Shkrirja e oqeanit Antarktik mund të rrisë formimin e reve

shkrirja rrit formimin e reve

Ngrohja globale rritet nga mbajtja e nxehtësisë së ushtruar nga gazrat serë kur rrezatimi diellor ndikon në sipërfaqen e tokës. Ky rrezatim diellor rrit temperaturat në të gjithë botën dhe rritet në ditë të kthjellëta.

Një studim i kryer nga shkencëtarë nga Instituti i Shkencave Detare të CSIC ka hetuar pasojat e shkrirjes në formimin e reve. Ç'lidhje kanë ato me njëri-tjetrin?

Shkrirja e Oqeanit Antarktik

Sipas shkencëtarëve që kanë kryer studimin, kur akulli shkrihet për shkak të temperaturave të larta lëshon azot atmosferik. Ky azot atmosferik favorizon formimin e reve. Studimi ka zbuluar grimca që vijnë nga jeta mikroskopike që banon në akullin e detit dhe ujërat që e rrethojnë atë.

Siç e dimë, shkrirja e akujve polare në të gjithë botën përshpejtohet nga ngrohja globale dhe ndryshimi i klimës. Kjo shkrirje mund të favorizojë emetimin e substancave që ndihmojnë në formimin e reve. Kjo variabël nuk ishte marrë parasysh në asnjë studim të klimës polare.

Për të kuptuar këtë studim, është e nevojshme të analizohet dhe të hidhet një vështrim global dhe i përbashkët në të gjitha ndërveprimet midis oqeanit, akullit, atmosferës dhe jetës. Kjo makineri e klimës është mjaft e plotë dhe ato varen nga ekuilibrat mjaft të vendosur dhe të paqëndrueshëm.

Këto të dhëna mund të jenë inkurajuese, pasi që me formimin më të mirë të reve, sasia e rrezatimit diellor që bie në sipërfaqen e tokës mund të ulet, duke zbutur kështu temperaturat globale. Me tutje, reshjet e rritura mund t'i japin fund thatësirës në shumë pjesë të botës dhe favorizojnë rritjen e bimësisë, e cila, nga ana tjetër, gjithashtu kushtëzon formimin e reve të reja dhe krijon një klimë më të mirë dhe lagështi të përshtatshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.