Shpyllëzimi kontribuon në përkeqësimin e ngrohjes globale

Shpyllëzimi

Ndërsa popullata njerëzore rritet, edhe kërkesa rritet: nevojiten më shumë banesa, më shumë mobilje, më shumë letër, më shumë ujë, më shumë ushqim. Për ta kënaqur atë, është zgjedhur për shumë vite që të pyjet e pyjeve, një nga mushkëritë e Tokës sepse thithin dioksid karboni dhe lëshojnë oksigjen në atmosferë, i cili siç e dimë është gazi që na duhet për të marrë frymë dhe, për këtë arsye, për të jetuar.

Shpyllëzimi kontribuon në përkeqësimin e ngrohjes globale. Por, si

Dy studime të botuara në revistën shkencore Science zbulojnë se prerja e pemëve rrit temperaturën e sipërfaqes më shumë sesa besohej më parë. E para, nga Instituti për Mjedisin dhe Qëndrueshmërinë e Qendrës së Përbashkët të Kërkimit të Komisionit Evropian (JRC), përshkruan se si prerja e pyjeve ndikon në rrjedhën e energjisë dhe ujit midis tokës dhe atmosferës, siç po ndodh tashmë në rajone tropikal

Në rastin e të dytit, përgatitur nga studiuesi Kim Naudts nga Laboratori i Klimës dhe Shkencave të Mjedisit në Institutin Pierre Simon Laplace (Francë) dhe ekipi i tij, tregohet se megjithëse mbulesa e pemëve në Evropë po rritet, fakti që vetëm disa specie »po shkakton një efekt kaskade kundërproduktive» Që nga viti 2010, 85% e pyjeve evropiane menaxhohen nga njerëzit, por njerëzit që kanë një prirje për ata që kanë një vlerë më të madhe tregtare, të tilla si pisha dhe ahu. Pyjet e harlisura janë zvogëluar me 436.000 km2 që nga viti 1850.

Anomalitë e temperaturës

Ndryshimet në temperaturë për shkak të menaxhimit të dobët të pemës.

Zëvendësimi i pyjeve të harlisur nga pyjet halore ka shkaktuar ndryshime në avullim dhe frymëzim, domethënë sasinë e energjisë diellore që reflektohet përsëri në hapësirën e jashtme. Disa ndryshime që po e përkeqësojnë ngrohjen globale. Sipas autorëve, Kornizat klimatike duhet të marrin parasysh menaxhimin e tokës, si dhe mbulimin e saj, në mënyrë që parashikimet të jenë më të sakta.

Pa bimë, qenia njerëzore nuk ka asnjë shans, kështu që Shtë e rëndësishme që të merren masat e nevojshme në mënyrë që të mos jetojmë në një planet pothuajse të shkretë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.