satelit gjeostacionar

karakteristikat e satelitit gjeostacionar

Un satelit gjeostacionar është ai lartësia dhe shpejtësia e të cilit përputhen me shpejtësinë e rrotullimit të Tokës dhe duket se mbetet i palëvizshëm në Tokë. Ato mund të mbulojnë zona të mëdha dhe të ofrojnë shërbime si TV satelitor, radio, parashikimet e motit dhe më shumë. Këta satelitë kanë një rëndësi të madhe për qenien njerëzore.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për karakteristikat, vendndodhjen, teknologjinë dhe shumë më tepër të satelitit gjeostacionar.

Çfarë është një satelit gjeostacionar

rëndësia e satelitëve

Aspekte të ndryshme të epokës së hapësirës kanë pasur një ndikim të tillë në jetën tonë të përditshme, si shpikja e satelitëve të komunikimit. Në vetëm disa dekada, ata kanë arritur edhe në pjesët më të largëta të botës në mënyra që ato ishin pothuajse të paimagjinueshme jo shumë kohë më parë.

Në fakt, sot është e mundur të bisedohet drejtpërdrejt me alpinistët në malin Everest ose të komunikohet nëpërmjet internetit me pothuajse çdo sistem kompjuterik në sipërfaqen e Tokës, të gjitha me ndihmën e satelitëve të komunikimit.

Satelitët e komunikimit operojnë në shumë lloje orbitash, nga yjësitë e Tokës së ulët si Globalstar deri te orbita e çuditshme dhe shumë e prirur Molniya e përdorur nga Federata Ruse. Sidoqoftë, lloji më i rëndësishëm i orbitës për këta satelitë është orbita gjeostacionare, e cila është e përshtatshme jo vetëm për komunikime satelitore, por edhe për vëzhgime meteorologjike dhe shumë lloje të tjera aplikimesh.

Satelitët gjeostacionarë rrotullohen rreth ekuatorit me të njëjtën shpejtësi si rrotullohet Toka, një herë në ditë, dhe rreshtohen me orbitën gjeostacionare. Ata orbitojnë rreth një pikë pothuajse e fiksuar në sipërfaqen e Tokës në ekuator në një distancë prej 35.900 kilometrash. Ky pozicionim lejon monitorimin e vazhdueshëm të një zone specifike ndërsa fusha e shikimit mbulon afërsisht një të tretën e sipërfaqes së Tokës.

Ato shtrihen pikërisht në ekuatorin e Tokës dhe rrotullohen rreth Tokës në orbita rrethore. Ata rrotullohen saktësisht me të njëjtën shpejtësi dhe drejtim (nga perëndimi në lindje) si Toka, duke i bërë ato të palëvizshme nga sipërfaqja e Tokës. Një satelit gjeostacionar duhet të jetë pak larg nga Toka, përndryshe do të bjerë në lartësi, kështu që nëse largohet shumë nga Toka, do t'i shpëtojë plotësisht fushës gravitacionale të Tokës.

Satelitët gjeostacionarë kanë modernizuar dhe transformuar komunikimet në mbarë botën, nga transmetimet televizive deri te parashikimet e motit. Ato gjithashtu kanë disa aplikime të rëndësishme në fushat e inteligjencës dhe strategjisë ushtarake.

tipare kryesore

satelit gjeostacionar

Termi satelit gjeostacionar vjen nga fakti se satelitë të tillë duken pothuajse të palëvizshëm në qiell kur shikohen nga sipërfaqja e Tokës. Rrugët orbitale të satelitëve gjeostacionarë njihen si brezi i Klarkut, i quajtur sipas autorit të fantashkencës Arthur Clark, i cili vlerësohet me këtë ide.

Ai botoi një punim në vitin 1945 duke sugjeruar se satelitët artificialë mund të përdoren si stafetë komunikimi pas studimit të hulumtimit të raketave të bëra në Gjermani gjatë Luftës së Dytë Botërore. Orbita e parë e suksesshme gjeosinkrone ishte në vitin 1963 dhe orbita e parë gjeostacionare në 1964.

Kur një satelit ose anije kozmike është në një orbitë gjeosinkrone, ai sinkronizohet me rrotullimin e Tokës, por orbita është e anuar drejt planit ekuatorial. Satelitët në këto orbita ndryshojnë gjerësinë gjeografike, por qëndrojnë në të njëjtën gjatësi. Kjo ndryshon nga orbita gjeostacionare sepse satelitët lëvizin në vend dhe nuk janë të kyçur në një pozicion në qiell.

Satelitët gjeostacionarë qëndrojnë në të njëjtin vend ndërsa mbulojnë të njëjtën zonë të sipërfaqes së Tokës dhe mund të ofrojnë shërbime, të tilla si televizioni, telekomunikacioni dhe imazhet, për të zona ose zona të veçanta të sipërfaqes së Tokës në një mënyrë të parashikueshme dhe të qëndrueshme. Një satelit që duhet të drejtohet vazhdimisht në një pozicion të caktuar.

Vendndodhja e satelitit gjeostacionar

satelitë meteorologjikë

Këta satelitë janë të vendosur në një lartësi të madhe, gjë që u lejon atyre të matin të gjithë sipërfaqen e sipërfaqes së tokës, me përjashtim të zonave të vogla në polet gjeografike të jugut dhe veriut, gjë që është e dobishme në kërkimet meteorologjike. Enët satelitore me drejtim të lartë reduktojnë interferencën e sinjalit nga burimet tokësore dhe satelitët e tjerë.

Një sektor orbital është një unazë shumë e hollë në rrafshin ekuatorial; prandaj, një numër shumë i vogël satelitësh mund të qëndrojnë brenda atij sektori pa u konfliktuar dhe përplasur me njëri-tjetrin. Pozicioni i saktë i satelitëve gjeostacionarë luhatet pak çdo 24 orë. Luhatje të tilla ndodhin për shkak të shqetësimeve gravitacionale midis satelitëve, Tokës, Diellit, Hënës dhe planetëve të tjerë.

Duhen rreth 1/4 sekondë që një sinjal radio të udhëtojë drejt dhe nga një satelit, duke rezultuar në vonesë të vogël, por domethënëse të sinjalit. Kjo pritje është një problem për komunikimet ndërvepruese, siç janë bisedat telefonike.

orbita gjeostacionare

Një orbitë gjeostacionare është një orbitë e veçantë brenda së cilës çdo satelit do të shfaqet i palëvizshëm në një pikë të caktuar në sipërfaqen e Tokës. Megjithatë, Ndryshe nga llojet e tjera të orbitave, të cilat mund të kenë një numër orbitash, orbita gjeostacionare ka vetëm një.

Për çdo orbitë gjeostacionare, së pari duhet të jetë një orbitë gjeosinkrone. Një orbitë gjeosinkrone është çdo orbitë me një periudhë të barabartë me periudhën e rrotullimit të Tokës.

Megjithatë, kjo kërkesë nuk është e mjaftueshme për të garantuar një pozicion fiks në lidhje me Tokën. Ndërsa të gjitha orbitat gjeostacionare duhet të jenë gjeostacionare, jo të gjitha orbitat gjeostacionare janë gjeostacionare. Fatkeqësisht, këto terma shpesh përdoren në mënyrë të ndërsjellë.

Shumicën e kohës, ne mendojmë për rrotullimin e Tokës si të matur në raport me pozicionin mesatar të Diellit. Megjithatë, duke qenë se dielli lëviz në lidhje me yjet (hapësira inerciale) për shkak të orbitës së Tokës, dita mesatare diellore nuk është një periudhë rrotulluese vendimtare. .

Një satelit gjeosinkron rrotullohet rreth Tokës në të njëjtën kohë që i duhet Tokës që të rrotullohet një herë në hapësirën inerciale (ose fikse). Kjo periudhë njihet si një ditë sidereale dhe është e barabartë me kohën mesatare diellore 23:56:04. Në mungesë të ndonjë efekti tjetër, sa herë që një satelit me këtë periudhë kthehet në një pikë të caktuar në orbitën e tij, Toka do të pozicionohet në të njëjtën mënyrë në hapësirën inerciale.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për satelitin gjeostacionar dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.