shpërthim strombolian

përmbysin pëllëmbën

Kur vullkanet shpërthejnë ata e bëjnë këtë në mënyra të ndryshme. Ka disa faktorë që bëjnë që shpërthimet të kenë karakteristika dhe pasoja të ndryshme. Në këtë rast, ne do të përqendrohemi në llojin e shpërthimit strombolian. Vullkani La Palma ka një shpërthim strombolian. Çfarë do të thotë kjo?

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për shpërthimin e Strombolit, karakteristikat, origjinën dhe pasojat e tij.

Çfarë është një shpërthim strombolian

Llojet e shpërthimit strombolian

Një shpërthim strombolian një shpërthim vullkanik shpërthyes që alternohet midis aktivitetit intensiv dhe të qetë. Është një shpërthim tipik i vullkaneve në ishujt Kanarie, si p.sh vullkani në ishullin La Palma, i cili e ka marrë emrin nga vullkani Stromboli në ishujt e vegjël Aeolian pranë Siçilisë, Itali.

Shpërthimet e shpërthimeve Stromboliane prodhohen nga akumulimi i gazrave të çliruar nga vetë magma ndërsa ajo ngjitet. Vullkanet stromboliane nxjerrin gaz, hi, llavë dhe bomba vullkanike me një forcë të tillë, saqë gjuajnë shtëllunga vullkanike disa kilometra të larta.

Temperatura e magmës në këto shpërthime është zakonisht rreth një mijë gradë Celsius.

Llojet e shpërthimeve shpërthyese

shpërthim strombolian

Pika jonë e fillimit është se vullkanet janë një proces kompleks natyror që fillon thellë brenda Tokës, ku magma formohet në mantel, vazhdon të rritet përmes kores dhe dëbohet nga jashtë. Magma është një përzierje e shkëmbinjve të shkrirë, gazeve dhe lëngjeve që lindin brenda Tokës. Kur magma arrin në sipërfaqe, emri i saj bëhet lavë. Jo e gjithë magma është e njëjtë, dhe për këtë arsye, llava nga vullkanet nuk është e njëjtë.

Shpërthimet vullkanike kanë shkallë të ndryshme shpërthimi. Në fakt, vullkanologët përdorin një shkallë të quajtur Indeksi i Shpërthimit Vullkanik (VIE) për të matur forcën e një vullkani. Ka oktava në këtë shkallë.

Në të gjitha shpërthimet shpërthyese, gazrat dhe piroklastikët hidhen me dhunë në atmosferë, por brenda kësaj kategorie, disa janë më të dhunshëm se të tjerët. Strombolianët janë më pak shkatërruesit e shpërthimeve shpërthyese kur kemi parasysh se ato mund të prodhojnë shpërthime katastrofike, si ai i vullkanit Krakatoa në 1883, i cili shkatërroi arkipelagun indonezian me të njëjtin emër.

Shpërthime të tjera shpërthyese janë:

  • Vullkan: ky material është më viskoz se një shpërthim strombolian, kështu që më shumë presion krijohet në dhomën e magmës ndërsa magma ngrihet.
  • Peleana: i përbërë nga material më viskoz se shpërthimet stromboliane, të karakterizuara nga ortekë të shndritshëm të hirit ose rrjedha piroklastike dhe formimi i kupolave ​​të llavës dhe koneve të shtufit.
  • Plinian: Ato janë shumë shpërthyese, me manifestime shumë të dhunshme, nxjerrje të vëllimeve të mëdha të gazeve vullkanike, mbeturinave dhe hirit nga magma me përbërje acide. Gazrat vullkanikë që nxjerr janë shumë toksikë dhe llava është e pasur me silikate. Ajo mori emrin e saj për nder të Plinit Plakut, i cili vdiq në vitin 79 pas Krishtit. C. kur mali Vezuv shpërtheu dhe varrosi Pompein. Ishte shpërthimi i parë i tillë i përshkruar dhe u krye nga nipi i Plinit të Plakut, Plini i Riu.

Rreziqet e skuqjes stromboliane

skuqje në pëllëmbë

Ekzistojnë lloje të ndryshme të shpërthimeve vullkanike, në varësi të eksplozivitetit të vullkanit dhe rrjedhës së lavës.

Karakteristika e vullkanit Strombolian është se shpërthimi është sporadik, përgjithësisht jo shumë i dhunshëm dhe llava nuk shpërthen vazhdimisht. Vullkanet lëshojnë material piroklastik (një përzierje e nxehtë gazi, hiri dhe fragmente shkëmbi) nga çarjet në sipërfaqen e Tokës. Kohëzgjatja e saj mund të ndryshojë nga disa javë në disa muaj.

Vullkanet stromboliane zakonisht arrijnë lartësi deri në 1.000 metra dhe nxjerrin më shumë se 10.000 metra kub material. Përveç strombolianëve, ekspertët dallojnë pesë lloje të tjera shpërthimesh. Aktiviteti vullkanik më pak i rrezikshëm është vullkani Havai, i cili ka shumë pak material piroklastik, pothuajse asnjë shpërthim dhe lava është mjaft e lëngshme. E dyta është vullkanike, duke nxjerrë re të mëdha të materialit piroklastik dhe sasi të mëdha hiri vullkanik.

Shpërthimi i Plinit, nga ana tjetër, është një nga më spektakolarët (dhe më të tmerrshmit). me shpërthime shumë të dhunshme, shumë hi dhe llavë të bollshme ngjitëse. Magma mund të shembet majat e maleve dhe të krijojë kratere. Nga ana tjetër, ato llava të tipit Peleano u ngurtësuan me shpejtësi, duke formuar një prizë në krater. Së fundi, shpërthimet hidrovullkanike ndodhin për shkak të ndërveprimit të magmës dhe ujit.

aspekte më të thella

Një shpërthim i vetëm nxjerr zakonisht vëllime piroklastike që variojnë nga 0,01 në 50 metra kub. me shpejtësi të ndryshueshme shkarkimi që variojnë nga 104 në 106 kg/s. Kur aktiviteti shpërthyes zgjatet, materiali më i trashë në rajonin proksimal shpesh formon kone zhir që mund të arrijnë lartësi disa qindra metra. Spërkatja e lavës, depozitat dhe blloqet e bombave shpesh mund të shihen në afërsi të tubave dhe depozitave të hirit në zonat me distancë të ndërmjetme.

Për shkak të ndryshimeve kalimtare në modelet e shpërthimit dhe ndryshueshmërisë në shpërndarjen e hirit vullkanik, pjesët proksimale dhe distale të depozitave të Kaskadës mund të shfaqin gjithashtu një shkëmb të theksuar, me ndërshtresë hiri dhe shkëmbi vullkanik, ndërsa komponentët e sapolindur shfaqin flluska gazi dhe ndryshime në kristalinitet.

Shpërthimet stromboliane jetëshkurtra të ushqyera nga magma bazaltike, si ajo e vërejtur në vullkanin Llaima në maj 1994, nxjerrin hirin e imët vullkanik për të formuar formacione piroklastike të përbërë nga hiri i zi dhe morfologjitë këndore, qelqi, kristale plagioklase, olivina dhe oksidet e hekurit dhe titan.

Si një shembull i një shpërthimi Stromboli që vazhdoi të formonte kone me kalimin e kohës, një rast ikonik dhe i mirë-dokumentuar në Amerikën e Jugut është shpërthimi i Krishtlindjeve 1988-89. Ka shkencëtarë që studiuan gjerësisht evolucionin e ciklit shpërthyes dhe karakteristikat e materialit të hedhur, ky i fundit i korrespondon: 1) hirit vullkanik të përbërë kryesisht nga scoria të parregullta me një përqindje të ulët kristalesh; 2) nënsferike në të çrregullt 3) Bombas dhe madje metrike, zgjerohen afër (<2 km) kanalit, me morfologji fusiforme, të rrafshuar nënsferike, të gërshetuara dhe të çrregullta e të rrafshuara; 4) Ka shumë pak blloqe karakteresh aksidentale dhe ndihmëse.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për shpërthimin Strombolian dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.