Shkëmbinj nënujorë: gjithçka që duhet të dini

Shkëmbinj nënujorë koralesh

L shkëmbinj nënujorë Koralet janë lartësi të formuara në fund të detit nga veprimi biologjik i organizmave të quajtur polipe. Këto struktura biologjike gjenden në ujërat e cekëta të deteve tropikale ku temperatura varion midis 20 dhe 30ºC. Ato kanë një rëndësi të madhe për mjedisin dhe rregullimin e oqeaneve dhe biodiversitetit.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat, origjinën dhe rëndësinë e shkëmbinjve koralorë.

Çfarë janë shkëmbinjtë koralorë

mbrojtja e koraleve

Polipet korale i përkasin klasës Anthozoa (filum Cnidaria), dhe struktura e tyre anatomike është e thjeshtë. Ata kanë simetri radiale dhe një zgavër të formuar nga dy shtresa indi, të ndara nga një septum.

Trupi i koralit ka një hapje ose gojë, si për të ushqyer ashtu edhe për sekretim. Ata kanë një sërë tentakulash me gjemba rreth gojës, të cilat i përdorin për të kapur prenë e tyre.

Ka korale të buta dhe korale të forta, këto të fundit janë koralet që ndërtojnë shkëmbinj nënujorë. Fortësia jepet sepse ato formojnë një shtresë kalciti (karbonat kalciumi kristalor) në trup.

Këto polipe formojnë koloni të gjera me një kombinim të riprodhimit seksual dhe aseksual, dhe zhvillimi i tyre kërkon ujë të njelmët, të ngrohtë, të pastër dhe të trazuar. Zhvillimi i këtyre kolonive krijoi një strukturë që u ndërtua si strehë kundër rrymave dhe si tërheqëse e jetës dhe e ushqimit.

Sipas kushteve gjeologjike dhe dinamikës ekologjike të zonës, janë formuar tre lloje bazë të shkëmbinjve koralorë. Njëra është shkëmbinjtë nënujorë koralorë që formohen përgjatë bregdetit. Llojet e tjera janë shkëmbinj nënujorë pengues dhe atole (ishuj të formuar nga një unazë shkëmbinjsh nënujorë koralorë dhe një lagune qendrore) larg bregut.

Shkëmbinj nënujorë koralorë janë të banuar nga një shumëllojshmëri e klorofilit, makroalgave (kafe, e kuqe dhe jeshile) dhe alga korale. Fauna ka shumë lloje koralesh, peshqish, jovertebroresh, zvarranikësh (breshka detare) dhe madje edhe gjitarë ujorë si manatë.

Jovertebrorët përfshijnë kërmijtë, oktapodët, kallamarët, karkalecat, yjet e detit, iriqët e detit dhe sfungjerët. Shkëmbinj nënujorë koralorë më të mëdhenj në botë janë Trekëndëshi Koral në Azinë Juglindore dhe Gumët e Madh të Barrierës në Australi. Po kështu, shkëmbinjtë nënujorë mesoamerikano-karaibe dhe shkëmbinjtë nënujorë të Detit të Kuq.

Pavarësisht rëndësisë së tyre për ekologjinë detare dhe biodiversitetin global, shkëmbinjtë koralorë janë nën kërcënim. Kërcënimet për këto ekosisteme përfshijnë ngrohjen globale, ndotjen e oqeanit dhe minierat e koraleve.

Ekzistojnë gjithashtu kërcënime biologjike, si p.sh. mbipopullimi i specieve që hanë koralet, siç është ylli i detit me kurorë me gjemba.

Karakteristikat e përgjithshme

rëndësia e koraleve

një shkëmb koralor është çdo lartësi në shtratin e detit në një thellësi prej 11 metrash ose më pak. Mund të jetë një breg rëre ose shkëmb, apo edhe një gumë artificiale e krijuar nga një mbytje anijeje. Në rastin e shkëmbinjve koralorë, është ngritja e shkaktuar nga biomet që prodhon ekzoskelete gëlqerore.

Shkëmbinj nënujorë koralorë lulëzojnë në detet tropikale anembanë botës, në Amerikë me Gjirin e Meksikës, Florida dhe bregun e Paqësorit nga Kalifornia në Kolumbi. Ato gjenden gjithashtu përgjatë brigjeve të Atlantikut të Brazilit dhe në Karaibe, duke përfshirë brigjet kontinentale dhe ishullore.

Në Afrikë shkojnë përgjatë bregdetit tropikal të Atlantikut, ndërsa në Azi gjenden në Detin e Kuq, Ishujt Indo-Malay, Australi, Guinenë e Re, Mikronezi, Fixhi dhe Tonga. Shkëmbinjtë koralorë vlerësohet të mbulojnë 284 deri në 300 kilometra katrorë, 920 përqind e të cilave janë në rajonin Indo-Paqësor. 000% e shkëmbinjve koralorë në botë janë të shpërndara midis Indonezisë, Australisë dhe Filipineve.

Morfologjia

Polipet janë radialisht simetrike, dhe zgavra e trupit ndahet në ndarje me ndarje radiale, domethënë ato i ngjajnë një qeseje (koelenterate). Kjo qese, e quajtur lumen ose zorrë, përfshin një hapje nga jashtë (gojë).

Goja përdoret si për hyrjen e ushqimit ashtu edhe për nxjerrjen e mbeturinave. Tretja ndodh në lumen, ose lumen, të enëve të stomakut. Goja është e rrethuar nga një unazë tentakulash., të cilin e përdorin për të kapur gjahun dhe për ta sjellë në gojë. Këto tentakula kanë qeliza thumbuese të quajtura nematoblaste ose cnidocite.

Knidoblastet përbëhen nga një zgavër e mbushur me një substancë thumbuese dhe filamente të mbështjellë. Në fund të saj është një zgjatim i ndjeshëm që, kur zgjohet nga prekja, nxjerr filamente të ngatërruara.

Filamentet janë zhytur në një lëng thumbues dhe depërtojnë në indet e gjahut ose sulmuesit. Trupi i këtyre kafshëve përbëhet nga dy shtresa qelizash, E jashtme quhet ektodermë dhe e brendshme quhet endodermë.. Midis dy shtresave është një substancë xhelatinoze e quajtur mezoplastikë. Polipet e koraleve nuk kanë organe të veçanta të frymëmarrjes dhe qelizat e tyre thithin oksigjenin direkt nga uji.

Dinoflagelatet (algat mikroskopike) jetojnë në indin delikat të tejdukshëm të polipeve të koraleve. Këto alga, të njohura si zooxanthellae, mbajnë një marrëdhënie simbiotike me polipet.

Kjo simbiozë është reciproke (të dy organizmat në marrëdhënie përfitojnë). Zooxanthellae sigurojnë komponimet e karbonit dhe azotit për polipet, dhe polipet u japin atyre amoniak (azot). Edhe pse disa koloni koralore ishin të lira nga zooxanthellae, vetëm ato koloni koralesh që shfaqën këtë lidhje formuan shkëmbinj nënujorë.

Të ushqyerit e koraleve të koraleve

shkëmbinj nënujorë

Përveç marrjes së lëndëve ushqyese të siguruara nga zooxanthellae, polipet e koraleve gjuajnë edhe gjatë natës. Për ta bërë këtë, ata zgjasin tentakulat e tyre të vogla me gjemba për të kapur kafshë të vogla detare. Këto kafshë të vogla janë pjesë e zooplanktonit të bartur nga rrymat e oqeanit.

Kushtet mjedisore

Shkëmbinj nënujorë koralorë kërkojnë kushte uji të cekët, të ngrohtë dhe të rrëmujshëm. Ata nuk do të zhvillohen në ujërat ku temperatura është nën 20 ºC, por temperaturat shumë të larta do të ndikojnë negativisht në to, diapazoni ideal i tyre i temperaturës është 20-30 ºC.

Disa lloje mund të zhvillohen në ujëra të ftohtë midis 1 dhe 2.000 metra të thellë. Për shembull, kemi Madrepora oculata dhe Lophelia pertusa, të cilat nuk kanë lidhje me zooxanthellae dhe janë korale të bardha.

Koralet nuk mund të zhvillohen në zonat e thella të oqeanit, sepse zooxanthellae kanë nevojë për rrezet e diellit për fotosintezën.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth shkëmbinjve koralorë dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.