Satelitët e Venusit

satelitë të Venusit

El planeti venus është një nga planetët që nuk ka satelitë natyralë. Planetshtë planeti i dytë nga dielli në sistemin tonë diellor dhe mund të shihet nga planeti ynë si një objekt shumë i ndritshëm. Njihet si planeti i yllit të mëngjesit pasi shfaqet po aq sa perëndimi i diellit. Isshtë vendosur në pozicionin perëndimor që të shfaqet. Ka disa teori që ne shohim se sporti nuk ka satelitë dhe për këtë arsye ne do të flasim për satelitë të Venusit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini rreth satelitëve të Venusit dhe sekreteve të tyre.

Karakteristikat e planetit Venus

satelitët e mundshëm të venusit

E para nga të gjitha është të njohësh disa karakteristika të këtij planeti përpara se të njohësh misteret që rrethojnë faktin se ne shohim se nuk ka satelitë. Që nga kohërat antike, ky planet njihej me emrin Hesperus kur shihej nga muzgu. Ai gjithashtu kishte një emër tjetër dhe ishte Lucifer kur shihej nga agimi. Ne e dimë që Afërdita Nuk mund të jetë i dukshëm më shumë se 3 orë para lindjes së diellit ose 3 orë pas perëndimit të diellit. Astronomët e parë që filluan të studionin Venusin menduan se fakti që ata ishin dy trupa qiellorë krejtësisht të veçantë mund të ishte një realitet.

Ky planet ka faza të ndryshme ashtu si hëna nëse vërehet nga një teleskop. Sa herë që Venusi përfundon kalimin e saj në maksimum mund të shihet në një madhësi më të vogël pasi ato janë ana më e largët nga dielli. Përkundrazi, megjithëse duket se nuk është logjike, niveli maksimal i shkëlqimit të këtij planeti arrihet kur është në një fazë në rritje.

Diçka e ngjashme me atë që ndodh me hënën ndodh me Venusin. Fazat dhe pozicionet e tij përsëriten në një periudhë prej rreth 1.6 vjet. Astronomët i referohen këtij planeti si planeti Vëllai i Tokës. Dhe është një planet shumë i ngjashëm për nga madhësia, masa, dendësia dhe vëllimi. Shkencëtarët mendojnë se është dhe Afërdita ishte e njëjta distancë nga dielli i planetit tonë mund të strehonte jetën. Por, duke qenë në një zonë tjetër të sistemit diellor, ai është bërë një planet me kushte shumë të ndryshme nga tonat.

Disa kuriozitete

Ndër karakteristikat kryesore që ka është se nuk ka oqeane dhe nuk ka as satelitë. Satelitët duhet të kenë disa teori që do t'i shohim më poshtë. Ajo është gjithashtu e rrethuar nga një atmosferë shumë e rëndë që ka një përbërje kryesisht të dioksidit të karbonit dhe kështu nuk ka avuj uji. Retë lundruese që mund të shihen me teleskopë më të fuqishëm përbëhen nga acidi sulfurik. Ndryshe nga çfarë ndodh me planetin tonë, gjejmë një presion atmosferik 92 herë më të lartë. Kjo do të thotë që asnjë qenie njerëzore nuk mund të mbijetojë në planet për një minutë.

Një nga kuriozitetet që shqetëson këtë planet është se ai njihet si planeti përvëlues. Dhe është që temperatura në sipërfaqen e saj është rreth 482 gradë. Temperatura është shkaktuar nga një efekt i madh serrë që prodhon atmosferën e saj duke qenë aq e dendur dhe e rëndë. Ndryshe nga planeti Tokë, i cili ka një efekt serë që ndihmon në promovimin e temperaturave të këndshme, këtu është e ekzagjeruar. Të gjithë gazrat janë bllokuar nga atmosfera e tij dhe nuk janë në gjendje të arrijnë hapësirën. Kjo bën që Venusi të jetë më i nxehtë se Mërkuri edhe pse është më afër diellit.

Një ditë në Venus është e barabartë me 243 ditë në Tokë dhe është më e gjatë se i gjithë viti i saj që zgjat 225 ditë. Kjo do të thotë, duhet më shumë kohë për t’u kthyer nga vetja se sa rreth diellit. Një kuriozitet i fundit është që nëse një person mund të jetojë këtu, ata mund të shohin se si dielli lind në perëndim dhe muzgu do të ishte në lindje.

Satelitët e Venusit

venus nga toka

Ka shumë teori të satelitëve të Venusit në sistemin diellor. Përkundër faktit se ka hënë të shumta në sistemin diellor, nga disa që nuk kanë atmosferë si Hëna te të tjerët që kanë një atmosferë mjaft të trashë si Titan, ju mund të shihni se Venusi nuk ka satelitë. Ne e dimë që Afërdita dhe Mërkuri janë të vetmit planetë në sistemin diellor që nuk kanë hënë natyrore që rrotullohen rreth tyre. Arsyeja për këtë është diçka që shumë shkencëtarë gjatë gjithë historisë e kanë kërkuar.

Isshtë këtu që astronomët marrin parasysh disa mundësi që mund të shpjegojnë pse këto dy planet nuk kanë hënë. E para është se satelitët natyrorë u kapën nga graviteti i këtyre planetëve kur kaluan afër tyre. Ky do të ishte rasti i l hënat e vogla të marsit i njohur si Phobos dhe Deimos. Një skenar tjetër që mund të vërehet është se planeti Venus do të kapërcejë një ndikim të madh që do të nxjerrë një pjesë të materialit të tij në hapësirë. Ky material më vonë do të formonte një satelit, i cili është rasti me hënën tonë.

Një tjetër nga teoritë që ekzistojnë në lidhje me satelitët e Venusit është se ajo mund të formohet së bashku me planetin nga mbledhja e përgjithshme e materialit që ka mbetur gjatë formimit të Venusit. Në këtë mënyrë, hënat do të ishin pjesë e planetit si një e tërë.

Teoritë rreth satelitëve të Venusit

ndikimi në venus

Duke marrë parasysh disa nga teoritë më kaotike dhe dinamike që kanë të bëjnë me sistemin e hershëm diellor, duhet të dimë se kishte mijëra trupa të vegjël që orbitonin midis orbitave të planetëve të ndryshëm. Hereshtë këtu që shkencëtarët u tronditën nga fakti që ne nuk kemi ndonjë satelit natyror. Këtu asaj i bëhet pyetja nëse Venusi mund të kishte hënë në të kaluarën. Disa studiues paraqitën kërkime në të cilat ata mund të pretendonin se Venusi mund të ketë pësuar të paktën 2 ndikime të mëdha nga trupa të mëdhenj në të kaluarën ata i bënin hënat e tyre të zhdukeshin.

Më shumë gjasa, Venera mund të ketë pasur një hënë të vogël të formuar nga mbeturinat që u nxorën nga planeti pas një goditje të madhe nga një trup i madh. Për shkak të forcave të gravitacionit, sateliti po largohej derisa nuk u ndikua nga graviteti i Venusit. Në këtë mënyrë, ka të ngjarë që planeti të kapërcejë ndonjë ndikim pasues dhe të përmbysë rrotullimin e planetit, duke shkaktuar efektin e kundërt. Kjo bën që efekti i baticave të shkaktojë largimin e satelitëve nga Venusi.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth satelitëve të Venusit dhe mungesës së tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.