Shi në Grenlandë

shi në Grenlandë 14 gusht

Siç e kemi renditur tashmë në raste të shumta, ndryshimi i klimës po shkakton rritjen e temperaturave globale që janë shumë më të prekura në zonën e poleve. Çdo vit temperaturat mesatare janë më të larta dhe po shkaktojnë dëme serioze në ato ekosisteme që janë më të cenueshme. Në Grenlandë është hera e parë që diçka e tillë është regjistruar. Dhe kjo është ajo 14 gushtin e kaluar filloi të binte shi në pikën më të lartë të shtresës së akullitMe Kjo ndodh sepse temperatura e ajrit ishte në gjendje të qëndronte mbi ngrirjen për nëntë orë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë pse ka ndodhur kjo ngjarje dhe cilat janë pasojat e mundshme të saj.

Bie shi në Grenlandë

shi në Groenlandë

Rritja e temperaturave mesatare të të gjithë planetit shkakton dëme serioze në ato vende që janë më të ndjeshme ndaj ndryshimeve të temperaturës. Për shembull, zona e poleve është zakonisht mjaft e prekshme ndaj ndryshimeve të temperaturës. Siç e kemi parë në shumë raste, Oqeani Arktik po mbaron me akull. Kjo ndikon seriozisht në faunën që ka nevojë për akull për të mbijetuar pasi është ekosistemi i saj. Për më tepër, ne e dimë se ekziston një ekuilibër në rrjetin e ushqimit me anë të të cilit kafshët mund të mbijetojnë.

Për shkak të rritjes së temperaturave, ky ekuilibër po prishet. Shtë hera e parë që diçka e tillë është regjistruar që kur janë regjistruar temperaturat. Dhe a është kjo Më 14 gusht, filloi të binte shi në pikën më të lartë të shtresës së akullit të Grenlandës. Kjo u shkaktua nga temperatura e ajrit që ishte në gjendje të qëndronte mbi ngrirjen për nëntë orë. Kjo e bën të tretën herë në më pak se një dekadë që kjo të ndodhë.

Me temperatura nën zero dhe më shumë se 3.200 metra lartësi, kushtet në majën e Grenlandës Ato zakonisht nuk çojnë në reshje në formën e ujit, por të borës. Prandaj, ky fakt është vendimtar.

Zare për ngjarjen

studimet e ndryshimit të klimës

Sipas të dhënave nga Qendra Kombëtare e të Dhënave të Akullit dhe Dëborës në SHBA (NSIDC), shkalla e shkrirjes së fletës së akullit arriti kulmin më 14 gusht në 872.000 kilometra katrorë. Të nesërmen pas kësaj ngjarje, fleta e akullit kishte humbur tashmë një sipërfaqe 7 herë më të lartë se mesatarja që ndodh në mes të gushtit. Vetëm vitet 2012 dhe 2021 kanë regjistruar më shumë se një ngjarje të shkrirjes prej 800.000 kilometrash katrorë.

Komuniteti shkencor po studion shumë për të parë se cilat janë pasojat e mundshme. Sipas komunitetit shkencor, kjo nuk është një shenjë e mirë për shtresën e akullit. Uji mbi akull bën që shtresa të shkrihet më shumë. Jo vetëm për të qenë më të ngrohtë dhe kur temperatura, por uji thith më shumë rrezet e diellit për të qenë më e errët. Për ta kuptuar këtë duhet të njohim konceptin e albedos. Albedo është sasia e rrezatimit diellor që reflektohet nga dielli në sipërfaqe. Sa më e lehtë të jetë ngjyra e sipërfaqes, aq më shumë rrezatim diellor do të reflektojë. Në këtë rast, akulli është krejtësisht i bardhë kështu që ka indeksin më të lartë të albedos. Meqenëse ka ujë në majë dhe është më e errët se akulli, thith më shumë rrezet e diellit, e cila, nga ana tjetër, gjithashtu rrit shkrirjen.

Reshjet totale në shtresën e akullit ishin 7 miliardë tonë. Shkencëtarë të tjerë të cilët gjithashtu punojnë në zonë duke ndarë imazhe në lidhje me situatën e shkrirjes në shtresën e akullit të Grenlandës dhe kjo është mjaft shqetësuese.

Ndryshime të pakthyeshme

shkrirja e akullnajave

Raporti i fundit i IPCC (Paneli i Kombeve të Bashkuara për Ekspertët për Ndryshimet Klimatike) i lëshuar më 9 gusht ka paralajmëruar ndryshimet në klimë dhe sistemin klimatik, të cilat tashmë kanë filluar dhe do të jenë të pakthyeshme për qindra apo mijëra vjet. Njëra prej tyre është shkrirja e Grenlandës. Siç përcaktohet nga agjencia, humbja e vazhdueshme e akullit në shekullin XNUMX është pothuajse e sigurt dhe, siç kanë konfirmuar studimet e tjera, është më e shpejtë se sa pritej.

Sipas shkencës së klimës, shkaktari janë emetimet e shkaktuara nga aktivitetet njerëzore, dhe ulja e plotë dhe substanciale e emetimeve është kërkesa kryesore, në mënyrë që klima të stabilizohet dhe të mos ketë kushte të tjera më serioze.

Në Grenlandë, 60% e rritjes së nivelit të detit është për shkak të shkrirjes së akullit. Nëse tendenca e humbjes së akullit vazhdon me normën aktuale, Deri në vitin 2100, 400 milionë njerëz do të rrezikohen nga përmbytjet bregdetare çdo vit.

Siç mund ta shihni, ndryshimet klimatike tashmë po bëjnë dëme serioze në të gjithë planetin. Ky është vetëm fillimi pasi do të jetë shumë e vështirë të ndryshosh ndryshimet. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për shiun në Grenlandë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.