Shirat konvektive

shirat konvektive formac

Siç e dimë, ka shumë lloje të shiut sipas origjinës dhe karakteristikave të tij. Sot do të flasim shira konvektive. Ata njihen gjithashtu me emrin e shiut konvekcion. Ato janë reshje që prodhohen nga një rënie e presionit atmosferik në nivelin lokal. Ato krijohen sikur të ishin re në një mënyrë vertikale dhe reshjet që ajo lë zakonisht janë të bollshme.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini rreth shirave konvektivë dhe si e ka origjinën.

Reshjet dhe formimi

Retë e stuhisë

Gjëja e parë që është e rëndësishme të dini është se si ndodh në reshje. Kur ajri në sipërfaqe nxehet, ai ngrihet në lartësi. Troposfera temperatura e tij zvogëlohet me lartësinë, domethënë, sa më lart të shkojmë, aq më e ftohtë është, kështu që kur masa e ajrit rritet, ajo shkon në ajër më të ftohtë dhe ngopet. Kur ngopet, ajo kondensohet në pika të vogla uji ose kristalesh akulli (në varësi të temperaturës në të cilën është ajri përreth) dhe rrethon grimca të vogla me një diametër më të vogël se dy mikronë të quajtur bërthamat e kondensimit higroskopik.

Kur pikat e ujit ngjiten në bërthamat e kondensimit dhe masat e ajrit në sipërfaqe nuk pushojnë së ngrituri, formohet një re e zhvillimit vertikal, pasi sasia e ajrit që ngopet dhe kondensohet është e tillë që përfundon duke u rritur në lartësi. Ky lloj i reve që formohen nga paqëndrueshmëria atmosferike quhet Cumulus humilis që, ndërsa ato zhvillohen vertikalisht dhe arrijnë një trashësi të konsiderueshme (aq sa nuk lejon të kalojë asnjë rrezatim diellor), quhet  Kumulonimbus.

Për avujt në një masë ajri që arrin ngopjen të kondensohet në pika, duhet të plotësohen dy kushte: e para është që masa e ajrit është ftohur mjaftueshëmE dyta është se ka bërthama kondensimi higroskopike në ajër mbi të cilat mund të formohen pikat e ujit.

Pasi të jenë formuar retë, çfarë është ajo që i bën ato të sjellin shi, breshër ose dëborë, domethënë ndonjë lloj reshjesh? Pikat e imëta që përbëjnë renë dhe që pezullohen brenda saj falë ekzistencës së shkarkimeve të reja, do të fillojnë të rriten në kurriz të pikave të tjera që ata gjejnë në rënien e tyre. Dy forca veprojnë thelbësisht në secilën pikë: për shkak të tërheqjes që rryma e ajrit lart ushtron mbi të, dhe pesha e vetë pikës.

Kur pikat janë mjaft të mëdha për të kapërcyer forcën e tërheqjes, ato do të nxitojnë në tokë. Sa më gjatë të kalojnë pikat e ujit në re, aq më të mëdha bëhen, pasi shtohen në pikat e tjera dhe bërthamat e tjera të kondensimit. Përveç kësaj, ato gjithashtu varen nga koha që pikat kalojnë duke u ngjitur dhe zbritur në re dhe sa më e madhe të jetë sasia totale e ujit që ka reja.

Shirat konvektive

shira konvektive

Shirat konvektive gjenerohen si nga ngritja e ajrit të ngrohtë dhe ajrit të lagësht. Toka po ngrohet në disa rajone më shumë se në të tjera. E gjitha varet nga sipërfaqja e tokës dhe incidenca e rrezatimit diellor. E njëjta gjë ndodh me llojin e bimësisë që përbën çdo vend. Këto karakteristika bëjnë që nxehtësia të transferohet në ajër që janë pjesët më të larta dhe në formën e një flluske. Ndërsa lartësia rritet, temperatura ndryshon dhe mbron derisa të bëhet një flluskë e ajrit të ftohtë. Në rastin në të cilin ajri është i ngarkuar me lagështirë, formohet një re dhe kjo është kur ndodh procesi i kondensimit dhe pastaj bien reshjet.

Fenomeni natyror i shirave konvektivë Mund të formohet gjithashtu nga një lloj mjegulle. Kjo lejon ngritjen e drejtpërdrejtë të ajrit të lagësht që lidhet me procesin e konvekcionit dhe është karakteristikë për të dy rajonet e nxehta dhe të lagështa. Nuk është për t'u habitur që ky fenomen është më i shpeshtë gjatë stinëve të verës dhe në rajone që kanë një klimë mbizotëruese të butë. Zakonisht ndodhin në stuhi dhe vijnë së bashku me rrufe dhe bubullima.

Ndodh në territore me karakteristika të rrafshëta ose që kanë papërsosmëri të vogla në topografi. Këto vende kanë praninë e ajrit të lagësht dhe të ngrohtë që gjeneron formimin e reve të tipit Cumulonimbus.

Origjina e shirave konvektivë

formimi i reve

Këto reshje burojnë kur një masë ajri që është në një temperaturë më të lartë takon një degë uji siç është lumi. Kjo bën që ky takim, temperaturat e të cilit janë të ndryshme, të formojë një re që ngop me shpejtësi avujt e ujit dhe prodhon shira të rrëmbyeshëm.

Kur rrezatimi diellor godet intensivisht sipërfaqen e tokës, toka ngroh. Kur avujt e ujit ngrihen, ai ngopet dhe bie në kontakt me pjesën më të lartë të atmosferës. Ndërsa ajri ngrihet, ai arrin temperatura më të ulëta dhe bëhet i kondensuar pasi ato plotësojnë pikën e vesës. Kjo do të thotë që temperatura e avullit të ujit është e barabartë me temperaturën e kondensimit.

Që të ndodhin shira konvektivë është e nevojshme që retë të jenë formuar më parë pas procesit të ngopjes së avullit të ujit. Kjo bën që reshjet të përbëhen nga pika të mëdha uji.

tipare kryesore

Le të shohim cilat janë karakteristikat kryesore të shirave konvektivë:

 • Reshjet e shiut gjenerohen nga rrymat që ngrihen falë ajrit të lagësht. Ky ajër ngrihet dhe lëviz falë qelizave të njohura të konvekcionit.
 • Ajri rritet papritur për shkak të qëndrueshmërisë së vogël që ka ajri përreth tij krijon xhepa ajri të ngjashëm me një tullumbace.
 • Ndërsa ajri ftohet, ai arrin temperaturat afër pikës së vesës.
 • Kur fillon kondensimi i ajrit, reja fillon të formohet dhe të shkaktojë shira në rajonin ku është formuar.
 • Shirat konvektive Ato janë tipike për rajonet tropikale ku ka ajër të lagësht dhe të ngrohtë. Zakonisht shoqërohet me vetëtima dhe vetëtima dhe shkakton stuhi elektrike.
 • Janë shi që mund të gjenerojnë edhe breshër.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth shirave konvektivë dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.