Shkencëtarët e njohur

degët e shkencës

Faleminderit për shkencëtarë të njohur që ka ndodhur gjatë gjithë historisë dhe se ata kanë pasur mendje të shkëlqyeshme, është arsyeja pse shkenca ka qenë në gjendje të zhvillohet dhe të lejojë që bota të jetë ashtu siç e njohim ne sot. Ekzistojnë degë të shumta të shkencës si matematika, biologjia, madje edhe mjekësia fizike në të cilën kanë dalë shkencëtarë të mëdhenj dhe shkencëtarë të njohur të cilët kanë qenë në gjendje të ndihmojnë përparimin e specieve njerëzore.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se kush janë shkencëtarët më të mirë të famshëm në histori.

Shkencëtarët e njohur në histori

shkencëtarë të njohur të botës

Falë ekzistencës së shkencës dhe njerëzve që kanë një mendje të shkëlqyeshme është vendi ku qenia njerëzore ka qenë në gjendje të përparojë dhe të përparojë deri më sot. Ne do të shohim se cilët janë shkencëtarët kryesorë të njohur që kanë dhënë kontribute të shumta në shkencë, pak për jetën e tyre dhe bëmat e tyre më të shquara.

Albert Einstein

Ai konsiderohet si shkencëtari më i madh i shekullit të kaluar. Pothuajse çdokush mund ta identifikojë këtë shkencëtar dhe ta shohë atë në një foto. Ai ishte një Çmim Nobel në Fizikë në 1921. Kontributi i shkencës që duhej të ishte teoria e relativitetit. Probablyshtë ndoshta përparimi më i madh shkencor i të gjitha kohërave moderne.

Isaac Newton

Ky shkencëtar ishte praktikisht gjithçka që mund të ishte për kohën në të cilën ai jetoi. Dhe është se ai zhvilloi në fizikë, alkimi, astronomi, matematikë dhe ishte një shpikës. Ligji i gravitetit dhe historia e tij se si ai e zhvilloi atë pasi ra përpara mbi kokën e tij ndërsa dremitte nën një pemë, është i njohur mirë. Sidoqoftë, kjo histori nuk është asgjë tjetër veçse një mit.

Stephen Hawking

shkencëtarë të njohur

Ai është një nga shkencëtarët më modernë dhe shkencëtarët më të njohur të famshëm pas Ajnshtajnit. Ai ishte një fizikant teorik i njohur për teorinë e tij të universit dhe relativitetit të përgjithshëm. Ai gjithashtu dihej që vuante nga skleroza anësore amiotrofike dhe ishte një nga njerëzit që, ndoshta, më i gjati ka qenë në gjendje të mbijetojë me këtë sëmundje. Falë qëllimit të saj, ajo ishte në gjendje t'i japë vizibilitet kësaj sëmundjeje. Ai mori deri në 12 doktoratura nderi kauzë dhe çmime të ndryshme.

Marie Curie

Ajo është një grua me origjinë polake por që jeton në Francë. Ajo është gruaja më e njohur shkencore në botë. Ishte e njohur për të qenë personi i vetëm që ka arritur jo një por dy çmime Nobel. Njëri prej tyre në kimi dhe tjetri në fizikë. Ajo ishte pioniere e studimit të radioaktivitetit dhe zbuloi radiumin dhe poloniumin. Shëndeti i tij u përkeqësua me kalimin e viteve për shkak të ekspozimit të vazhdueshëm ndaj rrezatimit.

Galileo Galilei

Një tjetër nga shkencëtarët më të njohur të famshëm midis shekujve XNUMX dhe XNUMX ishte Galileo Galilei. Ky shkencëtar i çmendur të gjitha fushat e dijes që kishte dorë. Ai u peshkua kur bëri astronomi, arte dhe fizikë. Ai vlerësohej si kolegu i shkencës siç e njohim sot.

Shkencëtarët e famshëm: Charles Darwin

Në fillim të jetës së tij ai do të ishte një klerik anglikan. Sidoqoftë, ai përfundoi teorinë për evolucionin biologjik. Deri më sot, cilat janë gjetjet e marra gjatë evolucionit dhe përzgjedhjes natyrore ato hedhin bazat e biologjisë moderne. Ai studioi të gjithë biodiversitetin e Ishujve Galapagos dhe raportoi mbi ndryshimet morfologjike dhe të sjelljes së gropave të këtij arkipelagu. Shtë një nga studiot më të njohura në të gjithë historinë, së bashku me punën e tij të njohur si “Origjina e specieve".

Nikolla Koperniku

Ai është një nga astronomët më të rëndësishëm në të gjithë historinë i cili vuri bazat shkencore për revolucionin në astronomi. Me Galileo. Ai është një shkencëtar polak që zhvilloi teorinë heliocentrike (lidhje). Kjo teori mbështeste se dielli nuk ishte ylli që rrotullohej rreth tokës, por se ishte toka që rrotullohej rreth diellit.

Louis Pasteur

Ai është një shkencëtar që riformuloi të gjitha idetë që kishin në lidhje me sëmundjet infektive. Ai ishte përgjegjës për themelimin e mikrobiologjisë moderne. Një nga arritjet më të shquara është se ai ishte në gjendje të zbulonte vaksinën kundër tërbimit. Përveç kësaj, gruri një teknikë për të qenë në gjendje të sterilizojë ushqimin që më vonë u quajt si pasterizim për nder të tij.

Shkencëtarët e njohur: Alexander Fleming

shkencëtarët

Ky është një shkencëtar i cili është përgjegjës për disponueshmërinë e ilaçeve efektive kundër disa sëmundjeve. Shumë prej këtyre sëmundjeve ishin një dënim me vdekje një shekull më parë. Një nga zbulimet e tij më të rëndësishme ishte ai i kërpudhave të penicilinës. Kjo substancë është përdorur deri më sot dhe ka qenë përgjegjëse për të shpëtuar miliona jetë në të gjithë botën.

Gregor mendel

Isshtë një tjetër nga shkencëtarët e njohur i cili, në sajë të punës së tij me bimë bizele, ishte në gjendje të mbjellë themelet e fushës së gjenetikës. Ai zbuloi se si tiparet trashëgoheshin sipas dominancës dhe marrëdhënieve të recesionit. Falë kësaj, ai formuloi një sërë ligjesh që sot njihen si ligje të Mendelit.

Thomas Alva Edison

Një tjetër nga shkencëtarët më të njohur të famshëm në botë. Ai ka qenë autor i përpjekjeve të shumta, megjithëse duhet thënë se nuk janë të paktë ata që i konsiderojnë me të vërtetë shumë ide të huazuara kur krijojnë pajisje të reja. Ai është një figurë shumë e diskutueshme në botën e shkencës. Ajo që mund të njihet në lidhje me këtë karakter është se pavarësisht se ishte një shpikës i shkëlqyeshëm, ai dinte të përfitonte nga krijimet dhe të shndërrohej në një biznesmen të rëndësishëm.

Arkimedi i Sirakuzës

Ai ishte një nga shkencëtarët e njohur më të njohur për përparimet e tij në fizikë dhe matematikë. Njohuritë e tij janë të njohura gjerësisht si Parimet e Levave dhe Parimi Arkimedian.

Shkencëtarët e njohur: Leonardo da Vinci

Përveç se ishte një artist i shkëlqyeshëm, ai ishte një shpikës mbresëlënës. Ai iu përkushtua degëve të ndryshme të shkencës. Midis tyre gjejmë botanikë, inxhinieri, astronomi dhe biologji përveç kryerjes së studimeve të rëndësishme dhe vizatimeve të hollësishme të anatomisë njerëzore. Një nga kuriozitetet e këtij shkencëtari është se ai mori kufoma nga morgat për të qenë në gjendje t'i copëtojë ata me qetësi në shtëpi.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth shkencëtarëve të njohur të botës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.