Pse deti ndryshon ngjyrën?

Pamje e oqeanit Atlantik

Deti është një element thelbësor për formimin e fenomeneve meteorologjike, uraganet janë një nga më të rëndësishmit; jo më kot, ata ushqehen me nxehtësinë e ujërave. Zakonisht nuk e mendojmë, por jetojmë në një planet blu; Ose, mirë, të paktën kjo është ngjyra që shohin sytë tanë.

Po, jam i sigurt se më shumë se një dhe më shumë se dy kanë menduar pse deti ndryshon ngjyrën. A nuk është gjithmonë blu? Tjetra do t'ju ofrojmë përgjigjen në pyetjen tuaj.

Imazhi i Gjirit të Alaskës

Imazh - Biobiochile.cl

Uji në oqeane mbulon 71% të planetit Tokë. Ne kemi eksploruar vetëm 5%, por shumë prej nesh do të bien dakord që ngjyra e saj është blu. Herë më e errët, herë më e lehtë. Gjithçka do të varet nga përqendrimi i tij i kripërave dhe lloji i jetës që ekziston në atë zonë. Kështu që, uji më i ëmbël do të jetë më i pastër se i kripuri, diçka që lehtë mund ta shohim në Gjirin e Alaskës.

Por Pse e ndryshon tonalitetin? Epo, arsyeja është se uji i detit thith një pjesë të rrezatimit me ngjyrë që përbën dritën e bardhë. Në mesditë, për shembull, ajo thith së pari rrezatimet e kuqe, të verdhë ose të kuqe, ndërsa ato blu janë ato që reflektohen. Kështu, ngjyra ndryshon sipas orëve, zhdrejtësisë dhe shkallës së insolacionit; përveç natyrës së shtratit të detit siç kemi komentuar tashmë.

Për të përfunduar, ju lëmë me këtë video ku tregon ngjyrën e oqeanit në Atlantikun e Veriut dhe në bregdetin Iberik, shkaktuar nga aktiviteti i jetës së bimëve nga janari deri në korrik 2017. Itshtë krijuar nga EUMETSAT dhe Shërbimi i Monitorimit i Bashkimit Evropian Koperniku Mjedisi Detar (CMEMS), i cili operohet nga Mercator Ocean.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.