Cavendish

Henri Kavendish

Në botën e shkencës ka shumë njerëz që kanë analizuar kontribute mjaft interesante që e kanë bërë këtë botë të ecë përpara. Sot do të flasim Henri Kavendish, një fizikan dhe kimist britanik i cili ishte i pari që dalloi praninë e dioksidit të karbonit dhe hidrogjenit në ajër. Ai u emërua anëtar i Shoqërisë Mbretërore në 1760 dhe studioi në Universitetin e Kembrixhit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjithë biografinë dhe shfrytëzimet e Henry Cavendish.

Biografia e Henry Cavendish

Cavendish dhe zbulimet e tij

Ky shkencëtar u njoh për botimin e një vepre të njohur me emrin Eksperimente në ajër. Në këtë punë, ai deklaroi se ajri përbëhej nga një përzierje e oksigjenit dhe azotit në një raport prej 1: 4. Ai gjithashtu imponoi provat se uji nuk ishte një element por një përbërës. Deri në atë kohë, mendohej se uji ishte një element i vetëm i përbërë vetëm nga uji. Megjithatë, ishte Cavendish ai që tha se uji përbëhej nga hidrogjen dhe oksigjen. Ai arriti ta demonstrojë këtë përmes një prej eksperimenteve të tij në të cilin ishte në gjendje të sintetizonte acid nitrik dhe ujë.

Punimet e tij ishin shumë të dukshme në fushën e energjisë elektrike duke prezantuar konceptin e potencialit, duke matur kapacitetin dhe duke qenë në gjendje të parashikojnë ligjin e Ohmit. Ai ishte një nga shkencëtarët e parë që mundi të përcaktojë dendësinë dhe masën e planetit tonë me anë të një ekuilibri rrotullues.

Referenca e vetme që Isaac Asimov bëri për Henry Cavendish ishte si vijon: «Ai ishte një gjeni i pasur dhe neurotik që jetoi dhe vdiq në vetmi pothuajse të plotë. Megjithatë ai bëri disa nga eksperimentet më interesante në historinë e shkencës. ' Duhet të theksohet se fraza e Asimov ju bën të dini më shumë për jetën e Cavendish. Ai ishte një qenie e çuditshme që kaloi tërë jetën e tij kushtuar pothuajse ekskluzivisht kërkimit të shkencës. Dhe duket se teoria e tij e universit ishte se ajo përbëhej nga një mori objektesh që mund të peshohen, numërohen dhe shiten. Deri atëherë unë tashmë kisha mjaft nocione për botën e shkencës në përgjithësi.

Matjet dhe punët

peshojnë tokën

Cavendish kishte një vlerësim të madh për matjet pasi donte të kishte gjithnjë të dhëna shumë të sakta. Ai u përpoq të përafrojë të gjitha llogaritjet me një vlerë të saktë për të njohur në thellësi karakteristikat e objekteve. Meqenëse nuk kishte ampermetër dhe nuk kishte asgjë që mund t’i jepte sasinë e energjisë elektrike që qarkullonte nëpër tela, ajo gjithashtu u përdor në mënyrë subjektive por duke bërë tabela të përpunuara mirë. Kjo do të thotë, Cavendish mori goditjet dhe ata do të bëjnë armë në trupin e tij gjatë eksperimenteve të dihet dhe vërehet sa intensitet ishte në kabllo.

Puna e parë e këtij shkencëtari merrej me arsenikun. Të gjithë shkencëtarët që kanë njohur Cavendish pretendojnë se dashuria e tij për shkencën ishte plotësisht e pastër. Ai kurrë nuk u shqetësua nëse zbulimet e tij u botuan, nëse ishin kredituar apo jo, ose për ndonjë gjë tjetër përveç kënaqjes së kureshtjeve të tij. Kjo është mënyra se si ju vërtet mësoni dhe përparoni në një hetim. Si rezultat i kësaj dashurie të pastër për shkencën, shumë prej arritjeve të tij nuk ishin të njohura prej vitesh dhe u zbuluan disa vjet pas vdekjes së tij. Sidoqoftë, para se arritjet e tij të shkojnë anonimat, unëSaac Asimov u tha të gjithë kolegëve të tij në Shoqërinë Mbretërore për shfrytëzimet e këtij shkencëtari.

Në 1766 ai ishte përgjegjës për komunikimin e zbulimeve të para të tilla si puna që kishte bërë me një gaz të ndezshëm që merrej nga reagimi i metaleve dhe acidit. Ky gaz u zbulua më parë nga Boyle dhe Hales, por ishte Cavendish ai që u porosit të ishte i pari për të studiuar pronat e tij. Tashmë ishin 20 vjet më vonë që Lavoisier e quajti këtë gaz hidrogjen.

Henry ishte shkencëtari i parë që zbuloi se një vëllim i veçantë i gazrave të ndryshëm duhej peshuar në mënyrë që të përcaktohej dendësia e tyre. Kështu e gjeti atë hidrogjeni ishte një gaz veçanërisht i lehtë që ishte vetëm 1/14 e dendësisë së ajrit. Duke qenë kaq i lehtë dhe i ndezshëm, ai besoi se e kishte izoluar flogistonin.

Eksperimentet e Henry Cavendish

eksperiment i shpellave

Duhet të kihet parasysh se, në ato ditë, ishte më në modë të bëje eksperimente të ndryshme me ajrin. Kjo bëri që në vitin 1785 të bënte shkëndija elektrike nëpër ajër dhe do të formonte një përzierje midis azotit dhe oksigjenit për të shpërndarë oksidin që u shfaq në ujë. Falë këtij eksperimenti, ai ishte në gjendje të zbulonte përbërjen e acidit nitrik. Ai shtoi më shumë azot me qëllim që të ishte në gjendje të konsumonte të gjithë oksigjenin që ishte i pranishëm në të njëjtën kohë. Ai ishte në gjendje të verifikonte që kjo nuk ishte e mundur. Dhe a është gjithmonë kjo atij i kishte mbetur një pjesë e vogël e gazit të pa kombinuar, çfarëdo që të bënte.

Pastaj ai ishte në gjendje të zbulonte se ajri me të kishte një sasi të vogël të gazit që duhej të ishte inerte dhe rezistente për të mos reaguar me pjesën tjetër të gazrave. Ai gjithashtu zbuloi gazin që ne e njohim sot si argon. Sot e dimë se atmosfera përmban 1% argon i cili është një gaz inert dhe nuk reagon me asgjë. Ne e dimë që është një gaz fisnik. Ky eksperiment i Cavendish u injorua për një shekull derisa Ramsay arriti ta ndiqte atë hap pas hapi dhe ta përsëriste përsëri.

Eksperimenti më spektakolar i Cavendish përfshin globin e pamasë që ai përdori për të kryer atë që tani njihet si eksperimenti Cavendish. Me këtë eksperiment ai ishte në gjendje të dinte se cila ishte dendësia e Tokës dhe, meqenëse vërehej vëllimi i planetit, ajo që bëri ai ishte të "peshonte" Tokën.

Ai kishte një numër të madh botimesh gjatë gjithë historisë së tij dhe rriti ritmin kur u bashkua me Shoqërinë Mbretërore së bashku me shkencëtarë të tjerë që po mbështesnin eksperimentet e tij. Siç mund ta shihni, ky është një shkencëtar që kishte një dashuri të pastër për shkencën dhe ishte vetëm kureshtja e tij që e shtyu atë të vazhdonte të hetonte dhe zbulonte gjëra të reja.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Henry Cavendish dhe të gjitha shfrytëzimet e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.