FOTO: Shkretëtira e Kalifornisë Juglindore vjen në jetë pas pesë vjet thatësire

Shkretëtirë plot lule

Imazh - Shteti i Shkretëtirës Anza Borrego

Edhe shkretëtira më jo-mikpritëse mund të japë befasinë më të mrekullueshme. Dhe është që, pas stuhisë, qetësia gjithmonë kthehet ose, më saktë, jeta. Një shembull i kësaj është shkretëtira e Kalifornisë juglindore. Atje, pas pesë vjet thatësire, shirat e këtij dimri të kaluar kanë bërë që lulet të marrin peisazhin.

Por është gjithashtu se ata e kanë bërë atë në një mënyrë spektakolare. Normalisht, ka gjithmonë një bimë që inkurajohet të lulëzojë edhe nëse kushtet nuk janë shumë të favorshme; Sidoqoftë, kësaj here mijëra e mijëra lule shkëlqen shkretëtirën e shtetit juglindor.

Lule në mars 2017 në shkretëtirën e Kalifornisë

Imazhi - Kyle magnuson

Farat në shkretëtirat e nxehta kanë nevojë për nxehtësi, tokë shumë ranore dhe pak ujë për të mbirë. Sidoqoftë, në këto vende nuk mund ta dini kurrë se kur do të bjerë shi sa duhet që bimët të rishfaqen. Por qeniet bimore kanë zhvilluar një masë adaptive të habitshme: pasi lulet të pllenohen, embrioni mund të jetë në gjumë për një kohë të gjatë, pasi lëvozhga që e mbron atë është zakonisht shumë e vështirë.

Sigurisht, posa të bien pikat e para, farat nuk hezitojnë të mbijnë për të përfituar sa më shumë nga lëngu i çmuar që do t'i ndihmojë ata të përfundojnë ciklin e tyre të jetës, gjë që ka ndodhur në Kaliforni.

Reshjet e shiut në dimër

Reshjet e shkretëtirës Anza Borrego, në Kaliforninë juglindore, nga 1985 në 2017. Image - NOAA

Reshjet e shiut ishin të pakta në kohët e fundit, por në dimrin 2016/2017 ra më shumë se dyfish e asaj që kishte rënë. Siç mund ta shihni në imazhin e mësipërm, në shkretëtirën Anza Borrego reshjet mesatare të dimrit janë mezi 36 ml, por e fundit theu rekordet e kohëve të fundit duke i dhënë fund, të paktën për një çast, thatësirës.

Fotot janë vërtet të bukura, nuk mendoni?

Lule shkretëtirë

Imazh - Facebook i Udhëzuesit të luleve të egra Anza Borrego


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.