A shkakton paqëndrueshmëri shkrirja e Larsen C?

bllok akulli larsen C

Ka shumë studime që përpiqen të zbulojnë ndikimet dhe pasojat që po sjell shkrirja në klimën dhe stabilitetin e planetit tonë. Falë satelitëve ne mund të dimë lëvizjen dhe ndryshimin në madhësinë e akullnajave. Kohët e fundit, ajsbergu më i madh i parë ndonjëherë në histori ka "lindur" pas shkëputjes së tij nga rafti i Antarktikut.

Ndarja e barrierës Larsen C në Antarktidë Kjo u ka lejuar shkencëtarëve një mundësi për të mësuar më shumë rreth stabilitetit të platformës. A është shkrirja duke shkaktuar paqëndrueshmëri?

Madhësia e ajsbergut të lëshuar në Antarktidë është dy herë më e madhe se Luksemburgu. Që nga ajo kohë, ky ajsberg i madh me tuba, me emrin A68, është larguar rreth 5 km nga pengesa. Imazhet e siguruara nga satelitët tregojnë një formim të një grupi prej rreth 11 ajsbergësh më të vegjël.

Tani në Antarktidë është dimër dhe vështirë se ka dritë. Orët e ditës janë të pakta, kështu që për të studiuar evolucionin e ajsbergut A68, duhet të përdoren satelitë infra të kuqe.

Po bëhen përpjekje për të zbuluar nëse shkëputja Larsen C po shkakton paqëndrueshmëri në pjesën tjetër të raftit Antarktik. Shumë Shtë e rëndësishme të kuptohet qëndrueshmëria e ajsbergut A68 kur ajo tkurret dhe zhvendoset.

“Nëse një raft akulli humbet kontaktin me lartësinë, qoftë nga rrallimi i vazhdueshëm ose pjellja, kjo mund të shkaktojë një përshpejtim të ndjeshëm në shpejtësinë e akullit dhe ndoshta destabilizim të mëtejshëm. Duket se historia e Larsen C mund të mos ketë mbaruar akoma ”, shpjegoi Dr. Hogg në një studim të botuar në revistë Ndryshimi i klimës së natyrës.

Shkrirja e raftit të akullit vështirë se do të shkaktojë një rritje të ndjeshme të nivelit të detit pasi vetë vëllimi që zë ajsbergu do të zëvendësohet me ujë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.