Bomba shiu, fenomen meteorologjik viral

shpërthime mikro

Në planetin tonë ka shumë lloje të fenomeneve meteorologjike mjaft ekstreme. Njëra prej tyre është pompë shiu ose mikroburbimMe Modelet e motit janë përgjegjëse për disa ngjarje mjaft tërheqëse të motit që ndodhin në natyrë. Ky fenomen për të cilin do të flasim duket drejtpërdrejt nga trillimet shkencore. Ju duhet të jepni disa kushte të përshtatshme që ajo të bëhet një fenomen i jashtëzakonshëm.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se si buron pompa e shiut dhe cilat janë karakteristikat e tij.

Çfarë është pompë shiu

mikrobërthim në një qytet

Ky fenomen i çuditshëm meteorologjik po revolucionarizon të gjithë botën. Dhe ai që formon një shpërthim mikro që në gjuhën popullore njihet si pompë shiu. Eshte per një fenomen moti që duket si diçka nga një film fantastiko -shkencorMe Shtë një fenomen shkatërrues në të njëjtën kohë, është bukur të shihet.

Ndodh kur një shtresë e rëndë e ajrit të ftohtë papritmas hyn në mes të një stuhie. Ky ajër, duke qenë më i dendur, zbret me një shpejtësi të madhe dhe e shtyn ajrin poshtë me të gjitha pikat e ujit brenda tij me një forcë të madhe. Kur ajri arrin në tokë, e gjithë rryma fryhet në një lëvizje rrethore. Kur goditja në tokë shkakton erëra të deri në 150 kilometra në orë dhe sjell vërshime të mëdha shiuMe Ka disa ekspertë që i përshkruajnë këto shpërthime si një tornado në të kundërt.

Tornadot gjenerohen nga sipërfaqja dhe lidhen me retë, por në këtë rast, është e kundërta. Ata mund të arrijnë një zonë prej jo më shumë se 4 kilometra e gjerë dhe zhduket shpejtMe E gjithë kjo e bën këtë fenomen meteorologjik krejtësisht të çuditshëm për tu parë.

Pompë shiu ose mikroburim i drejtpërdrejtë

pompë shiu

Ne do të tregojmë një cicërimë ku mund të shihni zhvillimin e një shpërthimi mikro ose shiu drejtpërdrejt:

https://twitter.com/Eduardo38Garcia/status/1433350231538561037?s=19

Siç mund ta shihni, është mjaft e frikshme por e bukur për tu parë. Në këtë rast, ka ndodhur mbi det kështu që nuk ka pasur dëme. Këto shpërthime mikro janë shkaku i disa rrëzimeve të aeroplanëve dhe dëmtimeve serioze të të korrave.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth shpërthimeve të mikrobeve ose pompës së shiut dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.