Shkretëtirëzimi në Spanjë

Shkretëtirëzimi në Spanjë

Shkretëtirat? Në Spanjë? E pamundur Apo ndoshta po? E vërteta është se në një pjesë të madhe të vendit, veçanërisht në gjysmën jugore dhe rajonin e Mesdheut, reshjet janë gjithnjë e më të pakta. Këtë duhet shtuar ndikimi që ka aktiviteti njerëzor në tokë. Dhe më e keqja është se tani është një realitet edhe më i dukshëm falë një studimi që është botuar në revistën 'Science of the Total Environment'. Ka kaluar nga të qenit koment në temë që është studiuar.

Dhe duket se ne ende nuk duam të kuptojmë seriozitetin e problemit. Shkretëtirëzimi në Spanjë është një realitet, aq sa sipas këtij studimi 20% e territorit është tashmë një shkretëtirë.

Për të arritur në këtë përfundim, u përdorën dy mjete: një hartë e gjendjes së tokës dhe një sërë modelesh simulimi në secilin peizazh të shkretëtirëzimit. Falë kësaj analize, shkencëtarët nga Centro Superior de Investigaciones Científicas (CSIC) kanë qenë në gjendje të zbulojnë se cilët faktorë ndërhyjnë në proces, të përkeqësuar nga ndryshimi i klimës, duke qenë faktor klimatik ai që prek më shumë territorin.

Pavarësisht nga fakti që rezultatet nuk mund të përgjithësohen, sepse sipas Jaime Martín Valderrama, studiues në Stacionin Eksperimental të Zonave të Aridit në Almería, »është e nevojshme të studiohen më shumë raste për të mbuluar kasurinë e ofruar nga territori spanjoll dhe të lejohet riprodhimi i analizat në vende të ndryshme ”, e vërteta është se nuk do të dëmtojë të fillosh të veprosh tani. Vendosni masa për të shmangur humbjen e më shumë terrenit.

Shkretëtirëzimi në Spanjë

Për fat të mirë, Spanja është një nga vendet që ka nënshkruar Konventën e Kombeve të Bashkuara për të luftuar shkretëtirëzimin, e cila hyri në fuqi në 26 Dhjetor 1996. Por ne, në shtëpi, në kopshtet tona, gjithashtu mund të bëjmë diçka, si mos e harxhoni ujin dhe ripërdorni atë kur është e mundur, dhe përdorni produkte me origjinë organike dhe jo aq shumë minerale (kimikate).

Ju mund ta lexoni studimin këtu (në Anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.