Shkencëtarët studiojnë ndikimin e ndryshimit të klimës në Korridorin e Thatë

thatësira për shkak të ndryshimit të klimës

Ne e dimë që ndryshimi i klimës nuk prek të gjitha zonat e botës në mënyrë të barabartë. Për këtë arsye, shkencëtarët studiojnë ndikimet e këtij fenomeni në pjesë të ndryshme të globit për të llogaritur dëmin dhe për të qenë në gjendje të planifikojnë dhe veprojnë për ta minimizuar atë.

Në këtë rast shkojmë te thirrja Korridori i thatë i Amerikës Qendrore (CSC) ku shkencëtarët nga Universiteti i Kosta Rikës kanë hetuar ndikimin e ndryshimit të klimës në këtë zonë nga pikëpamja ekologjike dhe sociale. Cilat janë pasojat?

Korridori i thatë

thatësira në KSHC

Korridori i Thatë mbulon të gjithë zonën përgjatë bregdetit Paqësor të rajonit nga Guanacaste në Kosta Rika deri në Guatemalën veriperëndimore.

Projekti kërkimor udhëhiqet nga Dr. Hugo Hidalgo León, Studiues dhe drejtor i Qendrës së Kërkimeve Gjeofizike të Universitetit të Kosta Rikës (CIGEFI). Shkaku i hulumtimit është dhënë nga thatësira që CSC po vuan dhe kërcënime të tjera hidroklimatike për shkak të ndryshueshmërisë së klimës për shkak të ndryshimit të klimës.

Në disa zona të KSHC është e mundur të vëzhgohet se si thatësira po evoluon derisa të arrijë kushtet e thata. Për shkak se kjo zonë është shumë e ndjeshme ndaj ndryshimeve klimatike, ndikimet gjeofizike dhe socio-ekonomike janë më të prekura nga efektet e ngrohjes globale.

Në zonën e Korridorit të Thatë jetojnë rreth 10 milion njerëz. Këta njerëz kanë nevojë për ushqim dhe strehim. Prandaj, është e rëndësishme të sigurohet ushqimi që zvogëlohet për shkak të thatësirave të përsëritura dhe të zgjatura. Thatësira çon në situata të varfërisë ekstreme.

Njerëzit që banojnë në këtë vend kanë tendencë të krijojnë familje të vogla dhe stilet e tyre të përditshme të jetës kërcënohen nga këto kushte ekstreme klimatike. Përmes detyrimi për të emigruar nga zonat rurale në ato urbane Përtej kufijve kombëtarë dhe rajonalë, paqëndrueshmëria sociale dhe një krizë e mundshme refugjatësh kanë filluar të shfaqen si rezultat i një konflikti shoqëror mbi territorin dhe burimet.

Program Gjithëpërfshirës i Korridorit të Thatë të Amerikës Qendrore

laguna e thate

Kërkimi i kryer nga shkencëtarët e Universitetit të Kosta Rikës ka arritur të krijojë një Program Gjithëpërfshirës për Korridorin e Thatë të Amerikës Qendrore (PICSC), për të cilin u mbajt një "Takim Fillestar i Koordinimit dhe punëtori UCREA-PICSC Amerikës Qendrore".

Punëtoria u mbajt në mini-auditorin e Qendra e Kërkimeve Gjeofizike (CIGEFI) e UCR. Të gjithë pjesëmarrësit akademikë dhe studiuesit nga Amerika Qendrore që punojnë në këtë temë morën pjesë. Qëllimi i bashkimit të njerëzve që studiojnë të njëjtën temë në vende të tjera është që të jenë në gjendje të kontrastojnë ndikimet e ndryshme që kanë ndryshimet klimatike sipas zonave dhe të mbledhin më shumë informacione se si ta ndalojnë atë.

Gjatë veprimtarisë, të dy Dr. Hugo Hidalgo León, hetuesi kryesor i projektit, dhe studiuesi Dr. Yosef Gotlieb nga Kolegji i Edukimit David Yellin në Izrael, prezantuan qëllimin e projektit kërkimor dhe PICSC.

“Ne kemi pesë vjet që bëjmë kërkime në të gjitha vendet që janë të përfshira në Korridorin e Thatë të Amerikës Qendrore. Fondet e dhëna nga Universiteti i Kosta Rikës po na lejojnë të takohemi me kolegë nga të gjitha këto vende. Projekti është ndërinstitucional, ndërrajonal, është një bashkëpunim ndërkombëtar” Dr. Gotlieb shpjegoi.

Programi synon të mbledhë të gjitha njohuritë e nevojshme në lidhje me aspektet mjedisore të burimeve natyrore dhe sociale dhe se si ato preken nga ndryshimi i klimës në zona të ndryshme të Amerikës Qendrore, pasi që një ndryshim në njërën prej tyre mund të shkaktojë ndryshime në të tjerët. Të gjitha burimet dhe ekosistemet janë të lidhura.

Programi punon në dy nivele: nga njëra anë, duke trajtuar nivelin natyror, ku burimet menaxhohen dhe konservohen dhe, nga ana tjetër, Njeri, ku diskutohen problemet socio-ekonomike që rrjedhin nga ndryshimi i klimës dhe ndikimi që gjeneron.

Programi do të fillojë duke rritur kapacitetin monitorues të ajrit, tokës dhe sistemeve të ujit për të siguruar një sistem paralajmërimi të hershëm. Përveç kësaj, optimizimi i përdorimit të ujit dhe tokës do të rritet duke përdorur teknologji nga mjedise më të thata. Për të kursyer ujë, do të përdoren llojet e bimëve që janë përshtatur më mirë me ndryshimin e kushteve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.