Shtresa e ozonit tregon rimëkëmbje pas tre dekadash

vrima e shtresës së ozonit

Për të monitoruar gjendjen e vrimës në shtresën e ozonit, përqendrimi i ozonit në stratosferë është matur për tre dekada përmes një sateliti. Pas kësaj kohe të matjes, më në fund janë gjetur shenja të një rigjenerimi global të shtresës së ozonit, falë përpjekjeve të bëra në të gjithë botën për të frenuar përdorimin e substancave që e shkatërrojnë atë.

Sa pozitive janë rezultatet që keni gjetur në lidhje me trashësinë e shtresës së ozonit?

Roli i shtresës së ozonit

shtresa e ozonit

Shtresa e ozonit nuk është asgjë më shumë sesa një zonë e stratosferës ku përqendrimi i këtij gazi është më i lartë. Ky gaz vepron si një mburojë kundër rrezeve të dëmshme ultraviolet të diellit. Falë kësaj, Ne nuk e djegim lëkurën tonë vetëm duke u ekspozuar në diell, bimët mund të jetojnë dhe fotosintezojnë, etj.

Prandaj, që shtresa e ozonit është në gjendje të mirë është thelbësore për jetën pasi e dimë që në planet të zhvillohet. Me zhvillimin teknologjik, emetohen gazra të mëdha që shkatërrojnë shtresën e ozonit, siç janë klorofluorokarburet. Këto gazra reagojnë me grimcat e ozonit në stratosferë, duke i shkatërruar ato. Për shkak të tyre është formuar vrima e famshme në shtresën e ozonit.

Vrima në shtresën e ozonit nuk është një vrimë në vetvete, sepse nëse është, do të ishte shumë e rrezikshme për planetin, meqenëse ndodhet në Antarktidë dhe do të lejonte shkrirjen e shpejtë të akullit të këtij kontinenti. Kjo "vrimë" është vetëm një rënie në përqendrimin e kësaj shtrese rreth Antarktidës.

Kur ozoni i dëmshëm lejon rrezet e dëmshme ultraviolet nga dielli, ekspozimi ndaj këtyre rrezeve rritet, duke shkaktuar kancer të lëkurës, katarakt dhe çrregullime në sistemin imunitar. Ato prekin gjithashtu kafshët, bimët, madje edhe fitoplanktonin mikroskopik.

Rigjenerimi i ozonit

rikuperimi i shtresës së ozonit

Ozoni, i vendosur në stratosferë, ndodhet rreth 11-50 km mbi sipërfaqen e tokës filloi të zvogëlohej në vitet '70 të shekullit të kaluar. Reduktimi më i rëndësishëm që nga ajo kohë shtresa e ozonit është midis 4 dhe 8% në dekadë.

Falë marrëveshjeve ndërkombëtare siç është Protokolli i Montrealit, i cili parandalon përdorimin dhe zvogëlimin e substancave që shkatërrojnë shtresën e ozonit, prirja për t'u zvogëluar është ndërprerë.

Satelitët që monitorojnë dhe monitorojnë vazhdimisht përqendrimin e ozonit në të gjitha zonat e Tokës kanë arritur të zbulojnë shenjat e para të rimëkëmbjes. Satelitët ofrojnë matje mjaft adekuate, megjithëse kufizimi i tyre kohor i pengon ata të bëjnë më shumë panorama të përqendrimit të ozonit. Shkencëtarët e klimës vlerësojnë se leximet satelitore të ozonit do të zgjasin 30 vjet ose më shumë ato janë të nevojshme për të qenë në gjendje të analizojnë trendet në përqendrimet e ozonit me saktësi më të madhe.

Në varësi të sezonit të vitit në të cilin gjendemi dhe aktivitetit diellor, përqendrimi i ozonit nuk është gjithmonë i qëndrueshëm gjatë gjithë vitit. Prandaj, është e rëndësishme të analizohet trendi i përqendrimit gjatë viteve dhe jo përqendrimi specifik. Për këtë arsye, masat janë të nevojshme për dekada për të vërtetuar nëse qeniet njerëzore po bëjnë që vrima në shtresën e ozonit të fillojë të rikuperohet.

Për t'iu përgjigjur këtij problemi, shkencëtarët nga Nisma e Ndryshimeve Klimatike të ESA Ata po harmonizojnë matjet nga satelitë të ndryshëm për të marrë një pamje afatgjatë të ndryshueshmërisë së ozonit.

 “Duke kombinuar të dhëna nga Iniciativa për Ndryshimin e Klimës me të dhëna nga NASA, ne qartë shohim tendenca negative në ozonin e atmosferës së sipërme para vitit 1997 dhe tendenca pozitive pas asaj date. Trendet në stratosferën e sipërme përtej tropikëve janë statistikisht të rëndësishme dhe parandiejnë disa rigjenerime të ozonit, "thotë ai. Viktoria Sofieva, Shkencëtar i Lartë i Kërkimeve në Institutin Meteorologjik të Finlandës.

Falë kësaj, ne mund ta njohim sot trendin e shtresës së ozonit.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.