Shpejtësia e dritës

shkoni me shpejtësinë e dritës

Me siguri keni dëgjuar më shumë se një herë se shpejtësia e dritës është më e shpejta në të gjithë universin. Një numër i madh i teorive në fizikë e përdorin atë shpejtësia e dritës. Është një masë e vendosur nga komuniteti shkencor që na ka ndihmuar nga fizika dhe astronomia.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për shpejtësinë e dritës, historinë e saj, karakteristikat dhe për çfarë shërben.

Sa është shpejtësia e dritës

drita në univers

Shpejtësia e dritës është një matje e përshkruar nga komuniteti shkencor dhe është në përdorim të përbashkët në fushat e shkencave fizike dhe astronomike. Shpejtësia e dritës përfaqëson distancën që përshkon drita në njësi të kohës.

Të kuptuarit e trupave qiellorë, si sillen ata, si transmetohet rrezatimi elektromagnetik dhe se si drita perceptohet nga syri i njeriut është kritike për studimin e trupave qiellorë.

Nëse e dimë distancën, mund të tregojmë se sa kohë i duhet dritës për të udhëtuar. Për shembull, drita nga dielli merr rreth 8 minuta e 19 sekonda për të arritur në Tokë. Shpejtësia e dritës konsiderohet një konstante universale, e pandryshueshme në kohë dhe hapësirë ​​fizike. Ka një vlerë prej 299.792.458 metra në sekondë, ose 1.080 milionë kilometra në orë.

Kjo shpejtësi lidhet me vitin e dritës, një njësi gjatësie e përdorur gjerësisht në astronomi, e cila është distanca që kalon drita në një vit. Shpejtësia e dritës që ne prezantojmë është shpejtësia e saj në vakum. Megjithatë, drita udhëton nëpër media të tjera, si uji, qelqi ose ajri. Transmetimi i tij varet nga vetitë e caktuara të mediumit, të tilla si lejueshmëria, përshkueshmëria magnetike dhe vetitë e tjera elektromagnetike. Pastaj ka rajone fizike që lehtësojnë elektromagnetikisht transportueshmërinë e tij dhe të tjera që e pengojnë atë.

Kuptimi i sjelljes së dritës është i rëndësishëm jo vetëm për studimin e astronomisë, por edhe për të kuptuar fizikën e përfshirë në gjëra të tilla si satelitët që rrotullohen rreth Tokës.

Disa histori

shpejtësia e dritës

Grekët ishin të parët që shkruajtën origjinën e dritës, për të cilën ata besonin se buronte nga objektet përpara se shikimi njerëzor të lëshohej për ta kapur atë.  Drita nuk mendohej të udhëtonte deri në shekullin e XNUMX-të, por më tepër si një fenomen kalimtar. Megjithatë, kjo ndryshoi pasi u vëzhgua eklipsi. Kohët e fundit, Galileo Galilei kreu disa eksperimente që vunë në dyshim "të menjëhershmen" e distancës së përshkuar nga drita.

Shkencëtarë të ndryshëm kryen eksperimente të ndryshme, disa me fat e disa jo, por në këtë epokë të hershme shkencore, të gjitha këto studime të fizikës ndoqën qëllimin e matjes së shpejtësisë së dritës, edhe nëse instrumentet dhe metodat e tyre ishin të pasakta dhe ato parësore ishin të komplikuara. Galileo Galilei ishte i pari që kreu eksperimente për të matur këtë fenomen, por ai nuk mori rezultate që do të ndihmonin në llogaritjen e kohës së kalimit të dritës.

Ole Roemer bëri përpjekjen e parë për të matur shpejtësinë e dritës në 1676 me sukses relativ. Duke studiuar planetët, Roemer zbuloi nga hija e Tokës e reflektuar nga trupi i Jupiterit se koha midis eklipseve shkurtohej kur distanca nga Toka zvogëlohej, dhe anasjelltas. Ajo mori një vlerë prej 214.000 kilometra në sekondë, një shifër e pranueshme duke pasur parasysh nivelin e saktësisë me të cilën mund të maten distancat planetare në atë kohë.

Më pas, në vitin 1728, James Bradley studioi gjithashtu shpejtësinë e dritës, por duke vëzhguar ndryshimet në yje, ai zbuloi zhvendosjen që lidhet me lëvizjen e Tokës rreth diellit, nga e cila nxori një vlerë prej 301.000 kilometra në sekondë.

Metoda të ndryshme janë përdorur për të përmirësuar saktësinë e matjes, për shembull, në vitin 1958 shkencëtari Froome përdori një interferometër me mikrovalë për të marrë një vlerë prej 299.792,5 kilometra në sekondë, e cila është më e sakta. Duke filluar nga viti 1970, cilësia e matjeve u përmirësua cilësisht me zhvillimin e pajisjeve lazer me kapacitet më të madh dhe stabilitet më të madh, dhe me përdorimin e orëve të ceziumit për të përmirësuar saktësinë e matjeve.

Këtu shohim shpejtësinë e dritës në media të ndryshme:

 • Bosh – 300.000 km/s
 • Ajri – 2999,920 km/s
 • Uji – 225.564 km/s
 • Etanol – 220.588 km/s
 • Kuarci – 205.479 km/s
 • Crystal Crown – 197,368 km/s
 • Kristal Flint: 186,335 km/s
 • Diamant – 123,967 km/s

Cili është dobia e njohjes së shpejtësisë së dritës?

shpejtësia e dritës

Në fizikë, shpejtësia e dritës përdoret si një referencë themelore për të matur dhe krahasuar shpejtësitë në univers. është shpejtësia me të cilën përhapet rrezatimi elektromagnetik, duke përfshirë dritën e dukshme, valët e radios, rrezet X dhe rrezet gama. Aftësia për të përcaktuar sasinë e kësaj shpejtësie na lejon të llogarisim distancat dhe kohët në kozmos.

Një shembull i rëndësishëm se si përdoret shpejtësia e dritës në fizikë është studimi i yjeve. Për shkak se drita e yjeve kërkon një kohë të kufizuar për të arritur në Tokë, kur shikojmë një yll, ne po shikojmë në të kaluarën. Sa më larg të jetë një yll, aq më shumë është dashur drita e tij për të arritur tek ne. Kjo veti na lejon të hetojmë universin në periudha të ndryshme të historisë së tij, pasi ne mund të analizojmë dritën e yjeve që janë formuar miliona apo edhe miliarda vjet më parë.

Në astronomi, shpejtësia e dritës është vendimtare për të llogaritur distancat në kozmos. Drita udhëton me një shpejtësi konstante prej afërsisht 299,792,458 metra në sekondë në vakum. Kjo na lejon të matim distancat me yjet dhe galaktikat e largëta duke përdorur konceptin e viteve të dritës. Një vit drite është distanca që përshkon drita në një vit dhe është e barabartë me afërsisht 9,461 trilion kilometra. Duke përdorur këtë njësi matëse, astronomët mund të përcaktojnë distancën nga objektet e largëta astronomike dhe të kuptojnë më mirë strukturën dhe shkallën e universit.

Gjithashtu, shpejtësia e dritës lidhet me teorinë e relativitetit të Albert Ajnshtajnit. Sipas kësaj teorie, shpejtësia e dritës është konstante në të gjitha kornizat e referencës, gjë që ka implikime të rëndësishme për mënyrën se si ne kuptojmë kohën dhe hapësirën. Relativiteti special dhe i përgjithshëm i Ajnshtajnit kanë revolucionarizuar të kuptuarit tonë për universin dhe kanë çuar në zhvillimin e teknologjive të tilla si GPS.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për shpejtësinë e dritës dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.