Pse Ylli i Polit është gjithmonë i fiksuar në qiell?

Ylli Polar

Në blog, herë pas here, merremi me tema që kanë pak ose aspak lidhje me meteorologjinë, por që mund të ndikojnë në jetën tonë në një moment. Pra, ne shikojmë përsëri në qiell, pse? Për shkak të 6 mijë yjeve që mund të shihen me sy të lirë nga Toka, për sa kohë që është një natë e errët pa ndotje drite, dallohet njëri: Polaris ose Polaris. Dhe jo sepse është më e ndritura, më e madhja ose më e afërta për ne, por sepse, ndryshe nga pjesa tjetër, ajo mbetet gjithmonë në të njëjtën pikë në qiell.

Dhe është që ndërsa pjesa tjetër e yjeve lëvizin, Polaris gjithmonë mund të gjendet duke drejtuar sytë drejt veriut, gjë që e ka bërë atë një pikë referimi për lundruesit në hemisferën veriore. Zbuloni pse ylli i shtyllës është gjithmonë i fiksuar në qiell.

Shpjegimi është se ky yll, i vendosur në konstelacionin Ursa i Vogël, është në një vend shumë të veçantë, pikërisht në boshtin e rrotullimit të Tokës. Për të na dhënë një ide, nëse hapësira do të ishte një disk që rrotullohej mbi një regjistrues, Polaris do të ishte mu në qendër, gjithmonë i palëvizur, ndërsa pjesa tjetër e yjeve lëvizin rreth nesh.

Por kjo nuk do të jetë gjithmonë rasti, pasi ekspertët na kujtojnë se çdo vit boshti i rrotullimit të Tokës zhvendoset një shkallë, gjë që do të shkaktojë në disa vjet le të ndalojmë së shikuari Polaris në pikën fikse të qiellit.

Si ta gjeni Yllin e Polit

Si ta gjeni yllin e poleve

Ylli Pole është një yll i dukshëm nga Hemisfera Veriore që, pasi mbetet gjithnjë i fiksuar në të njëjtin vend, është shumë i dobishëm nëse lundrojmë ose, nëse keni një teleskop astronomik, do t'ju ndihmojë gjithashtu ta rregulloni atë në mënyrë korrekte. Por, Si ta gjesh lehtë?

Epo, thamë që ndodhet në Ursa Minor. Këtë konstelacion do ta gjeni të vendosur sigurisht në veri, prandaj duhet të orientoheni në këtë drejtim. Yjet që e formojnë janë disi të zbehtë, kështu që Shtë e rëndësishme që të qëndroni sa më larg të jetë e mundur nga ndotja e dritës.

Një mashtrim që do t'ju ndihmojë të gjeni Ursa Minor është duke gjetur së pari Ursa Major, e cila është afërsisht në mes të rrugës midis horizontit dhe mesit të qiellit. Ju do të duhet të rregulloni gjerësinë gjeografike bazuar në vendndodhjen tuaj. Sidoqoftë, ne ofrojmë imazhe në këtë artikull për ta bërë shumë më të lehtë për ju.

Në Big Dipper ka dy yje të quajtur Dudhe dhe Merak, të cilat janë ato që përbëjnë "tasin". Të dy janë të njohur si tregues Pole Star. Pasi të jetë vendosur, vizatoni një vijë imagjinare që është rreth pesëfishi i distancës midis Dudhe dhe Merak. Kah fundi i kësaj linje do të gjeni polaris, i cili është ylli i parë dhe më i ndritshëm në Ursa Minor.

Qielli i natës

Në këtë pikë, nëse jeni akoma kurioz se çfarë forme ka Ursa Minor, shikoni për dy yje për të formuar buzën e tasit, të cilat janë Pherkad dhe Kochab. E para formon pjesën e sipërme të tasit, ndërsa e dyta pjesën e poshtme. Ato janë relativisht të lehta për t’u parë me sy të lirë.

Tani, do të ketë vetëm lidhni pikat. Ju keni gjetur tre yjet më të ndritshëm në Ursa Minor (Polaris, Perkhad dhe Kochab) dhe mbetet vetëm të lokalizoni ato të fundit që përbëjnë pjesën tjetër të tasit. Ju duhet të lokalizoni dy që formojnë dorezën, duke marrë parasysh që Polaris është fundi i saj.

Ursa Minor do të tregojë në drejtim të kundërt nga Ursa Major dhe, përveç kësaj, ju do ta shihni atë ndërsa njëri duket se është "në këmbë", tjetri duket se është "me kokë poshtë".

Përdorni busullën për të gjetur Polaris

Një metodë tjetër për të gjetur Yllin e Polit është duke përdorur një busull. Isshtë më shpejt, por duhet ta dini që Veriu magnetik dhe polari nuk tregojnë saktësisht të njëjtin vend. Kështu, ne do të marrim busullën dhe do të orientohemi në një drejtim verior. Pasi të keni mbaruar, thjesht shikoni në qiell dhe kërkoni yllin më të ndritshëm, i cili do të jetë Polaris.

A do të jetë Polaris gjithmonë ylli udhëzues në hemisferën veriore?

Lëvizja e yjeve

E vërteta është se, sado e çuditshme që mund të duket, në disa vjet, deri në vitin 3500, Polaris do t'ia lëshojë "pozicionin" një ylli tjetër të quajtur errai. Deri në vitin 6000, diçka më e pabesueshme do të ndodhë: ju do të duhet të vendosni midis dy: Alfirk ose Cephei. Në 7400 do të jetë Sadr, dhe deri në 13600 do të jetë Vega që do të drejtojë brezat e ardhshëm. Duhet të theksohet se Vega ishte tashmë Ylli Pol në të kaluarën, katërmbëdhjetë mijë vjet më parë.

Po në hemisferën jugore?

Kryq për të gjetur Yllin e Polit

Nga disa pika të Hemisferës Jugore mund të shihni edhe Polaris, por nëse keni nevojë për udhëzim, rekomandohet shumë më shumë që të gjeni Kryqi i Jugut. Për ta lokalizuar, ne do të orientohemi në jug dhe do të shikojmë në të majtë për katër yje shumë të ndritshëm. Pastaj, do të duhet të bashkoni vetëm atë në të majtë me atë në të djathtë, dhe atë në krye me atë në jug.

Ishte interesante për ju?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

21 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hoze Antonio dijo

  Pershendetje njerez, une po shkruaj ketu per te bere te ditur se une kam vezhguar yllin e shtylles per disa dite duke treguar hemisferen veriore, kam nje rekord qe me 29, ylli yne pole nuk ishte aty ?? Dikush do ta dijë pse nuk ishte ...

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje José Antonio.
   Toka është një planet që rrotullohet në një bosht, dhe Ylli i Veriut ndodhet në atë bosht. Kështu, pa marrë parasysh sa kthehet Toka, ne gjithmonë do ta shohim atë të fiksuar në qiell.
   Tani, ylli i polit, domethënë ai që tregon polin e veriut, nuk ka qenë gjithmonë i njëjti. Në fakt, 4800 vjet më parë më e afërta ishte "Thuban", dhe tjetri, nga viti 3000, do të jetë Errai. Por ne gjithmonë do ta shohim të fiksuar në qiell.
   Një përshëndetje.

   1.    Lof dijo

    Dhe lëvizja e përkthimit tokësor çfarë? A nuk e bën atë të ndryshojë ku boshti i pikave të rrotullimit? Bëni një vizatim të thjeshtë në një copë letër dhe vizatoni boshtin, do të shihni se me forcë duhet të tregojë në pika të ndryshme në hapësirë ​​dhe se është një lëvizje në një vit i vetëm me disa urdhra madhësie (299 milion km në diametër) më i madh se precesioni. Fakti që boshti nuk ndryshon nuk do të thotë se nuk ndryshon aty ku tregon ai bosht. Ju duhet të hiqni syrin e syve menjëherë

 2.   askallar dijo

  Monica Sanchez, nëse toka rrotullohet në boshtin e saj, dhe ky yll është në veri, mund të më tregoni pse vendet e jugut mund ta shohin atë, nëse lakimi i tokës nuk duhet t'i lejojë ata ta shohin atë, faleminderit ... Jo të përmendim që e shohim gjatë gjithë vitit ...
  Dhe meqë jemi, nëse dielli është miliona herë më i madh se dielli, pse të mos mbulojmë një rrip yjesh, duke përfshirë edhe atë verior, megjithatë ne gjithmonë shohim të njëjtat yje. gjatë gjithë vitit pa ju mbuluar dielli për X MUAJ një rrip yjesh ... Kurioz, jo?

  1.    Nuno dijo

   Ato 299 milion km në diametër të orbitës janë të papërfillshme nëse mendoni se Polaris është 433,8 vite drite larg Tokës. Bëni numrat, ato janë rreth 4105 miliardë km.
   Kjo do të thotë që nëse tërheq orbitën e Tokës rreth Diellit me një diametër prej rreth 3 milimetra, Ylli i Polit do të ishte rreth 41 KILOMETRA më lart. Lëvizja përkthyese është e papërfillshme nga ajo distancë.

   1.    Yair dijo

    Toka është e sheshtë dhe toka është e palëvizshme, tashmë është provuar, shkenca zyrtare nuk dëshiron ta pranojë atë, ato bazohen në teori pa verifikim shkencor.

 3.   Joshua dijo

  Kam një dyshim. Toka që rrotullohet në boshtin e saj dhe në veriun e saj ekstrem do të jetë Veriu gjeografik, por kjo do të priret gjatë stinëve të ndryshme të vitit, kështu që kjo do të ndryshojë prirjen vizuale në lidhje me Yllin e Veriut. Në përmbledhje: Ylli i Polit nuk do të na tregojë Veriun e vërtetë. Apo jam gabim. Sa shkallë ndryshon gjatë gjithë vitit?
  Faleminderit paraprakisht, Josu

 4.   Lof dijo

  Boshti i rrotullimit tregon vazhdimisht drejt një pike tjetër të universit në orbitën e tij "TUR KURTUAR" rreth Diellit, ai i precesionit është një milonga që ne e gëlltisim pa diskutim, shikoni, boshti kryesor i orbitës sonë është i ndarë në skajet e tij rreth 299 milion kilometra dhe logjika dikton që në të dy pikat boshti i tokës nuk ndryshon, por ai tregon drejt çdo gjëje në univers, por nuk mund të jetë e njëjta pikë (yll), pasi ekziston ajo ndarje brutale e miliona km, Çfarë a është lëvizja preçesionale pranë kësaj barbarie? pothuajse asgjë dhe mbi të gjitha kjo nuk ndodh në 26000 vjet, por çdo vit (precesioni ngadalë ndryshon pozicionin e polaris por lëvizja shumë më e madhe orbitale nuk? nuk përshtatet) dhe në të gjithë atë kohë, 1 vit, polare ylli nuk lëviz aspak pozicionin e tij, për të mos përmendur lëvizjen tjetër të sistemit diellor. Kështu që duhet të gjesh një shpjegim tjetër, gjërat nuk janë ashtu. A e dini se çfarë besoj? Anshtë një mendim i një Heliocentristi të vjetër, fanatik Heliocentrik, se nuk ka asnjë lëvizje që ia vlen, por nuk është një gabim, nuk është ai, ISSHT A NJEC MASJE

  1.    Charly dijo

   Uau, nëse ka njerëz që vënë në dyshim doktrinën e rreme, unë jam plotësisht dakord me pyetjet e bëra nga Lof, aq të thjeshta sa vizatimi në letër dhe realizimi.
   Besoj se edhe njerëzimi nuk është i gatshëm të heqë velin e mashtrimit të madh. Me respekt Lof, do të doja të kisha mundësi të ndaja më shumë informacion në lidhje me të

 5.   Angelo dijo

  Shokë, kjo temë është shumë interesante sepse ky sistem definitivisht nuk përshtatet.Ata e kanë pyetur veten pse lumenjtë nuk rrjedhin të gjithë drejt të njëjtit vend? Ata të gjithë duhet të vrapojnë në jug. Pak të gjitha objektet është vakumi që ne lëvizim drejt të njëjtit vend dhe me të njëjtën shpejtësi? Këto çështje më shkaktojnë dyshime

 6.   luan dijo

  Debati është interesant dhe kompleks për të qenë në gjendje të zgjidhim çështjen, nëse informacioni që ata na japin përputhet saktësisht me realitetin ose nuk është asgjë më shumë se një citim nga një burim tjetër i reputacionit të dyshimtë. Po sikur të mund të thonim se është e vërtetë, është se një kohë shumë e largët ka pasur civilizime që kanë trajtuar teknologjitë dhe njohuritë për këtë planet, diellin dhe yjet, të cilat vetëm tani po i rizbulojmë. Kjo njohuri u varros dhe për rreth pesëmbëdhjetë qind vjet besuam se toka ishte e rrafshët. Tani kemi pesëqind vjet të tjera tokë të rrumbullakët dhe përsëri diktatorët ose tokëzuesit e rrafshët shfaqen me teoritë e tyre të komplotit dhe se gjithçka është një blof. Dhe olle, duket se edhe ata kanë të drejtë, askush nuk i gëlltitë imazhet e udhëtimit në hënë dhe shumë të dhëna të tjera të siguruara. Por mos harroni, pasi është sipër aq poshtë. Shkenca e Shpirtit.youtube.com

 7.   zhurma dijo

  Përshëndetje… Unë mendoj se keni një gabim… polaris lëviz 1 gradë çdo 71 vjet (përafërsisht) sipas lëvizjes së precesionit dhe më pak se 0.001 në vit me ushqim.

  dhe me shkrim keni se lëviz një gradë në vit ...

 8.   Jefany mota dijo

  Polaris është një yll i bukur që po studioj, të gjithë do të mendojnë se jam i çmendur sepse jam vetëm 12 vjeç, por gjërat për të cilat pothuajse askush nuk u kushton vëmendje janë ato që më tërheqin vëmendjen por mendoj se do të shkoj arrijeni atë, ylli Polaris më thërret vëmendjen e tij për emrin e tij dhe në Kinë sipas dhe hetuar ka disa kompani me këtë emër që tërheq vëmendjen time ...

 9.   Jefany mota dijo

  Polaris është një yll i bukur që po studioj, të gjithë do të mendojnë se jam i çmendur sepse jam vetëm 12 vjeç, por gjërat për të cilat pothuajse askush nuk u kushton vëmendje janë ato që më tërheqin vëmendjen, por unë mendoj se jam duke shkuar për ta arritur atë, ylli polaris më thërret vëmendjen e tij me emrin e tij dhe në Kinë sipas dhe hetuar disa kompani me këtë emër që tërheq vëmendjen time ...

 10.   antonio castellano santamaria dijo

  Por ju akoma mendoni se toka është një sferë, unë personalisht nuk e di se çfarë forme ka sepse nuk e kam parë kurrë me sytë e mi por me testet që kam parë dhe llogaritjet që janë bërë, me siguri nuk është e rrumbullakët. ATA HAPACESIR Ekziston Unë do të doja të dija se si janë gjërat në të vërtetë dhe të mos vuaj në këtë gënjeshtër që ne jetojmë dhe që ato të na futin që kur kemi lindur.

 11.   emmanuel cangalaya hidalgo dijo

  Përshëndetje miq të dashur, unë mendoj se të gjithë kemi lloje të ndryshme të komenteve, le të mos harrojmë se kush ishte krijuesi i tij, unë jam mjaft i habitur nga emri i tij POLARIS Unë nuk i kuptoj shumë nga komentet, por të gjithë vijmë në të njëjtën natyrisht, ne nuk duhet të besojnë në gjithçka që na thonë por jo gjithçka që ata na thonë është një gënjeshtër sepse ne kemi prova dhe nëse vuajnë për të mos kuptuar gjëra, atyre u mungon pak njohuri ... ZOTI I RUA ..

 12.   emmanuel cangalaya hidalgo dijo

  Përshëndetje miq të dashur, unë mendoj se të gjithë kemi lloje të ndryshme të komenteve, mos harrojmë kush ishte krijuesi i tij, frika nga emri i tij më thërret shumë. POLARIS Unë nuk i kuptoj shumë nga komentet, por të gjithë vijmë në të njëjtën gjë natyrisht, ne nuk duhet të besojmë në gjithçka që ata thonë por jo gjithçka që ata na thonë është një gënjeshtër sepse ne kemi prova dhe nëse vuajnë për të mos kuptuar gjërat kjo është për shkak të mungesës së njohurive ... ZOTI I RUA ..

 13.   pepe dijo

  O oPër të na dhënë një ide, nëse hapësira do të ishte një disk që rrotullohej në një regjistrues, Polaris do të ishte në qendër, gjithmonë i palëvizshëm, ndërsa pjesa tjetër e yjeve lëvizin rreth nesh.

  A po thoni që toka është e sheshtë?

  1.    Vicente dijo

   toka do të ishte si një copëz mikrodusti.

  2.    Vicente dijo

   toka do të ishte si një copëz mikrodusti.

 14.   Agnes dijo

  Është shumë e qartë se vetë qielli dëshmon se toka nuk është sferë, do të jetë rrethore, do të jetë katrore, e sheshtë, por sferë? Është çmenduri, ne e dimë që meqenëse shohim qiellin dhe ecim, tani vë në dyshim gjithçka, përfshirë madhësinë dhe afërsinë midis vendeve, gjithashtu sa afër është qielli sepse në një udhëtim pashë diçka tronditëse kur avioni ishte në pjesën më të lartë, sikur dielli apo hëna ishin shumë afër ... ishte diçka që nuk do ta harroj kurrë. .