Shtresa e ozonit nuk arrin të forcohet në zonat më të populluara të planetit

shtresa e ozonit

Shtresa e ozonit, e cila na mbron nga rrezatimi ultraviolet, vazhdon të dobësohet. Megjithëse vrima mbi Antarktidë po mbyllet, në zonat më të populluara të planetit po ndodh e kundërta: përqendrimi i ozonit zvogëlohet.

Edhe pse ende nuk është e qartë pse po ndodh kjo, ekspertët thonë se personi përgjegjës është qenia njerëzore, ose më saktë, emisionet ndotëse që ajo lëshon në atmosferë.

Ozoni është një gaz shumë i fuqishëm që, tepërt, mund të shkaktojë vdekje të parakohshme për një numër të madh njerëzish, por në shtresat më të larta të atmosferës, në një distancë prej rreth 15 deri në 50 kilometra, është mburoja më e mirë mbrojtëse që mund të na japë Tokën. Aty molekulat e ozonit, të përbërë nga tre atome oksigjeni, bllokojnë deri në 99% të rrezeve ultraviolet dhe pothuajse të gjithë rrezatimit infra të kuqe. Nëse nuk do të ishte kjo shtresë, nuk do të kishte jetë pasi rrezatimi do të digjte fjalë për fjalë lëkurën dhe bimët.

Duke e ditur këtë, nuk është çudi që që nga viti 1985, vit në të cilin u zbulua vrima në këtë shtresë mbi Antarktidë, të gjithë udhëheqësit botërorë bien dakord të ndalojnë klorofluorokarburet (CFC). CFC-të, të pranishme në aerosole dhe kondicionerë, ndër të tjera, dobësojnë shtresën e ozonit. Sidoqoftë, edhe pse kjo ndalim e ka zvogëluar përdorimin e saj, nuk arriti ta bëjë shtresën më të fortë.

Vrima e shtresës së ozonit

Sipas një studimi, i cili u bazua në matjet nga satelitët, balonat atmosferike dhe modelet kimike-klimatike, përqendrimi i ozonit në shtresat e mesme dhe të poshtme të stratosferës ka rënë në mënyrë të qëndrueshme. Në fakt, ka pasur një rënie prej 2,6 njësish Dobson. Për më tepër, në shtresën e ulët atmosferike përqendrimi është rritur, i cili është një problem serioz sepse, siç e përmendëm, një tepricë e ozonit është fatale për jetën.

Për më shumë informacion, bëj klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.