Shkrirja e Antarktidës paraqet një rrezik për njerëzimin

Ajsberg në Antarktidë

Antarktida është një kontinent aq i ftohtë sa shumë pak njerëz e kanë vizituar atë, dhe shumë më pak kanë shkelur një nga akullnajat e saj: Thwaites. e cila ndodhet në pjesën perëndimore të kontinentit. Një nga të paktët me fat është Knut Christianon, një glaciolog në Universitetin e Uashingtonit (Shtetet e Bashkuara), i cili është i përkushtuar për ta studiuar atë në mënyrë që të parashikojë pasojat e shkrirjes së tij globale.

Ajo që ai ka zbuluar deri më sot duket më shumë si një histori apokaliptike sesa një e vërtetë, por e vërteta është se ajo jep shumë për të menduar. Dhe është se, »nëse do të ketë një katastrofë klimatike, ka shumë të ngjarë të fillojë në Thwaites"Siç parashikohet nga Ian Howat, një glaciolog nga Ohajo. Por pse?

Akulli i Antarktidës shkrihet më shumë si një shtëpi me letra, dmth Qëndron i qëndrueshëm derisa të shtyhet. Megjithëse është një proces që nuk do të ndodhë brenda natës, për disa dekada humbja e akullnajës Thwaites do të destabilizojë pjesën tjetër të akullit në pjesën perëndimore të kontinentit. Pasi ta bëj, do të rrezikojë të gjithë ata që jetojnë brenda 80 miljeve nga bregu, domethënë gjysma e popullsisë së botës.

Niveli i detit mund të rritet me rreth tre pjesë në shumë pjesë të botës, dhe deri në katër në të tjera si New York ose Boston.

Ajsbergët në Antarktidë

Sa kohë derisa të ndodhë kjo? Epo, kontinenti ishte në gjumë, por "tani po lëviz", tha Mark Serreze, drejtor i Qendrës Kombëtare të të Dhënave të Borës dhe Akullit të SHBA. Në 2002 rafti i akullit Larsen B u shkri. Zhdukja e tij ka ndihmuar akullnajat prapa tij të rrjedhin në det deri në tetë herë më shpejt se më parë. Possibleshtë e mundur që Platforma Larsen C pësojnë të njëjtin fat, pasi paraqet një çarje prej 160 kilometrash.

Sipas simulimeve nga Eric Rignot i NASA-s dhe Ian Joughin i Universitetit të Uashingtonit, po ky proces i destabilizimit tashmë është duke u zhvilluar në akullnajën Thwaites.

Për të ditur më shumë, mund të klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.