Cilat janë ato, si formohen dhe llojet e valëve

shfletoj

Të gjithëve na pëlqen të shkojmë në plazh dhe të shijojmë motin e mirë, të bëjmë banja dielli dhe të bëjmë një dush të mirë. Sidoqoftë, në ditë me erë të fortë, valët na pengojnë të bëjmë atë banjë freskuese. Me siguri keni menduar ndonjëherë se si ato valë të pafund që nuk mbarojnë kurrë, por nuk e dini pse ose cilat janë valët në të vërtetë.

A doni të dini cilat janë valët e detit dhe si formohen ato?

Çfarë është një valë?

valët janë dallgëzime

Një valë nuk është asgjë më shumë se një valë uji që është në sipërfaqen e detit. Ata janë të aftë të udhëtojnë shumë kilometra mbi det dhe, varësisht nga era, ata e bëjnë atë me një shpejtësi më të lartë ose më të ulët. Kur valët arrijnë në plazh, ata thyejnë dhe përfundojnë ciklin e tyre.

Origjinë

valët mikro që arrijnë në plazh

Megjithëse shpesh mendohet se valët shkaktohen nga veprimi i erës, kjo shkon edhe më tej. Prodhuesi i vërtetë i një vale nuk është era, por Dielli. Theshtë Dielli që ngroh atmosferën e Tokës, por nuk e bën atë uniforme në të gjithë. Kjo është, disa anë të Tokës nxehen nga veprimi i Diellit sesa të tjerët. Kur kjo të ndodhë, presioni atmosferik vazhdon të ndryshojë. Vendet ku ajri është më i ngrohtë, presioni atmosferik është më i lartë dhe krijohen zona të qëndrueshmërisë dhe motit të mirë, ku mbizotërojnë anticiklonet. Nga ana tjetër, kur një zonë nuk është aq e nxehtë nga Dielli, presioni atmosferik është më i ulët. Kjo bën që erërat të formohen në një drejtim presioni më pak pa presion.

Dinamika e erës së atmosferës funksionon në një mënyrë të ngjashme me atë të ujit. Lëngu, në këtë rast era, ka tendencë të shkojë nga ku ka më shumë presion deri atje ku ka më pak. Sa më i madh të jetë ndryshimi i presionit midis një zone dhe një tjetre, aq më shumë erë do të fryjë dhe do të çojë në stuhi.

Kur era fillon të fryjë dhe kjo e bën duke ndikuar në sipërfaqen e detit, grimcat e ajrit pastrohen kundër grimcave të ujit dhe valët e vogla fillojnë të formohen. Këto quhen valë kapilarë dhe nuk janë asgjë më shumë se valë të vogla të gjata vetëm disa milimetra. Nëse era fryn disa kilometra larg, valët kapilare rriten më shumë dhe çojnë në valë më të mëdha.

Faktorët e përfshirë në formimin e tij

valët brenda detit

Ekzistojnë disa faktorë që mund të kushtëzojnë formimin e një vale dhe madhësinë e saj. Me sa duket, erërat e forta gjenerojnë valë më të larta, por gjithashtu duhet të merrni parasysh shpejtësinë dhe intensitetin e veprimit të erës dhe kohën që ajo mbetet me një shpejtësi të qëndrueshme. Faktorë të tjerë që kushtëzojnë formimin e llojeve të ndryshme të valëve janë zona dhe thellësia e prekur. Ndërsa valët i afrohen bregut, ato lëvizin më ngadalë për shkak të më pak thellësisë, ndërsa kreshti rritet në lartësi. Procesi vazhdon derisa zona e ngritur të lëvizë më shpejt se pjesa nënujore, në të cilën moment lëvizja destabilizohet dhe vala prishet.

Ekzistojnë lloje të tjera të valëve që janë më të ulta dhe të rrumbullakosura që formohen nga ndryshimi në presion, temperaturë dhe kripësi të zonave ngjitur. Këto ndryshime bëjnë që ujërat të lëvizin dhe të krijojnë rryma që formojnë valë të vogla. Kjo quhet sfondi i valëve të detit.

Valët më të zakonshme që shohim në plazh zakonisht kanë një lartësi ndërmjet 0,5 dhe 2 metra dhe gjatësi midis 10 dhe 40 metra, megjithëse ka valë që mund të arrijnë 10 dhe 15 metra lartësi.

Një mënyrë tjetër për të prodhuar

dallgë gjigande

Ekziston edhe një proces tjetër natyror që gjithashtu krijon formimin e valëve dhe nuk është era. Bëhet fjalë për tërmete. Tërmetet janë procese gjeologjike që, nëse ndodhin në zonën detare, mund të formojnë valë gjigande të quajtura tsunami.

Kur një tërmet ndodh në fund të detit, ndryshimi i papritur që ndodh në sipërfaqe bën që të krijohen valë qindra kilometra rreth asaj zone. Këto valë lëvizin me shpejtësi tepër të shpejtë nëpër oqean, duke arritur 700 km / h. Kjo shpejtësi mund të krahasohet me atë të një aeroplani reaktiv.

Kur valët e baticës janë larg bregut, valët lëvizin disa metra të larta. Whenshtë kur i afrohet bregdetit që ato rriten midis 10 dhe 20 metra në lartësi dhe janë male autentike me ujë që ndikojnë në plazhet dhe shkaktojnë dëme serioze në ndërtesat përreth dhe të gjitha infrastrukturat në zonë.

Tsunamit kanë shkaktuar katastrofa të shumta gjatë historisë. Për këtë arsye, shumë shkencëtarë studiojnë llojet e valëve që formohen në det në mënyrë që ta bëjnë bregdetin më të sigurt dhe, përveç kësaj, të jenë në gjendje të përfitojnë nga sasia e madhe e energjisë që lirohet në to për të gjeneruar energji elektrike si një proces i rinovueshëm.

Llojet e valëve

Ekzistojnë disa lloje të valëve në varësi të forcës dhe lartësisë që kanë:

  • Valët e lira ose lëkundëse. Këto janë valë që gjenden në sipërfaqe dhe që janë për shkak të ndryshimeve që ndodhin në nivelin e detit. Në to uji nuk përparon, ai përshkruan vetëm një kthesë kur shkon lart e poshtë pothuajse në të njëjtin vend në të cilin filloi ngritja e valës.

valë lëkundëse

  • Valët e përkthimit. Këto valë ndodhin pranë bregut. Kur përparojnë ata prekin shtratin e detit dhe përfundojnë duke u përplasur me vijën bregdetare duke formuar shumë shkumë. Kur uji kthehet përsëri formohet hangover.

valët e përkthimit

  • Valët e detyruara. Këto prodhohen nga veprimi i dhunshëm i erës dhe mund të jenë shumë të larta.

valët e detyruara

Si pasojë e ngrohjes globale, niveli i detit po rritet dhe valët do të dëmtojnë gjithnjë e më shumë bregdetin. Për këtë arsye, është thelbësore të dimë sa më shumë të jetë e mundur në lidhje me dinamikën e valëve për t'i bërë brigjet tona një vend më të sigurt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.