Çfarë është shiu acid?

Termocentralet nukleare, një nga shkaqet e ndotjes së ajrit

Për disa vite tani, njerëzit kanë filluar të flasin për një lloj shiu shumë të veçantë. Ndryshe nga shiu që ne të gjithë e dimë, e cila është ajo që bën që rrymat e lumenjve të vazhdojnë rrjedhën e tyre dhe të mbushin rezervat e ujit që më vonë do të konsumojmë, ekziston një lloj tjetër që shkakton dëme të konsiderueshme në mjedis: shiu acid.

Ky fenomen, megjithëse vjen nga qielli, e ka origjinën "falë" ndotjes këtu, në biosferë. Termocentralet bërthamore, automobilat dhe pesticidet janë vetëm disa nga arsyet pse Toka në tërësi po humbet ekuilibrin e saj natyror.

Çfarë është shiu acid?

Stacioni bërthamor

Shtë një nga pasojat e ndotjes, konkretisht ajrit. Kur digjen një karburant, pavarësisht se çfarë është, kimikatet nga ajo lirohen në atmosferë si grimca gri që mund të shihet lehtë. Por jo vetëm këto lëshohen, Gjithashtu gazra të padukshëm shumë të dëmshëm për jetën, të tilla si oksid azoti, dioksid squfuri dhe trioksid squfuri.

Këto gazra, kur bashkëveprojnë me ujin e shiut, formojnë acid nitrik, acid sulfurik dhe acid sulfurik që, të shoqëruara nga reshjet e shiut, bien në tokë.

Si e përcaktoni aciditetin e një lëngu?

Shkalla PH

Për këtë qëllim është ajo që është bërë gjeni pH tuaj, e cila tregon përqendrimin e joneve të hidrogjenit. Ai varion nga 0 në 14, me 0 që është më acidi dhe 14 që është më alkalini. Mund të matet shumë lehtë, sepse sot kemi për matje dixhitale të pH dhe shirita pH për shitje në barnatore. Le të dimë se si t'i përdorim ato:

 • Njehsor dixhital i pH ose njehsor i pH: do të mbushim një gotë me ujë dhe do të prezantojmë njehsorin. Në çast do të tregojë nivelin e saj të aciditetit në figura. Sa më e ulët të jetë vlera, aq më acid do të jetë ai lëng.
 • Shirita ngjitës pH: këto shirita reagojnë shpejt kur bien në kontakt me ujin. Prandaj, nëse u shtojmë një pikë atyre, do të shohim se si ato ndryshojnë ngjyrën, duke u bërë jeshile, të verdhë ose portokalli. Në varësi të ngjyrës që merr, kjo do të thotë që lëngu është acid, neutral ose alkalik.

Shiu është gjithmonë pak acid, domethënë, pH i tij është ndërmjet 5 dhe 6, pasi përzihet me oksidet natyrshëm në ajër. Problemi lind kur ai ajër është shumë i ndotur: atëherë pH bie në 3.

Për të na dhënë një ide se sa acid mund të jetë shiu, do të jetë e mjaftueshme nëse marrim-ose provojmë- lëngun e një limoni të prerë rishtas. PH i këtij agrumi është 2.3. Soshtë aq i ulët sa shpesh përdoret për të acidifikuar, domethënë për të ulur pH-në e ujërave alkaline.

Cilat janë pasojat e shiut acid?

Në lumenj, liqene, oqeane

Liqeni në Norvegji

Nëse flasim për pasojat, këto janë të shumta dhe shumë negative për shumë qenie të gjalla. Ndërsa ndotim, uji në lumenj, liqene dhe oqeane bëhet acid, duke rrezikuar kafshë aq të rëndësishme për njerëzit si karkalecat, kërmijtë ose midhjet. Këto, duke u privuar nga kalciumi, bëhen "predha" ose "gropa" më të dobëta. Por kjo nuk është e gjitha: kaprolli dhe gishtërinjtë ka më shumë të ngjarë të deformohen, madje edhe të mos çelin.

Në tokë dhe në bimë

Pyll i prekur nga shiu acid

Një problem tjetër kryesor që shkakton është acidizimi i tokës. Megjithëse është e vërtetë që shumë bimë rriten në toka acidike, si shumica e atyre që vijnë nga Azia, ka edhe të tjera që do të kenë më shumë vështirësi për tu përshtatur, siç është carob ose bajame, dy pemë në rajon. Mesdheu që mund të rritet vetëm në tokë gëlqerore. Shiu acid do të parandalojë që rrënjët tuaja të kenë në dispozicion lëndë ushqyese thelbësore, veçanërisht kalcium. Me tutje, do të infiltrojnë metalet që do të modifikojnë përbërjen e tokës (mangan, merkur, plumb, kadmium).

Bimësia do të jetë një nga më të prekurat. Dhe, prandaj, edhe ne, sepse jo vetëm që varen nga ata për të marrë frymë, por edhe për të qenë në gjendje të ushqehemi.

Në vendet historike dhe skulpturat

Górgola e prekur nga shiu acid

Shiu acid do të ndikojë ndjeshëm në ato ndërtime dhe skulptura historike që njerëzit kanë bërë me gur gëlqeror në kohën e tyre dhe që kanë arritur në shekullin e XNUMX-të. Një shembull do të ishin piramidat e Egjiptit. Pse Shpjegimi është i thjeshtë: sapo uji acid të vihet në kontakt me gurin, ai reagon dhe shndërrohet në suva, e cila tretet lehtë.

A mund të bëhet diçka për ta shmangur atë?

Mullinjtë e erës, gjeneratorët e energjisë së erës

Qartë. Zgjidhja është të ndalojmë ndotjen, por kjo për tani do të ishte e pamundur duke marrë parasysh se ne jemi 7 miliardë njerëz që banojnë në planet. Prandaj, është më e mundshme të kërkosh burime të tjera të energjisë; zgjedhin burimet e ripërtëritshme të cilat janë shumë më të pastra se lëndët djegëse fosile.

Gjëra të tjera që mund të bëhen janë:

 • Përdorni më pak makinën dhe më shumë transport publik.
 • Kurse energji.
 • Bast në makinat elektrike.
 • Krijoni fushata të ndërgjegjësimit mjedisor.
 • Zhvillimi i projekteve që shërbejnë për të zvogëluar ndotjen.

Siç mund ta shihni, shiu acid është një problem shumë serioz që prek ndjeshëm jo vetëm bimët ose kafshët, por edhe të gjithë planetin Tokë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   i sinqertë dijo

  Më pëlqyen informacioni, ishte shumë i dobishëm, vetëm ato që doja të dija

  1.    Monica sanxhez dijo

   Më vjen mirë që të ka shërbyer, Franko. Një përshëndetje.