Shpërthimi i vullkanit Mauna Loa

shpërthimi i vullkanit mauna loa

Mauna loa Hawaii shpërthen për herë të parë në më shumë se 40 vjet. Të vullkani më i madh në tokë Ai ka vendosur të zgjohet nga letargjia e tij. Mauna Loa filloi të shpërthejë mbrëmë me çarje të reja që u hapën në majë të vullkanit.

Ne do t'ju tregojmë të gjitha të rejat për shpërthimin e vullkanit Mauna Loa.

Shpërthimi i vullkanit Mauna Loa

rrjedhje llave nga mauna loa

Një shpërthim i ri i Mauna Loa u pa në Hawaii në orën 2:16 të mëngjesit. Mauna Loa shpërtheu herët dje nga krateri i saj më i lartë, Moku'āweoweo. Vullkani gjigand i mburojës në ishullin e madh të Hawaii prej 38 vitesh nuk është aktive. Shpërthimi ndoqi konturet e shumicës së shpërthimeve të stilit Havai, me një çarje në majë, burime llave dhe rrjedha llave që dalin nga ndenjat e reja.

Për shkak të këtij aktiviteti të ri, Observatori i Vullkanit i USGS Hawaii ndryshoi statusin e alarmit për Mauna Loa në Red/Warning. Aktualisht, nuk ka asnjë kërcënim për banorët përreth vullkanit, pasi shpërthimi ka të ngjarë të kufizohet në majë. Megjithatë, nga skaji i majës, rrjedhat e llavës mbuluan shpejt tokën.

USGS raporton se rrjedhat e lavës janë derdhur në jugperëndim nga krateri i samitit, por shpërthimi ende vjen nga maja. Megjithatë, nuk përjashtohet hapja e boshteve të reja të ventilimit jashtë kraterit të majës.

Rrjedhat e lavës arktike kanë ndodhur në të gjitha anët e Mauna Loa, disa prej të cilëve erdhën në atë që tani është Hilo në vitet 1880. Ai gjithashtu ka potencialin për të gjeneruar rryma që mund të arrijnë nga Kona e Jugut në anën tjetër të ishullit. Prandaj, ekziston një kërcënim i rrjedhave të lavës që mund të arrijnë në jugperëndim, verilindje dhe veriperëndim të Mauna Loa. Në varësi të intensitetit të shpërthimit, mjegulla vullkanike mund të jetë gjithashtu një rrezik për frymëmarrjen.

shpërthimet historike

llava rrjedh nga vullkani Mauna Loa

Siç tregojnë hartat e rrjedhave të llavës nga 200 vitet e fundit, Mauna Loa është një vullkan shumë aktiv. Ky interval shpërthimi prej afro 40 vjetësh është relativisht i rrallë në historinë e tij moderne. Muajt ​​e fundit ka pasur shenja se vullkani po shpërthen, me aktivitet sizmik të shtuar brenda vullkanit. Maja duket se është deformuar pak derisa të fillojë një shpërthim i ri.

Shpërthimi i ri do të thotë se si Mauna Loa ashtu edhe Kilauea po shpërthejnë në ishullin e madh. Shpërthimet e dyfishta nuk janë të rralla në Hawaii, megjithëse ka pasur disa sugjerime gjatë 1000 viteve të fundit që dy vullkanet mund të kenë alternuar aktivitetin. Të dy vullkanet shpërthyen në 1975 dhe 1984, por vetëm Kilauea ka shpërthyer që nga mesi i viteve 1980.

Të dy vullkanet ushqehen përfundimisht nga një pikë e nxehtë nën Hawaii: një tren me mantel të nxehtë që ngrihet nga thellësia e Tokës, duke u shkrirë ndërsa arrin në fundin e kores oqeanike milje poshtë ishullit. Edhe pse të dy vullkanet u shkaktuan nga kjo shtëllungë manteli, përbërjet izotopike dhe elementët gjurmë të lavave shpërthyese të Mauna Loa dhe Kilauea ndryshojnë aq shumë saqë studimet e gjeologjisë së vullkaneve Havajane. Shkencëtarët besojnë se ato mund të vijnë nga pjesë të ndryshme të shtëllungës së mantelit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth shpërthimit të Mauna Loa dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Pushoni dijo

    Faleminderit për informacionin kaq të përditësuar, është mirë të dimë se si vibron planeti ynë i bukur Tokë që ne duhet ta ruajmë që brezat e rinj ta shijojnë atë.Përshëndetje