Sasia e reshjeve e matur në dyllin e bimës

 

Batimeria e Oqeanit Indian

Batimeria e Oqeanit Indian

Në Oqeanin Indian, sasia e reshjet ndryshojnë shumë përgjatë skajeve të tyre. Ndërsa në pyjet e lagështa të Sumatrës bie shi i madh, rajoni tashmë i thatë i Afrikës Lindore është prekur nga thatësira. Studiuesit nga Qendra për Kërkime mbi Biodiversitetin dhe Klimën (BiK-F), Instituti i Teknologjisë në Kaliforni (CIT), Universiteti i Kalifornisë Jugore dhe Universiteti i Bremenit kanë vërejtur se ky fenomen bipolar i klimës ciklike ka vazhduar gjatë 10000 vitet e fundit

Një studim pilot i botuar disa ditë më parë në "Procedurat e Akademisë Kombëtare të Shkencave" hedh dritë mbi sistemin klimatik, modelet e reshjeve të të cilit kanë ndikimin më të madh në klimën globale. Prandaj, ky studim është me interes të veçantë për studiuesit e klimës.

L tropikët luajnë një rol vendimtar në sistemin global të klimës, ndër arsyet e tjera sepse ato janë origjina e ngjarjeve ekstreme të motit të tilla si El Niño dhe musonet. Një nga rajonet më të rëndësishme të këtij lloji është Indo-Paqësori, në Azinë Juglindore pasi është burimi më i madh i avujve të ujit atmosferik, si dhe marrësi më i madh i shiut në tokë. Studiuesit kanë vërejtur ndryshime në reshjet në brigjet perëndimore të Indonezisë gjatë 24000 viteve të fundit në mënyrë që të kuptojnë më mirë modelet dhe dinamikën lokale të reshjeve.

Sipas studiuesve, duket se Dipoli i Oqeanit Indian (Dipoli i Oqeanit Indian), ka qenë një tipar i vazhdueshëm i sistemit rajonal të klimës për 10000 vitet e fundit. Ndër provat e tjera, modele anormale të reshjeve shihen në skajet lindore dhe perëndimore të Oqeanit Indian, të lidhura drejtpërdrejt. Dopoli i reshjeve manifestohet në mënyrë të tillë që sa më i lartë të jetë reshja në bregun perëndimor të Indonezisë, aq më i ulët është ai në Afrikën Lindore dhe anasjelltas.

Ky studim i ri, i përqendruar në sasitë mesatare të reshjeve që marrin periudha prej 30 vjetësh, tregon se një model i ngjashëm është ruajtur gjatë vitit 10000 vitet e fundit. "Këto lloj vëzhgimesh në lidhje me të kaluarën mund të ndihmojnë në ndarjen e lëkundjeve natyrore të reshjeve nga ato të shkaktuara nga njeriu, të konsideruara shumë të rëndësishme në funksion të ndryshimit të vazhdueshëm të klimës" komenton Dr. Eva Niedermeyer (BiK-F), drejtoresha e këtij studimi .

Niedermeyer dhe kolegët e tij kërkues kanë punuar me mostrat detare të sedimenteve të marra në det të hapur në brigjet perëndimore të Sumatra në një thellësi prej 481 metrash. Ata u përqëndruan në dyllë që gjenden në bimët tokësoreShtë një shtresë në sipërfaqen e bimëve që i mbron ato nga dehidrimi dhe sulmi mikrob, të cilat mbeten në sedimente.

Prandaj është e mundur të ndërtohen ndryshimet e reshjeve të kaluara duke matur përbërjen e qëndrueshme izotopike të hidrogjenit në dyllët bimore tokësore, pasi që shiu është burimi kryesor i hidrogjenit i ruajtur në materialin bimor. Kjo metodë kështu rrit krahasimet e drejtpërdrejta të matjes me shumë pak shtrirje kohore në periudha të gjata të së kaluarës.

Me mbarimin e epokës së fundit të akullit ndodhi rritja e temperaturave dhe shkrirja e akulloreve polare, e cila u shoqërua me një rritje të reshjeve rreth Indonezisë dhe në shumë rajone të tjera të botës. Në të kundërt, rekordi i dyllit bimor i vërejtur në studim na tregon se sasitë e mëdha të reshjeve gjatë Maksimumit të Fundit të Akullnajave dhe Holocenit ishin mjaft të ngjashme.

Sasia e shiut që ka rënë gjatë 24000 viteve të fundit duket se lidhet me nivelin e ekspozimit të Platformës Sonda dhe në veçanti me topografinë specifike të skajit perëndimor të rajonit, dhe jo vetëm me kushtet kufitare klimatike të deglaciation. Kjo nuk ishte ajo që pritej, pasi që bazuar në studimet e mëparshme supozohej se i gjithë rajoni ishte shumë më i thatë gjatë Maksimumit të fundit të Akullnajës krahasuar me kushtet aktuale, përfundon Niedermeyer.

Megjithëse studimi thekson se ndryshimet afatgjata në intensitetin e reshjeve nuk janë gjithmonë të shkaktuara nga njeriu, nuk do të thotë domosdoshmërisht se anomalitë aktuale të përkohshme përgjatë vendeve përgjatë buzës së Oqeanit Indian dhe në veçanti shpesh nuk i nënshtrohen ndikimit njerëzor.

Rajonet e Oqeanit Indian po përjetojnë rritje të popullsisë dhe kushtet e pafavorshme të motit në të ardhmen mund të çojnë në konflikt politik dhe shoqëror. Një njohuri më e mirë e fenomeneve klimatike dhe mekanizmave të fshehur që i gjenerojnë ato në këtë zonë do të ndihmojnë në rritjen e zgjidhjes së parashikimeve të klimës dhe parandalimin e këtij lloji të konfliktit, duke parashikuar pasojat klimatike.

Më shumë informacion: Thatësira përkeqëson krizën ushqimore në SahelIndonezia në prag të shembjes nga shirat e rrëmbyeshëm

Fuentes: Senkenberg


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.