shpërthim termik

shpërthim termik në qytete

Gjatë stinës së verës ndodhin disa dukuri meteorologjike disi më të çuditshme që kërkojnë kushte të veçanta që të ndodhin. Një nga këto dukuri është shpërthim termik. Ky është një fenomen që ndodh kur reshjet në rënie avullojnë ndërsa përshkojnë një shtresë ajri të thatë ose shumë të thatë në një mjedis të ngrohtë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për karakteristikat, origjinën dhe pasojat e shpërthimit termik.

Karakteristikat dhe origjina e fryrjes termike

shpërthim termik

Ndërsa ajri zbret, ai ftohet dhe bëhet më i rëndë se ajri përreth. Kur ajri ftohet, ai bëhet më i dendur se ajri përreth, duke bërë që ai të zhytet në sipërfaqe me një ritëm më të shpejtë se ajri përreth. Pasi të gjitha reshjet që përmbahen në ajrin zbritës janë avulluar, ajri thahet plotësisht dhe nuk mund të avullojë më. Ndërsa ajri zbret, Ajo nxehet nga ngjeshja e atmosferës.

Ajri duhet të kalojë një proces tjetër pasi ajri zbritës nuk mund të ftohet më, por ajri vazhdon të zbresë drejt sipërfaqes për shkak të momentit të tij. Ndërsa ajri është i ngjeshur, ai nxehet. Ajri më i nxehtë dhe më i thatë fillon të zhytet drejt sipërfaqes së Tokës, duke fituar vrull ndërsa shkon. Ky ajër i nxehtë dhe i thatë vazhdon të bjerë derisa të arrijë në sipërfaqe, ku momenti i tij përhapet horizontalisht në të gjithë sipërfaqen në të gjitha drejtimet. Kjo rezulton në një front të fortë shpërthimi (ndërhyrja e ajrit të nxehtë dhe të thatë nga lart bën që temperatura e sipërfaqes të rritet shumë shpejt dhe pika e vesës sipërfaqësore të bjerë shumë shpejt).

Është e rëndësishme të mbani mend se me rritjen e temperaturës, densiteti zvogëlohet (ky ajër fundosës tashmë po lëviz shumë shpejt dhe ulja e densitetit të këtij ajri nuk e ngadalëson atë). Shpërthimet e ngrohta shoqërohen shpesh me erëra të forta dhe janë të vështira për t'u parashikuar. Ato mund të ndodhin në mjedise që njihen bazuar në të dhënat e motit nga ditët e mëparshme, ose mund të modelohen.

Shembuj të fryrjes termike

nxehtësia ekstreme dhe shiu

Disa shembuj të erërave jashtëzakonisht të nxehta ose të ngrohta në mbarë botën përfshijnë një rritje të temperatura 86 gradë në Abadan të Iranit, ku humbën jetën dhjetëra persona. Temperatura u rrit nga 37,8 në 86 gradë në vetëm dy minuta. Një shembull tjetër është 66,3 gradë Celsius në Antalia, Turqi më 10 korrik 1977. Këto raporte nuk janë zyrtare.

Në Afrikën e Jugut, një shpërthim termik e ngrohi temperaturën nga 19,5 gradë në 43 gradë në vetëm pesë minuta gjatë një stuhie midis orës 9 dhe 9:05. Kjo ndodhi në Kimberley. Ka raporte jozyrtare nga Portugalia, Irani dhe Turqia, por asnjë informacion tjetër vërtetues. Vëzhgimet e motit në atë kohë nuk tregojnë asnjë shenjë se këto raporte ishin të sakta. Meteorologu tha se temperatura u rrit në 43 gradë Celsius, por termometri i tij nuk ishte aq i shpejtë sa të arrinte pikën më të lartë. Temperatura ka rënë në 19,5°C në orën 21:45.

Rastet në Spanjë

Rritja e temperatures

Në vendin tonë ka edhe disa raste me shpërthime të nxehta. Normalisht këto dukuri shoqërohen me fryrje të forta të erës dhe një rritje të papritur të temperaturës. Uji që gjendet në këtë ajër fundoset dhe avullohet para se të arrijë në tokë. Është në këtë kohë që ajri zbritës nxehet për shkak të ngjeshjes së shkaktuar nga pesha në rritje e kolonës së ajrit mbi to. Rezultati është kjo ngrohje e papritur intensive e ajrit dhe një ulje e lagështisë.

Ekspertët e meteorologjisë pohojnë se retë mund të shihen duke evoluar me shpejtësi vertikalisht dhe duke treguar ngritje të forta vertikale. Edhe pse duket si një, ato janë re që evoluojnë me shpejtësi vertikalisht, kështu që madje mund të duken si tornado. Shpërthimet e ngrohta shpesh ndodhin gjatë natës ose herët në mëngjes kur temperatura në sipërfaqe është më e ulët se shtresa menjëherë mbi të.

Për shkak të efekteve të tyre shkatërruese, këto linja të nxehta mund të ngatërrohen me tornadot pasi ato shoqërohen gjithashtu me shpërthime të forta të erës. Sidoqoftë, mund të dallohet nga gjurma e dëmtimit që lë pas.

Në rastin e Castellón, Kjo quhet goditje e thatë dhe ndodh kur reshjet bien dhe avullojnë ndërsa kalojnë nëpër një shtresë ajri të thatë ose shumë të thatë në një mjedis relativisht të ngrohtë.. Në mënyrë tipike, këto reshje stuhie avullon, duke ftohur ajrin në rrjedhën e poshtme dhe duke shkaktuar një rënie më të shpejtë. Ajri nxehet ndërsa era shpejtohet drejt sipërfaqes së Tokës.

Në këtë pikë, ajri që arrin në sipërfaqe është shumë i nxehtë, kështu që mund të shkaktojë shpejt një rritje të konsiderueshme të temperaturës, siç u regjistrua në aeroportin Castellón. Më 6 korrik 2019, shkaktoi një shpërthim termik në Almeria temperatura u rrit më shumë se 13 ºC, duke shkuar nga 28,3 ºC në 41,4 ºC, në vetëm 30 minuta, sipas shënimeve të Aemet.

marrëdhënie me stuhitë

Erërat tipike të forta që lëshohen gjatë stuhive të forta, të shoqëruara me reshje të mëdha, janë stuhi shumë të frikshme për aviacionin. Në këtë rast, ato formohen nga një kombinim i fenomeneve: Masa ajrore në stuhi ftohet, bëhet më i dendur (më i rëndë) dhe bie më shpejt kur i afrohet tokës.

Rasti i shpërthimeve termike është shumë i veçantë dhe duhet t'i jepet një konfigurim i saktë atmosferik që të ndodhë, në thelb shpërndarja atmosferike në shtresat e mesme dhe të poshtme është shumë e nxehtë dhe e thatë. Nëse do të formonim një stuhi të pjekur në kalbje në një atmosferë të tillë, reshjet që shoqërojnë shpërthimin në zbritje do të avullonin, duke ndihmuar në ftohjen e mëtejshme të masës ajrore zbritëse.

Megjithatë, ka një periudhë kohore kur nuk mund të avullojë më reshje. Nga ky moment, ndërsa masa e ajrit vazhdon të zbresë, fillon të ndodhë një proces termodinamik i quajtur kompresim adiabatik. Kjo ndodh sepse kjo masë ajri ka një kolonë më të madhe ajri mbi të, duke u ngjeshur për shkak të peshës që mban. Kompresimi adiabatik prodhon ngrohjen e masës së ajrit dhe humbjen e lagështirës në ajër.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth shpërthimit termik dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.