Windguru Tarifa, çfarë është ajo dhe si mund ta këshilloni?

Logoja e Windguru

Ka shumë faqe ku mund të kontrolloni parashikimin e motit, por jo të gjitha janë për adhuruesit e sporteve që praktikohen në det, siç është Windguru. Kjo faqe është shumë e lehtë për t’u përdorur, shumë intuitiv, kështu që është shumë praktike kur dëshironi të kontrolloni parashikimin për ditët në vijim për një vend të caktuar.

Por përveç që mund të kontrolloni shpejtësinë dhe drejtimin e erës, ju gjithashtu mund të shihni temperaturën, probabilitetin e reshjeve dhe shumë, shumë më tepër. Lexoni më tej për të gjetur se si të përfitoni sa më shumë nga interneti, dhe Si të kontrolloni parashikimin Windguru Tarifa.

Çfarë është Windguru?

Windguru

Imazhi - Pamja e ekranit

Shtë një shërbim i specializuar në parashikimet e motit për ata që duan sporte që praktikohen në det, siç janë shfletuesit e erës, megjithëse siç thashë, përdorimi është shumë intuitiv, kështu që mund të konsultohet nga çdokush.

Nuk tregon parashikime zyrtare, pasi është bërë me qëllim për të ndihmuar njerëzit në përgjithësi, dhe për të parashikuar me saktësi se si do të jetë moti është një detyrë që është akoma shumë e komplikuar edhe sot. Por fakti që nuk është zyrtar nuk do të thotë se është një faqe, le të themi, e dobët ose me cilësi të dobët, përkundrazi e kundërta: Në të do të gjeni shumë informacione që mund të jenë të dobishme, të tilla si parashikimet e baticës, hartat e parashikimit, valët, madje ata kanë një forum ku mund të konsultoheni me të gjitha dyshimet që ti ke.

Ekzistojnë dy versione: një falas me të cilat ju mund të shihni të dhënat kryesore meteorologjike, dhe një tjetër të i paguar, në sajë të së cilës do të jeni në gjendje të shijoni edhe më shumë ueb, pasi që banderola reklamuese nuk do të shfaqen më, dhe parashikimet do t'i shihni shumë më të azhurnuara. Nëse dëshironi të regjistroheni, së pari duhet të regjistroheni duke klikuar në "Regjistrohuni" në shiritin anësor (në të majtë) dhe më pas të aktivizoni pajtimin tuaj në Windguru PRO, çmimet e së cilës janë si më poshtë.

Tarifat e Windguru:

 • Një vit: 19,90 euro
 • Dy vjet: 34,90 euro
 • Një muaj: 2,90 euro

Tabela e parashikimit

Windguru

Imazhi - Pamja e ekranit

Sapo të hyjmë në internet, ne marrim një imazh të ngjashëm me këtë. Në të shohim tabelën e parashikimit, e cila tregohet me kohën e inicimit të modelit në UTC (mund të shihet në këndin e sipërm të majtë); në rreshtin e fundit do të shihni koordinatat të vendit, si gjatësia gjeografike dhe gjatësia gjeografike, zona kohore të cilit i përgjigjet, koha e lindjes dhe perëndimit të diellit, Dhe temperatura e sipërfaqes së detit.

Në raportin e motit ju shihni:

 • Modeli GFS (Sistemi Global i Parashikimit, ose në Spanjisht Sistemi Global i Parashikimit), i cili është një numër model i parashikimit meteorologjik të krijuar dhe përdorur nga Administrata Kombëtare e Oqeanisë dhe Atmosferës së Shteteve të Bashkuara (NOAA).
 • Shpejtesia e eres 10m nga sipërfaqja.
 • Shpejtësia e erës së modifikuar, domethënë një vlerësim se sa i mirë do të jetë era në ato zona që janë më të ndjeshme ndaj disa drejtimeve të erës.
 • Drejtimi i erës.
 • Temperatura në 2m mbi tokë, sipas GTOPO30, i cili është një model dixhital i lartësisë me 30 hark sekonda, dhe SRTM (Misioni i Topografisë së Radarit të Shuttle), i cili është një radar i modifikuar që gjeneroi një bazë të dhënash të plotë të topografisë me definicion të lartë në pothuajse çdo terren të ngurtë në planet Toka.
 • Ndjesi termike, e cila është temperatura e dukshme që ne ndiejmë bazuar në erën, lagështinë dhe temperaturën.
 • Izotermë 0ºC, ose lartësia kur temperatura është 0 gradë. Shihet vetëm nëse modeli parashikon temperatura nën 5ºC.
 • RH, e cila është e fshehur nga përdoruesit e paregjistruar.
 • Presioni atmosferik në nivelin e detit në HPA. E dukshme për përdoruesit e regjistruar.
 • Mbules mjegulle, domethënë, nëse vranësia është e lartë, e mesme ose e ulët.
 • Reshjet parashikuar në milimetra.
 • Lartësia e konsiderueshme e valës.
 • Periudha e valës në sekonda.
 • Drejtimi dominues i valëve.
 • Vlerësimi i Windguru. Nëse jeni një surfer, do ta pëlqeni këtë. Në varësi të ngjyrës dhe numrit të yjeve, do të dini nëse një ditë është e shkëlqyeshme për të marrë tryezën. Për shembull, yjet e verdhë do të thotë se dita është shumë e mirë, veçanërisht nëse ka 3; Nga ana tjetër, nëse shihni yje blu, është më mirë të prisni pak, pasi kjo do të thotë që temperaturat do të ulen në 10ºC ose më pak.

Dhe duke folur për valët, temperaturat dhe të tjerët, a po mendoni të shkoni në Tarifa dhe a do të dëshironit të dini se si do të jetë moti?

Parashikimi i motit për Tarifa (Windguru Tarifa)

Windguru Tarifa

Imazhi - Pamja e ekranit

Për të kontrolluar parashikimin e motit për Tarifa gjëja e parë që duhet të bëni është, natyrisht, hyni në faqen e internetit të Windguru. Pastaj, për ta gjetur duhet të:

 • Klikoni mbi menu, e cila është në pjesën e sipërme të majtë, vetëm poshtë »skedarit» dhe »baticave».
 • Pastaj zgjidhni zona gjeografike (Evropë), vend (Spanjë), dhe së fundmi vend (Vlerësoni).

Pasi të bëhet kjo, ju do të merrni Windguru Tarifa:

Parashikimi i vlerësimit

Imazhi - Pamja e ekranit

Dhe gati. Kështu që ju tashmë mund të dini se çfarë do të bëjë moti në ditët në vijim. Lehtë apo jo?

A e njihnit uebfaqen Windguru?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.