj u ndryshua pasi ajo ishte e njohur në Greqi dhe ishte në nder të perëndeshës Hera. Alreadyshtë tashmë në fragmentin e tij në mitologjinë e Romës kur ai fillon të emërojë Herkulin. Ky emër u bë shumë më i popullarizuar dhe është arsyeja pse dihet kryesisht sot.

Herkulit iu desh të bënte disa punë të veçanta pasi kishte një forcë të jashtëzakonshme. Ekzistojnë versione të ndryshme nga këndvështrimi i më studiuesit të mitologjisë. Sipas disa aspekteve, Hercules u çmend për disa arsye që nuk është specifikuar dhe ai vrau fëmijët e tij. Kur e gjeti arsyen e tij, ai kërkoi falje nga Orakulli i Delfit dhe ai e kërkoi atë e vuri veten në shërbim të mbretit Tiryns për të qenë në gjendje të pastronte krimin e tij. Mbreti Tiryns ishte Eurystheus dhe ai ishte përgjegjës për dërgimin e Herkulit për të bërë punë që askush tjetër nuk mund t'i bënte.

Ekziston edhe një version tjetër i historisë, shumë më i vogël, se Herkuli ishte skllav i Eurystheus-it që nga lindja. Thuhet se punët që çdo njeri nuk mund t'i bënte ishin për të arritur lirinë e tyre. Arsyet pse Herkuli ishte skllav i Euristeut ishte për shkak të ngatërresave të caktuara që ekzistonin midis marrëdhënies së perëndive dhe njerëzve.

Alkmena, Nëna e Herkulit, vinte nga linja e Perseut. Hera e cila ishte motra dhe gruaja e Zeusit, ishte xheloze për Alcmena. Për t’u hakmarrë ndaj saj, ai parashikoi lindjen e gruas së mbretit Stenelo, djalit të Perseut, në mënyrë që djali i saj Euristeo të lindte para Herakliut. Kjo është arsyeja pse ai u bë shërbëtori i tij sipas këtij aspekti të mitologjisë.

Origjina e kolonave të Herkulit

Kolonat e herkulit mbarojnë të mitologjisë botërore

Pasi të hyjmë në kontekst, ne do të analizojmë se cilat ishin origjina e kolonave të Herkulit. Eurystheus nuk kishte ndërmend ta linte të lirë Herkulin pasi donte që ai të vazhdonte të bënte ato punë që asnjë njeri nuk mund t'i bënte. Ai ia besoi detyrave të konsideruara të pamundura dhe e dërgoi në vende gjithnjë e më të largëta. Objektivi kryesor i Euristeo ishte se udhëtimi i Herkulit do të jetë mjaft i komplikuar sa ai vdiq duke u përpjekur dhe nuk do të kthehet më.

Detyra e tij e dhjetë ishte të kërkonte bagëtitë e Geryonit. Gjatë këtij udhëtimi ai ishte në gjendje të arrinte kufijtë perëndimorë të të gjithë botës në atë kohë i njohur si fundi i botës. Ishte e vendosur në ishullin Eritrea, një vend ku Herkulit iu desh të përballej me qenin e famshëm me dy koka, të lidhur me Cerberusin, kujdestarin e botës së krimit. Ai gjithashtu u përball me Hydrën, e cila kujdesej për qetë.

Një përballje që ai kishte ishte ajo e Gerión vetë, duke qenë nipi i Meduzës legjendare. Sipas legjendës, ai kishte vetëm dy këmbë, por beli lart kishte 3 trungje, 6 krahë dhe 3 koka. Gjatë gjithë kësaj pune që Herkuli duhej të bënte është vendi ku e kanë origjinën kolonat e Herkulit.

Ka disa versione në lidhje me të. Sipas versionit të parë, Herkuli vendosi dy kolona që kornizojnë pikën e kalimit të tij në ishullin e Eritresë, si një kujtesë e veprës së tij për punën e tij të madhe. Këto dy kolona janë vendosur nga vetë Herkuli. Ekziston edhe një version tjetër më i ekzagjeruar, në të cilin ai e thotë këtë Herkuli ndau manualisht dy malet që ishin të lidhura së bashku. Këto male ishin Abila dhe Calpe dhe mund t'u jepte atyre hyrjen në det që përmbyti të gjithë hapësirën e re të krijuar.

Ku janë kolonat e Herkulit

Shtyllat e Herkulit

Shumë njerëz të dashur për mitologjinë pyesin se ku janë kolonat e Herkulit. Atëherë ishte kufiri i botës së njohur gjatë zhvillimit të kulturës antike greke. Meqenëse është pjesë e mitologjisë, pozicioni i saj i saktë gjeografik i nënshtrohet interpretimeve të ndryshme. Një nga interpretimet më të sakta është ai që thotë se gjendet në pellgun mesdhetar.

Emri grek për kolonat e Herkulit ishte Stela i Herakliut dhe u ndryshua nga Romakët në kolonat e Herkulit. Kolona e Veriut e cila pothuajse me siguri identifikohet si Shkëmbi i Gjibraltarit. Kolona jugore mund të jetë si Mali Hacho, i vendosur në Ceuta, ashtu edhe Mali Musa, i vendosur në Marok.

Ne do të analizojmë më në detaje atë të Shkëmbit të Gjibraltarit, i konsideruar si kolona e veriut. Shtë një masiv guri gëlqeror që vjen nga periudha Jurasike. Ka një sipërfaqe prej afërsisht 6 kilometra katrorë dhe mure pothuajse vertikale. Këto mure mund të shihen ndërsa hyjnë në det dhe vijnë për të ndarë Mesdheun nga Oqeani Atlantik. Kjo lejon që Afrika dhe Evropa të jenë pothuajse në kontakt. I gjithë ky rajon shtrihet nga masivi Iberik deri në kufirin jugor të zinxhirit të atlasit dhe nga brigjet e Atlantikut të Portugalisë dhe Marokut në Tunizi dhe preket nga zona e kontaktit e pllakave Euro-Aziatike dhe Afrikane midis Azoreve dhe Tunizisë.

E gjithë kjo faqe ka një kompleksitet gjeologjik që manifestohet falë prishjeve kalimtare dekstrale.

Siç mund ta shihni në gjeologji ka edhe histori mitologjike. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth kolonave të Herkulit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.