Sezoni i shirave do të zgjasë disa ditë

sezoni i shiut ndikon në Spanjë

Këto ditë kemi shijuar temperatura shumë të këndshme dhe pranverore edhe në dimër. Kjo ka qenë për shkak të ekzistencës së një anticikloni që bëri që erërat dhe i ftohti të zhdukej në pothuajse të gjithë Spanjën.

Tani, me erën dhe presionin bie, Po vijnë ditët kur do të kemi më ftohtë, shira, madje edhe dëborë. Si do të ndikojë stuhia në Spanjë?

Stuhi shiu që do të zgjasë edhe disa ditë

Këto ditë presionet do të vazhdojnë të ulen dhe kjo do të ndikojë në regjimin e erës dhe shiut që në pjesën më të madhe të gadishullit do të shkaktojë mot të keq. Me rënien e presionit, erërat shoqërohen zakonisht nga masa të ftohta ajri që ulin termometrat.

Sipas Agjencisë Shtetërore Meteorologjike (Aemet), do të ketë ndryshime në Gadishullin me ardhja e një mase të ftohtë ajri nga gjerësitë gjeografike më të larta. Kur presionet bien, formohen stuhi dhe e gjithë kjo sjell paqëndrueshmëri atmosferike. Në këtë rast, paqëndrueshmëria do të përhapet në të gjithë Mesdheun dhe njoftohen reshje të mëdha shiu dhe dëbore, shoqëruar me erëra të forta.

Niveli i borës fillimisht do të jetë i lartë rreth 800/1000 metra dhe pasdite do të shkojë deri në 1.200 / 1.400 metra. Reshjet më të larta të shiut do të ndodhin në Valencia, në skajin lindor të Castilla La Mancha dhe Murcia.

Për nesër e martë

Për nesër, e martë, shirat do të lëvizin në juglindje të gadishullit në një mënyrë më intensive dhe nivelet e borës do të jenë mbi 1.200 / 1.500 metra. Ata gjithashtu do të kenë erë të fortë të shoqëruar me reshje.

Që nga e Mërkura është kur stuhia do të mbetet në Gjirin e Cádiz dhe do të bëhet diçka më e qëndrueshme dhe e dobësuar. Do të shkaktojë reshje edhe pse më të dobëta dhe mund të zgjasin deri të Premten.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.