Satelitë Jupiter

satelitë natyralë

Ne e dimë që Jupiteri është planeti më i madh në të gjithë sistemin diellor. Janë bërë vëzhgime të shumta për të përcaktuar Satelitë Jupiter. Deri më sot dihet se ka 79 hënë në këtë planet. Satelitët natyrorë quhen gjithashtu hëna dhe është një trup qiellor që rrotullohet rreth një planeti. Në sistemin diellor ka vetëm 6 planetë që kanë satelitë natyralë përveç Merkurit dhe Venusit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat dhe zbulimet e satelitëve të Jupiterit.

Karakteristikat e Jupiterit

Satelitët kryesorë të Jupiterit

Dendësia e Jupiterit është rreth një e katërta e dendësisë së planetit tonë. Sidoqoftë, pjesa e brendshme përbëhet kryesisht nga gazrat hidrogjen, helium dhe argon. Ndryshe nga Toka, nuk ka dallim të qartë midis sipërfaqes së Tokës dhe atmosferës. Kjo sepse gazrat atmosferikë ngadalë shndërrohen në lëngje.

Hidrogjeni është aq i kompresuar sa është në gjendje të lëngshme metalike. Kjo nuk ndodh në planetin tonë. Për shkak të distancës dhe vështirësisë për të studiuar brendësinë e këtij planeti, nuk dihet ende nga se përbëhet bërthama. Isshtë spekuluar se i materialeve shkëmbore në formën e akullit, duke pasur parasysh temperaturat shumë të ulëta.

Lidhur me dinamikën e tij, një revolucion rreth Diellit çdo 11,9 vjet Tokë. Për shkak të distancës dhe orbitës më të gjatë duhet më shumë kohë për të shkuar rreth Diellit sesa planeti ynë. Ndodhet në një distancë orbitale prej 778 milion kilometrash. Toka dhe Jupiteri kanë periudha kur lëvizin gjithnjë e më larg njëri-tjetrit. Kjo sepse orbitat e tyre nuk janë të njëjta çdo vit. Çdo 47 vjet, distanca midis planetëve ndryshon.

Distanca minimale midis dy planetëve është 590 milion kilometra. Kjo distancë ndodhi në vitin 2013. Sidoqoftë, këta planetë mund të gjenden në një distancë maksimale prej 676 milion kilometrash.

Satelitë Jupiter

satelitët e jupiterit

Që kur filloi studimi në vit Nga 1892 deri më sot lista e satelitëve të Jupiterit është 79. Ato janë zbuluar pak nga pak dhe duke zbuluar karakteristikat e tyre. Ata janë emëruar pas të dashuruarve, me pamje dhe bija të Zotit të Jupiterit. Këto satelitë janë të ndarë në disa grupe: i rregullt dhe i parregullt. Brenda grupit të parë kemi hënat galileane dhe programet dhe retrogradimet në ato të parregullta. Ka 8 hënë të rregullt dhe të gjitha ato kanë një orbitë prograde. Kjo do të thotë që në orbitë zhvendosja e trupit qiellor rrotullohet në të njëjtin drejtim në të cilin rrotullohet planeti. Jo të gjithë satelitët kanë një formë të rrumbullakët, por ka disa që janë plotësisht amorfe.

Disa mendojnë se satelitët u formuan nga një disk rrethor planetar, një unazë mbledhjeje gazi dhe fragmente të forta të ngjashme me një disk protoplanetar që rrethonte një yll.

Duke vazhduar me ndarjen kemi hënat e parregullta. Ato janë objekte më të vogla në madhësi dhe më të largëta se ato të rregullta. Ka orbita të të gjitha llojeve. Brenda këtij grupi të madh kemi hënat me një orbitë prograde. Brenda klasifikimit të hënave të parregullta gjejmë edhe grupe të tjera. I pari është grupi Himalia. Isshtë një grup satelitësh Jupiter që kanë një orbitë të ngjashme dhe quhen me emrin e hënës më të madhe në atë rajon. Kështu quhet sepse Himalia është 170 km në diametër krahasuar me 36, 20 dhe 80 të Listea, Leda dhe Elara. Përkatësisht.

Pastaj kemi një grup tjetër brenda hënave të parregullta. Ato janë thirrjet retrogradë. Këto hënë janë emëruar për një orbitë në kundërshtim me rotacionin e Jupiterit. Në këtë grup kemi pjesën tjetër të të gjitha hënave deri në 79.

Satelitët kryesorë të Jupiterit

hëna evropë

Hënat kryesore të këtij planeti janë 4 dhe quhen Io, Europa, Ganymede dhe Callisto. Këto 4 hënë janë Galileane dhe i përkasin grupit të atyre të rregullt dhe mund të shihen me një teleskop nga planeti ynë.

Hëna Io

Satelliteshtë sateliti më i afërt dhe i dendur i hënave galileane. Këtu mund të gjejmë fusha shumë të gjera dhe vargje të tjera malore por nuk ka ndonjë krater si rezultat i paktit të disa meteoritit. Meqenëse nuk ka krate, mendohet të ketë një moshë të shkurtër gjeologjike. Ka më shumë se 400 vullkane aktive, duke qenë objekti qiellor më aktiv gjeologjikisht në të gjithë sistemin diellor.

Ka një atmosferë të vogël, shumë të hollë, përbërja e së cilës është dioksidi i squfurit, ndër gazrat e tjerë. Vështirë se ka ujë për shkak të afërsisë me planetin dhe efektit që ka në këtë hënë.

Hëna Evropa

Shtë më e vogla nga 4 hënat kryesore. Ka një kore akulli dhe një bërthamë që ndoshta përbëhet nga hekuri dhe nikeli. Atmosfera e saj është gjithashtu mjaft e hollë dhe e hollë dhe përbëhet kryesisht nga oksigjeni. Sipërfaqja është mjaft e lëmuar dhe kjo strukturë ka bërë që shkencëtarët të mendojnë se mund të ketë pasur një oqean poshtë sipërfaqes që mund të kishte shërbyer për të krijuar jetë. Për shkak se jeta është e mundur, Europa është bërë sateliti më interesant për t'u eksploruar në të gjithë sistemin diellor.

Satelitët e Jupiterit: Hëna Ganymede

Satelliteshtë sateliti më i madh në të gjithë sistemin diellor dhe është i vetmi që ka fushën e vet magnetike. Isshtë dyfishi i madhësisë së hënës sonë dhe ai gjithashtu është afërsisht në të njëjtën moshë. Përbëhet kryesisht nga silikate dhe akull. Bërthama e tij është fundosur dhe është e pasur dhe hekuri. Mendohet se ekziston një oqean i brendshëm që mund të mbajë më shumë ujë se të gjithë oqeanet në tokë.

 Hëna Callisto

Satelliteshtë sateliti i dytë më i madh i Jupiterit. Nuk nxehet nga forcat e baticës të shkaktuara nga graviteti i Jupiterit. Më i largëti. Ka një rrotullim sinkron dhe gjithmonë i tregon të njëjtën fytyrë planetit siç ndodh me hënën e Tokës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth satelitëve të Jupiterit dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.