Çfarë po bën ndryshimi i klimës në detet tona?

ndryshimi i klimës ndikon në dete

Siç kemi folur në raste të tjera, ndryshimi i klimës prek çdo cep të planetit. Dhe sigurisht, nuk do të ishte më pak në dete dhe oqeane. Efektet e tij shkatërruese po ndryshojnë kushtet e jetesës në të gjitha detet e planetit.

Për tani, efekti që po bën më shumë ndryshime në kushtet e jetesës në detet është rritja e temperaturave në ujërat sipërfaqësore. Çfarë po bën ndryshimi i klimës në detet tona?

Rritja e temperaturave të detit

temperatura e deteve po rritet

Temperaturat e ujit sipërfaqësor po rriten dhe bashkë me të, fitoplankton, e cila është baza e të gjithë ushqimeve për zinxhirin ushqimor në dete, po zvogëlohet. Fenomenet meteorologjike dhe ndryshimet në temperaturë shkaktojnë ndryshime në rrymat oqeanike.

Si mund të ndikojnë speciet ndryshimet në rrymat oqeanike? Veryshtë shumë e thjeshtë, fitoplanktoni përbëhet nga bimë mikroskopike që çelin dhe gjenden në ujë. Ndërsa rrymat dhe modelet e tyre të qarkullimit ndryshojnë, ushqimi i shumë specieve që i mbajnë ato ndryshon vendndodhjen. Në këtë mënyrë, ata i detyrojnë speciet të lëvizin dhe të ndryshojnë habitatin e tyre, duke rrezikuar të përballen me lloje të tjerë grabitqarësh më vdekjeprurës dhe të detyrojnë veten të përshtaten me kushtet e reja.

E gjithë kjo shkakton më shumë ndikime negative në ekosistemet detare dhe zvogëlon shanset për mbijetesë të shumë specieve.

Një studim mbi ndryshimin e klimës në dete

fotosinteza në dete dhe oqeane po zvogëlohet për shkak të ndryshimit të klimës

Një studim ka identifikuar gjashtë zonat kryesore të planetit që duhet të mbrohen nëse jeta do të vazhdojë të ekzistojë në det. Studimi është kryer nga studiues Australianë, Zelanda e Re dhe Spanjolle. Në mënyrë që të hetohen karakteristikat e ekosistemeve dhe si ndikon ndryshimi i klimës në to, ata kanë përdorur të dhëna nga një yje e satelitëve të mbledhur në 30 vitet e fundit për të zbuluar se si ndryshimi i klimës po ndikon në detet e të gjithë planetit.

Falë zhvillimit të teknologjisë, ka qenë e mundur të merren imazhe se si ndryshimi i klimës ndikon në detet nëpër botë në një rezolucion grafik nuk është arritur deri më tani. Megjithëse fizika themelore thotë se kushtet në një mjedis të lëngshëm përfundojnë të jenë të njëjtat kudo, në oqeanin e gjerë gjërat nuk janë të tilla. Për këtë arsye, ngrohja globale nuk është e njëjtë në të gjitha ujërat dhe nuk është vetëm çështja e gjerësisë gjeografike.

Efektet e ndryshimit të klimës në dete

shkrirja shkakton ndryshime në rrymat e deteve

Efektet që po shkakton ndryshimi i klimës në dete, ose të paktën më të dukshmet dhe të menjëhershme, janë:

 • Ngrohja e ujërave sipërfaqësore
 • Ulja e prodhimit të klorofilit në bimë
 • Ndryshimet në modelet e rrymave oqeanike

Studimi është botuar në Përparimet Shkenca, dhe tregon dy tendenca të kundërta. Në një dorë, ngrohja e ujërave sipërfaqësore nuk ka ndaluar së rrituri që nga vitet 80 të shekullit të kaluar. Nga ana tjetër, përqendrimi i klorofilit për metër kub nuk ka ndaluar të ulet që atëherë. Puna gjithashtu ka matur një ndryshore të tretë: rrymat oqeanike, ato përgjegjëse për shpërndarjen e nxehtësisë në të gjithë planetin dhe, së bashku me lëvizjet atmosferike, gjithashtu ato të motit meteorologjik. Megjithëse ekziston një heterogjenitet i madh, në përgjithësi këta lumenj detarë po ngadalësohen.

Kombinimi i të gjithë këtyre faktorëve është mënyra se si shkencëtarët kanë qenë në gjendje të specifikojnë në secilën zonë dhe kanë qenë në gjendje të matin ndikimet e ndryshimit të klimës në një shkallë rajonale dhe lokale. Rajonet polare janë ato që po pësojnë një rritje relative më të madhe të temperaturave të ujërave të tyre dhe është vendi ku, kur uji i freskët nga shkrirja hyn në veprim, shqetëson rrymat detare. Për sa i përket biodiversitetit, si Atlantiku i Veriut dhe skaji verior i Paqësorit po përjetojnë një ngrohje, ndikimi i të cilit në biodiversitetin detar ende nuk është përcaktuar.

Siç mund ta shihni, ndryshimi i klimës po prek të gjitha cepat e planetit dhe sa më shumë që studiohet, aq më shumë ndërgjegjësim ka që efektet janë reale dhe nuk pushojnë së rrituri.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Maria de Los Angeles Quesada Rivera dijo

  Shockshtë tronditëse ajo që po ndodh në fund të botës me kaq shumë agresion mjedisor