Goditje të ngrohta

plasi nga larg

Siç e dimë, ka shumë fenomene meteorologjike që dallohen si të çuditshme dhe nuk ndodhin shumë shpesh. Një nga fenomenet e rralla meteorologjike është shpërthime të ngrohtaMe Ky fenomen ndodh kur reshjet që kanë rënë avullohen kur kaloni një shtresë ajri të thatë ose shumë të thatë në një mjedis relativisht të ngrohtë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për shpërthimet e nxehta, cilat janë karakteristikat dhe kuriozitetet e tyre.

Cilat janë shpërthimet e ngrohta

shpërthime të nxehta

Kur reshjet do të avullojnë duke kaluar një shtresë ajri të thatë në një mjedis të ngrohtë, reshjet e përmendura zakonisht janë zakonisht një stuhi konvektive. Kur ky ujë që bie nga qielli avullon, ai bën që ajri zbritës të ftohet dhe të peshojë më shumë se ajri përreth. Ndërsa ajri bëhet më i ftohtë bëhet më i dendur në krahasim me ajrin që qarkullon përreth në mjedisin që është më i ngrohtëMe Si rezultat, ajo mbron sipërfaqen me shpejtësi të madhe. Përfundimisht, të gjitha reshjet brenda ajrit zbritës do të avullojnë.

Pasi të ketë ndodhur kjo, ajri është plotësisht i thatë dhe nuk ka më asnjë lloj avullimi që mund të ndodhë në atë kohë. Prandaj, ajri zbritës nuk mund të ftohet më dhe i nënshtrohet një procesi tjetërMe Ajri vazhdon të zbresë drejt sipërfaqes për shkak të vrullit që ka fituar duke shkelur më shumë se ajri përreth. Ajri i thatë zbret dhe nxehet nga ngjeshja atmosferike që rritet ndërsa zbret.

Duhet të merret parasysh se dendësia e ajrit do të fillojë të ulet për shkak të rritjes së temperaturës që po rritet. Sidoqoftë, për shkak se ajri zbret, ai tashmë ka shumë vrull që e bart atë në sipërfaqe. Me rritjen e temperaturës dhe rënien që rezulton në densitet, shpejtësia e ajrit zbritës gradualisht mund të zvogëlohet në mënyrë që ajri i thatë do të vazhdojë të zbresë ndërsa nxehet dhe nxehetMe Kjo rritje e temperaturave është për shkak të ngrohjes së mirëkuptimit që përmendëm më herët.

Si ndodhin goditje të nxehta

shpërthime të nxehta sepse ato ndodhin

Përfundimisht, ajri zbritës arrin sipërfaqen dhe vrulli me të cilin lëviz horizontalisht përgjatë sipërfaqes në të gjitha drejtimet rezulton në gjenerimin e një ere të fortë. Kjo erë është zakonisht një ballë shpërthimi. Cfare ka me shume, përfshirja e masës shumë të ngrohtë dhe të thatë të ajrit nga lart bën që temperatura e sipërfaqes të rritet në mënyrë dramatike dhe të shpejtë. Me këtë rritje të temperaturave pika e vesës në sipërfaqe zvogëlohet me shpejtësi.

Duhet të kihet parasysh se prania e të gjitha këtyre kushteve atmosferike bëhen përbërësit e nevojshëm në mënyrë që të shkaktohet një shpërthim i nxehtësisë. Sidoqoftë, është shumë e rrallë që të gjitha këto kushte të përmbushen. Për të njohur shpërthimet e nxehta, paraqitet një profil i temperaturës dhe lagështisë së radiosondës. Kjo përdoret për të parë se çfarë mjedisi është i favorshëm për të gjeneruar shpërthime të ngrohta.

Ky radiosondë është në gjendje të tregojë karakteristikat mjedisore dhe profilet vertikale të temperaturës dhe lagështisë që shërben për të vëzhguar lëvizjen e ajritMe Shtresa e thatë dhe nivelet e ulëta të cilësisë dhe shtresa e lagësht dhe e paqëndrueshme në nivele të mesme janë vendet ku do të zhvillohen reshjet dhe më vonë shpërthimet e ngrohta.

Këto shpërthime të nxehta shpesh shoqërohen me erëra shumë të forta sipërfaqësore dhe janë shumë të vështira për t'u parashikuar. Edhe pse mjediset më të favorshme njihen mirë falë tingujve të vëzhguar ose parashikuar nga modele të ndryshme meteorologjike.

Disa shembuj

vlerat e temperaturës dhe lagështisë

Ne do të shohim disa shembuj të shpërthimeve të nxehta që kanë ndodhur në botë. Disa shembuj të shpërthimeve ekstreme të nxehtësisë ose shpërthimeve të raportuara në të gjithë botën përfshijnë temperaturën në Antalia, Turqi, më 10 korrik 1977, e cila ishte 66,3 ° C; Më 6 korrik 1949, temperatura pranë Lisbonës, Portugali, nga 37,8 ° C në dy minuta u rrit në 70 ° C, dhe Me sa duket një temperaturë e pabesueshme prej 86 ° C u regjistrua në Abadan, Iran, në qershor 1967.

Raportet e lajmeve thanë se dhjetëra njerëz u vranë atje dhe rrugët e asfaltuara u lëngëzuan. Këto raporte nga Portugalia, Turqia dhe Irani nuk janë zyrtare. Nuk duket të ketë ndonjë informacion tjetër përveç konfirmimit të vetë raportit origjinal të lajmeve, dhe studimet e vëzhgimeve meteorologjike në zonë në kohën e incidentit të supozuar nuk treguan asnjë dëshmi për të mbështetur këto raporte ekstreme.

Kimberley nga Afrika e Jugut konfirmoi një shpërthim që ngriti temperaturën nga 19,5 ° C në 43 ° C në pesë minuta midis 21: 00-21: 05 gjatë stuhisë. Një vëzhgues meteorologjik lokal deklaroi se ai mendonte se temperatura ishte ngritur mbi 43 ° C, por termometri i tij nuk ishte aq i shpejtë sa të regjistronte pikën më të lartë. Në orën 21:45, temperatura ra në 19,5 ° C.

Goditje në Spanjë

Në vendin tonë ka edhe disa raste të goditjeve të nxehta. Normalisht këto fenomene shoqërohen me shpërthime të forta të erës dhe një rritje të papritur të temperaturës. Uji i përmbajtur në këtë ajër zbret dhe avullon para se të arrijë në tokë. Atshtë në këtë kohë që ajri zbritës nxehet për shkak të ngjeshjes së shkaktuar nga rritja e peshës së kolonës së ajrit mbi to. Si rezultat kjo ngrohje e papritur intensive e ajrit dhe ulje e lagështisë.

Ekspertët e meteorologjisë pohojnë se retë mund të shihen duke evoluar me shpejtësi vertikalisht dhe duke treguar ngritje të forta vertikale. Edhe pse duket si një, ato janë re që evoluojnë me shpejtësi vertikalisht, kështu që madje mund të duken si tornado. Shpërthimet e ngrohta shpesh ndodhin gjatë natës ose herët në mëngjes kur temperatura në sipërfaqe është më e ulët se shtresa menjëherë mbi të.

Për shkak të efekteve të tyre shkatërruese, këto linja të nxehta mund të ngatërrohen me tornadot pasi ato shoqërohen gjithashtu me shpërthime të forta të erës. Sidoqoftë, mund të dallohet nga gjurma e dëmtimit që lë pas.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë rreth shpërthimeve të nxehta dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.