Planeti ynë mbetet në rrezik shembjeje

rritja e temperaturave për shkak të ndryshimit të klimës

Sot temperaturat globale ngrihen dhe thyejnë rekorde pothuajse çdo muaj. Gushti i kaluar ka qenë më i ngrohti pasi që ka rekorde globale të temperaturës në 1880. Këto nuk janë raste apo ngjarje të izoluara, kjo po bëhet një trend.

Disa agjensi zyrtare e vendosin 2014 si vitin më të ngrohtë me temperatura mesatare më të larta. Dhe në rastin tonë, në Spanjë, këtë vit kemi jetuar në verë vala më e gjatë e nxehtësisë dhe korriku më i nxehtë në histori. Si mund të na ndikojë e gjithë kjo?

Toka po ngroh

valët e nxehtësisë të prodhuara nga ngrohja globale

Ngrohja globale tashmë është diçka e padiskutueshme. Ka akoma njerëz që mohojnë ekzistencën e ndryshimeve klimatike dhe ndryshimet në ekosisteme (si Donald Trump), por fenomeni është më se i dukshëm. Që nga vitet 1950, shumë ndryshime janë vërejtur në mjedis dhe në temperaturat globale. Atmosfera dhe oqeanet janë ngrohur, vëllimet e borës dhe akullit po ulen me një shpejtësi të paparë, niveli i detit po rritet ... ato janë pasoja të drejtpërdrejta të këtij ngrohja globale.

Ka raporte të lëshuara nga Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC, për shkurtesën e saj në anglisht) të KB në të cilën pasqyrohen të gjitha këto të dhëna. Në raportin e pestë të këtij paneli, i cili u prezantua në fund të vitit 2014, ju do të gjeni të dhënat kryesore që janë duke u përdorur për të gjitha negociatat për samitin e klimës në Paris. Kjo Marrëveshje e Parisit pritet të prodhojë udhëzimet e nevojshme për të qenë në gjendje të luftojë kundër ndryshimeve klimatike, të cilat tashmë po shkaktojnë kërdi dhe dëme në të gjitha pjesët e planetit, duke u manifestuar në formën e fenomeneve ekstreme meteorologjike.

Shkencërisht nuk ka argumente për të mohuar ngrohjen dhe nuk ka asnjë qeveri në botë që thotë ndryshePrandaj, ky është një fakt.

Veprimet e njeriut në klimën e planetit

Shpyllëzimet e bëra nga njeriu rrit temperaturën e planetit

Njerëzit mund të pyesin pse planeti po ngroh. Por përgjigja është shumë e thjeshtë: njerëzit dhe aktivitetet e tyre po ngrohin ekosistemet. Shkaqet kryesore të ngrohjes globale janë emetimet e gazeve serë, veçanërisht nga sektori i energjisë, transporti dhe ndryshimet në përdorimin e tokës (problemet që lidhen me shpyllëzimet).

Ka shkaqe të tjera të ngrohjes globale me origjinë natyrore si vullkanizmi, ndryshime në orbitën dhe boshtin e Tokës, ose ciklet diellore. Sidoqoftë, këto ndikime janë shumë të paqarta në klimën globale. Problemi është se ne lëshojmë më shumë CO2 sesa planeti është i aftë të tretet. Shkencëtarët theksojnë se përqendrimet e dioksidit të karbonit kanë arritur nivele që nuk janë parë kurrë në 800.000 vitet e fundit. Dhe disa ekspertë tregojnë për nevojën e lënies së pashfrytëzuar të një të tretës së rezervave të naftës në planet, gjysmën e gazit dhe 80% të qymyrit që mbetet akoma për tu nxjerrë nga zorrët e Tokës nëse do të shmanget arritja e një pika kritike e ngrohjes.

Oqeanet janë të pambrojtur

oqeanet e ndotur nga aktivitetet njerëzore

Ekzistojnë rregullore që rregullojnë aktivitetet dhe mbrojtjen e oqeaneve, megjithatë, vetëm 3% e deteve dhe oqeaneve gëzojnë një lloj mbrojtjeje. Aktivitetet njerëzore të shfrytëzimit të peshkimit prodhojnë atë 90% e specieve të peshkut në botë janë të dëmshme për peshkimin e tepërt.

Përtej 200 miljeve të Zonës Ekskluzive Ekonomike të secilit Shtet, detet nuk mbrohen, prandaj, aktivitetet e kryera atje nuk rregullohen nga asnjë lloj rregulloreje. Për të lehtësuar këtë situatë, angazhimi ndërkombëtar është arritja e mbrojtjes 10% e oqeaneve në 2020 dhe 30% në 2030.

Përveç kësaj, ngrohja globale po shkakton acidifikim në oqeane. IPCC vlerëson se rritja e CO2 që nga viti 1750 ka bërë që pH detar të ulet me 0,1 njësi që nga ajo kohë. Dhe, megjithëse efekti në biodiversitetin nuk është studiuar sa duhet, ka frikë se ky proces acidizimi do të përfundojë duke ndëshkuar edhe speciet detare.

Siç kemi përmbledhur në këtë postim, efektet e ndryshimit të klimës janë shkatërruese për jetën tonë, prandaj duhet të merren masa tani për të zgjidhur dhe shmangur të gjitha këto probleme.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.