Shkëmbinjtë nënujorë koralorë humbin 67% të madhësisë së tyre

i zbardhur me korale

Siç kemi parë në artikujt e mëparshëm, ndryshimi i klimës Po shkakton rritjen e temperaturave të oqeanit për shkak të rritjes së përqendrimit të CO2 në atmosferë. CO2 është një gaz serrë që ruan nxehtësinë nga dielli. Duke rritur temperaturat në zonat e cekëta të oqeaneve, shkëmbinj nënujorë koralesh, të cilat janë shumë të prekshme, pësojnë ndryshime negative fiziologjike dhe të ashtuquajturat zbardhja

Kjo zbardhje prodhon vdekjen e koraleve dhe me të, e gjithë fauna që lidhet me koralet e sheh të zvogëluar mundësinë e fshehjes dhe ushqimit të tyre. Zbardhja gjithashtu shkakton zvogëlimi i pjellorisë të koraleve që arrijnë të mbijetojnë.

Reefi i Madh Pengesë i Australisë po vuan pasojat e ndryshimit të klimës dhe sot e kësaj dite 67% e saj ka vdekur në nëntë muajt e fundit. Kjo pengesë ka pësuar kohë të tjera zbardhuese në 1998 dhe 2002, por shumica e tyre ishin në gjendje të mbijetonin. Sidoqoftë, kësaj here, efektet e ndryshimit të klimës po bëhen gjithnjë e më të theksuara dhe më serioze dhe kjo është arsyeja pse këtë herë ajo është dëmtuar shumë më tepër.

Kjo është zbuluar në një studim të kryer nga Profesor Terry huhes, Drejtori i Këshillit Australian të Kërkimit. E vetmja gjë shpresëdhënëse në lidhje me këtë katastrofë mjedisore është se dy të tretat e koraleve në Jugun e Madh Barrier Reef kanë qenë në gjendje të shpëtojnë me dëmtime minimale.

Por, sa kohë do të duhet që koralet të jenë në gjendje të rikuperohen pas kësaj gjendjeje. Ekspertët që studiojnë çdo ditë qëndrueshmërinë e shkëmbinjve koralorë në Shkëmbin e Madh Barrier vlerësojnë se koralet do të kenë nevojë midis 10 dhe 15 vjet për tu rikuperuar, Në qoftë se ndryshimi i klimës nuk po modifikon ciklet dhe temperaturat janë më të këndshme në mënyrë që rikuperimi të bëhet më shpejt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.