Shkatërrimi i shtresës së ozonit

shkatërrimi i shtresës së ozonit

Midis shtresave të atmosferës që kemi ka një që na mbron nga rrezatimi i dëmshëm ultraviolet i diellit. Bëhet fjalë për shtresën e ozonit. Shtresa e ozonit është ajo që gjendet në stratosferë dhe është e përbërë kryesisht nga ozoni. Problemi është se po shkakton a shkatërrimi i shtresës së ozonit si rezultat i aktiviteteve industriale të qenies njerëzore. Falë traktateve të ndryshme, vrima që është krijuar në këtë shtresë po zvogëlohet. Sidoqoftë, ka ende shumë punë për të bërë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se si ndikon shkatërrimi i shtresës së ozonit në planetin tonë dhe çfarë të bëjmë për t'u kujdesur për të.

Shkatërrimi i shtresës së ozonit

shkatërrimi i rëndë i shtresës së ozonit

Shtë një shtresë mbrojtëse e vendosur në stratosferë. Ai vepron si një filtër për rrezatimin ultraviolet diellor që është i dëmshëm për qeniet e gjalla. Edhe pse kjo shtresë është shumë e rëndësishme për mbijetesë, ne njerëzit ende dukemi të vendosur ta shkatërrojmë atë. Klorofluorokarburet janë kimikate që shkatërrojnë ozonin në stratosferë përmes reaksioneve të ndryshme. Shtë një gaz i përbërë nga fluor, klor dhe karbon. Kur kjo kimike arrin stratosferën, ajo i nënshtrohet një reaksioni të fotolizës me rrezatim ultraviolet nga dielli. Kjo bën që molekulat të prishen dhe të kërkojnë atome klor. Klori reagon me ozonin në stratosferë, duke bërë që atomet e oksigjenit të formohen dhe të thyejnë ozonin.

Ozoni gjendet në stratosfera dhe është e gjatë midis 15 dhe 30 kilometra. Kjo shtresë përbëhet nga molekula të ozonit, të cilat nga ana tjetër përbëhen nga 3 atome oksigjeni. Funksioni i kësaj shtrese është të thith rrezatimin ultraviolet B dhe të veprojë si një filtër për të zvogëluar dëmtimin.

Shkatërrimi i shtresës së ozonit ndodh kur ndodh një reaksion kimik që shkakton shkatërrimin e ozonit stratosferik. Rrezatimi diellor i incidentit filtrohet nga shtresa e ozonit, ku molekulat e ozonit depërtohen nga rrezatimi ultraviolet B. Kur kjo të ndodhë, molekulat e ozonit prishen në oksigjen dhe dioksid azoti. Ky proces quhet fotolizë. Do të thotë që molekulat prishen nën veprimin e dritës.

Arsyeja kryesore për shkatërrimin e përshpejtuar të shtresës së ozonit është emetimi i klorofluorokarbureve. Megjithëse tashmë kemi përmendur që rrezet e diellit të incidentit shkatërrojnë ozonin, ajo e bën atë në një mënyrë të ekuilibruar dhe neutrale. Kjo është, sasia e ozonit e zbërthyer nga fotoliza është e barabartë ose më e vogël se sasia e ozonit që mund të formohet nga shoqata ndërmolekulare.

Rëndësia e shmangies së shkatërrimit të shtresës së ozonit

Rimëkëmbja nga vrima e shtresës së ozonit

Shtresa e ozonit shtrihet në të gjithë stratosferën në të gjithë botën. Nuk është trashësia e njëjtë në të gjitha zonat e Tokës, por përqendrimi i saj është i ndryshueshëm. Molekula e ozonit është e përbërë nga tre atome oksigjeni dhe gjendet në formë të gaztë si në stratosferë ashtu edhe në sipërfaqe. Nëse gjejmë ozon troposferik, domethënë, në nivelin e sipërfaqes së tokës, ai është ndotës dhe i dëmshëm për shëndetin.

Sidoqoftë, ozoni që gjendet në stratosferë ka misioni i mbrojtjes së vetvetes nga rrezet ultraviolet të diellit. Këto rreze janë të dëmshme për lëkurën, bimësinë dhe faunën e planetit. Nëse shtresa e ozonit nuk do të ekzistonte, ne nuk do të ishim në gjendje të dilnim jashtë pa u djegur vetë dhe kanceret e lëkurës do të ishin edhe më të përhapura në të gjithë botën.

Shtresa e ozonit bën që shumë nga rrezatimi diellor që arrin nga hapësira e jashtme të kthehet dhe nuk arrin në sipërfaqe. Në këtë mënyrë ne mbrohemi nga ato rrezet e dëmshme.

Nëse shtresa e ozonit dobësohet deri në pikën që lejon rrezet UVA të dëmshme të diellit, ajo mund të ndikojë seriozisht në molekulat thelbësore për jetën siç janë molekulat e ADN-së.

Tek njerëzit, një tejkalim i ekspozimit ndaj rrezatimit të tillë të vazhdueshëm shkakton efekte serioze shëndetësore, të tilla si shfaqja e kancerit. Në bimësi ka edhe një zvogëlimi i shkallës së fotosintezës, rritja dhe prodhimi më i ulët. Pa fotosintezë, bimët nuk mund të jetojnë ose të gjenerojnë oksigjen, duke thithur CO2 në proces.

Më në fund, ekosistemet detare preken gjithashtu deri në 5 metrat e parë të thellësisë (e cila është zona ku ka incidencën më të lartë të rrezatimit diellor). Në këto zona të oqeanit, shpejtësia fotosintetike e fitoplanktonit zvogëlohet, diçka jetësore pasi është baza e zinxhirit ushqimor.

Si të kujdesemi për të

Si të kujdesemi për shtresën e ozonit me një shtëpi të qëndrueshme

Për të mbrojtur shtresën e ozonit, qeveritë në të gjithë botën duhet të vendosin masa për të zvogëluar emetimet e këtyre gazrave të dëmshëm. Përndryshe, shumë bimë mund të vuanin nga rrezatimi diellor, kanceri i lëkurës do të rritej dhe do të ndodhin disa probleme më serioze mjedisore.

Në një nivel individual, si qytetarë, ajo që mund të bësh është të blesh produkte aerosoli që nuk përmbajnë ose bëhen me grimca që shkatërrojnë ozonin. Ndër gazrat më shkatërrues të kësaj molekule janë:

 • CFC (kloroflorokarbure). Ata janë më shkatërruesit dhe lirohen në formën e një aerosoli. Ata kanë një jetë shumë të gjatë në atmosferë dhe, për këtë arsye, ato që u lëshuan në mes të shekullit të XNUMX-të ende po shkaktojnë dëme.
 • Hidrokarbur i halogjenizuar. Ky produkt gjendet në aparate për shuarjen e zjarrit. Gjëja më e mirë është të sigurohemi që fikësja që blejmë nuk e ka këtë gaz.
 • Metil bromur. Shtë një pesticid i përdorur në plantacione druri. Kur lirohet në mjedis shkatërron ozonin. Ideali nuk është të blini mobilje të bëra me këto pyje.
 • Mos blini spraj që përmbajnë CFC.
 • Mos përdorni aparate për shuarjen e halonit.
 • Bleni material izolues që nuk ka as CFC siç është tapa e grumbulluar.
 • Nese nje mirëmbajtje e mirë e kondicionerit, ne do të parandalojmë që grimcat e CFC të arrijnë në shtresën e ozonit.
 • Nëse frigoriferi nuk ftohet siç duhet, mund të rrjedhë CFC. E njëjta gjë vlen edhe për kondicionimin e ajrit të automjetit.
 • Përdorni makinën sa më pak të jetë e mundur dhe përdorni transportin publik ose biçikletën.
 • Bleni llamba të kursimit të energjisë.
 • Gjithmonë kërkoni rrugën më të shkurtër të udhëtosh me makinë nëse nuk ka mundësi tjetër përveç marrjes së saj. Në këtë mënyrë do të shikojmë edhe nga xhepi.
 • Përdorni kondicioner dhe ngrohje sa më pak të jetë e mundur.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth shkatërrimit të shtresës së ozonit dhe sa e rëndësishme është ajo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.