Shkarkimi akullnajor nuk ndodh më vetëm në verë

Akullnaja Perito Moreno

Gjatë verës shkarkimi akullnajor është diçka krejt normale. Temperaturat e ngrohta bëjnë që akulli të shkrihet shpejt. Por gjatë dimrit deti në pole ngrin përsëri, ose të paktën kjo është ajo që bëri derisa njerëzit të kishin një ndikim kaq të madh në mjedis.

Një grup shkencëtarësh Spanjollë ka verifikuar që shkarkimi akullnajor nga të dy polet është zgjatur jashtë sezonit të verës. Një dekadë më parë, vlerat maksimale të shkarkimit u regjistruan në muajt korrik dhe gusht. Tani fillon nga qershori deri në tetor.

Matjet më të fundit të këtyre profesionistëve me projektin Glakma (GLAciares, CrioKarts dhe Mjedisi) duket se e tregojnë atë tendenca mund të vazhdojë të zgjerohet edhe më tej: majin e kaluar vlerat e regjistruara ishin më tipike për fillimin e verës. Këto të dhëna për shkarkimet akullnajore në Hemisferën Veriore po kryhen në akullnajat në Arktikun Suedez, kapakun e akullit Vatnajökull (Islandë), akullnajat në Svalbard (Norvegji) dhe në Urale veriore (Rusi).

Nga ana tjetër, në Hemisferën Jugore, matjet bëhen në tre akullnajat e vendosura në Antarktidën izolare, Patagonia Argjentinase dhe Patagonia Kile. Kështu, ata mund të kenë një rrjet vëzhgimi të akullnajave në të dy hemisferat, të cilat lejon të kemi një kontroll krahasues të shkarkimit të akullnajave sipas evolucionit të klimës. Një klimë që po bëhet gjithnjë e më e ngrohtë në shumë pjesë të botës, kështu që për shkak të shkrirjes niveli i detit rritet.

Akullnaja e Islandës

Rritja e nivelit të detit tashmë është duke u matur. Ngrohja globale po ndodh. Siç është raportuar nga GLACKMA, Secila prej dy variablave të ndërmjetëm mund të përdoret për të matur evolucionin e rritjes së temperaturave, të cilat janë temperatura e ambientit dhe shkarkimi i lëngut akullnajor. Kjo e fundit është një variabël shumë e qëndrueshme, kështu që merren vlerat maksimale dhe minimale neto.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.