Kolapsi i Rrymës së Gjirit

dëmtime të mundshme të florës dhe faunës

Rryma e Atlantikut, një "rrip transportues" i madh oqeanik që çon ujë të ngrohtë nga tropikët në Atlantikun e Veriut, po ngadalësohet dhe është në prag të kolapsit, i cili do të ndryshojë temperaturat në Evropë. Shkencëtarët kanë paralajmëruar për këtë prej vitesh. Hulumtimet e fundit jo vetëm që kanë konfirmuar humbjen e energjisë në këtë rrymë, por parashikojnë edhe një ndalesë të papritur në të ardhmen jo shumë të largët. Bllokimi do të ketë pasoja në të gjithë Evropën, duke shkaktuar një thatësirë ​​të zgjatur dhe duke zhytur pjesën më të madhe të kontinentit në një dimër të ftohtë të përhershëm. Shkencëtarët flasin për shembja e përroit të gjirit si pasojë negative për mjedisin global.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për shembjen e Rrjedhës së Gjirit.

Rryma e Atlantikut

kriza klimatike kolapsi i rrjedhës së gjirit

Një fizikan atmosferik nga Universiteti Complutense i Madridit tha: “Sapo të ndodhë kjo, lëvizja e ujërave të ngrohta tropikale drejt rajonit të Atlantikut të Veriut do të pushojë. do të bëhen ujëra më të freskët dhe do të kenë ndikim në klimën e rajonit. Sipas studimit të publikuar në revistën Nature, sjellja e këtij “rripi transportues” ujor – i njohur si Qarkullimi i Përmbysjes së Meridës së Atlantikut –AMOC- ka dhënë mjaftueshëm shenja se ai është në prag të një “kolapsi të afërt”.

Qarkullimi termohaline (THC) është një nga komponentët më të rëndësishëm të qarkullimit të oqeanit në një shkallë globale. Në thelb, është një nga përcaktuesit e klimës globale për shkak të pjesëmarrjes së saj të rëndësishme në fluksin neto global të nxehtësisë. AMOC, i vendosur brenda këtij rripi transportues, rregullon temperaturën në Atlantikun e Jugut. “Falë saj, Madridi ka një klimë më të ngrohtë se Nju Jorku, edhe pse janë në një gjerësi gjeografike të ngjashme”, thekson fizikani atmosferik.

Funksionimi i tij karakterizohet nga një rrymë uji të ngrohtë dhe të kripur që përshkon pjesën e sipërme të Oqeanit Atlantik, ndërsa një rrymë tjetër transporton ujëra më të ftohta dhe më të thella drejt jugut. e cila më pas do të jetë pjesë e qarkullimit termohaline.

Megjithatë, motori që drejton këtë rrymë të Atlantikut ka mbetur pa avull gjatë dekadës së fundit dhe vetë ndryshimi i klimës mendohet të jetë shkaku. "Nuk është e qartë, por shumë teori tregojnë për shkrirjen e Grenlandës si arsyen kryesore për këtë ngadalësim," tha González. sepse është akulli në pjesët më të ftohta të Evropës që lejon që rrymat e Atlantikut të funksionojnë.

Kjo është në përputhje me rritjen e densitetit të ujërave sipërfaqësore të shkaktuar nga thellimi i ndryshimeve klimatike, duke e sjellë sistemin një hap më pranë kolapsit të plotë.

Studim mbi shembjen e Rrjedhës së Gjirit

si funksionon qarkullimi termohaline

Studimi nuk specifikoi se kur mund të ndodhë fenomeni, por nuk përjashton që të ndodhë në dekadat e ardhshme. ndoshta edhe para fundit të shek. "Kjo do të kishte efekte katastrofike për Evropën dhe botën në tërësi", pasi papritmas do të "ndryshonte plotësisht klimën", përfunduan studiuesit.

Në fakt, kjo situatë e veçantë konsiderohet si një "pikë kthese e sistemit klimatik", që do të thotë se sapo të ndodhë, klima e rajonit nuk do të jetë më e njëjta.

Pasojat e shembjes së Rrjedhës së Gjirit

shembja e përroit të gjirit

Lista e përpiluar nga Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC) përmban nëntë pika kthese të klimës që janë prekur seriozisht ose në rrezik serioz për t'u zhdukur. Nëntë elementët janë akulli i detit Arktik, shtresa e akullit të Groenlandës, pylli boreal, permafrost, sistemi aktual i Atlantikut, pyjet tropikale të Amazonës, koralet me ujë të ngrohtë dhe shtresat e akullit të Oqeanit Jugor në Antarktidën Perëndimore dhe Azinë Lindore. Të gjitha këto pika kthese janë të ndërlidhura, kështu që ajo që prek një person prek një tjetër.

“Kjo situatë mund të jetë më e keqe se ngrohja, pasi efektet e saj ndihen gradualisht, por megjithatë ky është një ndryshim thelbësor që do të ketë ende efekte të padëshiruara”, këmbëngul ai. Ndikimet e mundshme përfshijnë reduktimin e reshjeve, Mbulesa më e dendur e borës në më shumë pjesë të Evropës, probleme bujqësore ose një probabilitet më i lartë i ngjarjeve si ciklone më të forta.

Ajo që ndodh, siç paralajmëron González Alemán, është se megjithëse këto efekte duket se shkojnë kundër ndryshimit të klimës dhe në një farë mase e balancojnë atë, ndoshta nuk është kështu.

“Në disa vende mund të balancojë dy fenomenet, në disa të tjera mund të zvogëlojë efektet e ndryshimeve klimatike dhe në të tjera mund të rrisë efektet e ndryshimeve klimatike”, këmbëngulin studiuesit, të cilët theksojnë se pasoja e vetme e një kolapsi të tillë është se e ardhmja është "shumë më e ndërlikuar". "Ne nuk i dimë të gjitha efektet që mund të ketë dhe mund të ketë ngjarje të paparashikueshme," tha ai.

Efekt i drejtpërdrejtë në Atlantik

Hulumtimet tregojnë se ne po i afrohemi një pragu kritik përtej të cilit sistemi i qarkullimit të gjakut mund të shembet. Kjo punë tregon se disa faktorë rrisin efektin e drejtpërdrejtë të ngrohjes së Atlantikut në qarkullimin e tij.

Këto përfshijnë prurjet e ujërave të ëmbla nga shkrirja e shtresave të akullit të Grenlandës, shkrirja e akullit të detit, rritja e reshjeve dhe uji i lumit. Uji i freskët zvogëlon tendencën që uji i Atlantikut të Veriut të zhytet më thellë nga sipërfaqja, një nga nxitësit e turbulencës.

Qarkullimi Meridional i Atlantikut është një rrymë e rëndësishme oqeanike që rregullon klimën e Tokës, sepse mbart ujë të ngrohtë nga sipërfaqja në gjerësi të mëdha gjeografike, ngroh ajrin, fundoset dhe kthehet në ekuator. Për shembull, ajo është përgjegjëse për Spanjën, e cila gëzon një klimë shumë më e butë në krahasim me pjesën tjetër të planetit në të njëjtën gjerësi gjeografike.

Nëse Arktiku ngrohet, Evropa do të ftohet sepse kur shumë ujë i ftohtë dhe më pak i kripur futet në Atlantik, ai ndërpret rrjedhën e ujit të ngrohtë nga Amerika Qendrore në Evropë, gjë që do të shkaktojë uljen e temperaturave globale në Evropën Perëndimore, kështu që temperatura do të lëvizë në një nivel të ngjashëm me atë të regjistruar në Amerikën e Veriut në të njëjtën gjerësi gjeografike.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për efektet e shembjes së Rrjedhës së Gjirit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.