Samiti i Klimës COP28 2023

Samiti i Klimës COP28 2023

I planifikuar të mbahet nga 30 nëntori deri më 12 dhjetor 2023, Samiti i Klimës, i njohur gjithashtu si COP28, do të zhvillohet në qytetin e Dubait, që ndodhet në Emiratet e Bashkuara Arabe. Megjithatë, zgjedhja e këtij lokacioni ka qenë objekt polemikash për shkak të statusit të vendit si një prodhues i madh i naftës dhe gazit. Të Samiti i Klimës COP28 2023 Ai do të drejtohet nga Sulltan Ahmed Al Jaber, Ministër i Industrisë dhe Teknologjisë së Avancuar të Emirateve dhe CEO i Kompanisë Kombëtare të Naftës Abu Dhabi.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për samitin e klimës COP28 2023 dhe pasojat e tij.

Samiti i Klimës COP28 2023

samiti i klimës

Ivana Cvijanoviç, asistent profesoreshë kërkimore në programin Klima dhe Shëndeti të ISGlobal dhe një vëzhguese në internet e samitit, shpreh dyshimet e saj: "Personalisht, jam mjaft skeptike". Ajo nxjerr në pah shqetësimet për lidhjen e mikpritësve dhe organizatorëve me industrinë e karburanteve fosile. Përveç kësaj, vë në dukje numrin e tepërt të përfaqësuesve të kësaj industrie që do të jenë të pranishëm, gjë që është e vështirë të racionalizohet.

Sipas Fernando Valladares, studiues dhe ekspert i CSIC për efektet e ndryshimeve klimatike në ekosistemet, pritshmëritë për një Konferencë të Palëve (COP) janë gjithmonë të larta dhe kjo nuk bën përjashtim. Kjo është veçanërisht e vërtetë pasi mund të jetë shansi i fundit për të shmangur tejkalimin e pragjeve të rrezikshme të ngrohjes për njerëzimin. Pavarësisht kësaj, Valladares pranon se ata që kanë marrë pjesë në shumë COP janë të vetëdijshëm se është e vështirë, pothuajse e paarritshme ose e pamundur që shumica e këtyre aspiratave të realizohen.

Që kur është përkujtuar COP dhe çfarë përfaqësojnë inicialet?

shefi i policit

Akronimi COP qëndron për Konferencën e Palëve për Klimën e Kombeve të Bashkuara. Konventa Kuadër e Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike (CNMUCC) është përgjegjëse për thirrjen e kësaj konference si organi kryesor drejtues i saj. Kjo konventë u miratua zyrtarisht në Nju Jork, Shtetet e Bashkuara, në vitin 1992 dhe hyri në fuqi dy vjet më vonë, në vitin 1994. Deri më tani, ajo është ratifikuar nga 198 palë, duke përfshirë 197 shtete dhe Bashkimin Evropian.

Konferenca e 28-të e Palëve, e shkurtuar si COP, do të thotë se ky është takimi i njëzetetetë i kësaj konference. Takimi inaugurues u mbajt në Berlin në 1995. Këto konferenca mbahen çdo vit, përveç vitit 2020, për shkak të pandemisë. Qëllimi kryesor i këtyre takimeve është që vendet të bashkëpunojnë dhe të ndërmarrin veprime për të arritur qëllimet klimatike të përshkruara në Marrëveshjen e Parisit. Marrëveshja u arrit gjatë COP21 në Paris në 2015 dhe zbatohet nga Konventa Kuadër e Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike, e njohur gjithashtu si UNFCCC.

Objektivat e samitit të klimës COP28 2023

Samiti i Klimës COP28 2023

Një nga objektivat kryesore të Marrëveshjes së Parisit është kryerja e vlerësimit fillestar global, i njohur gjithashtu si “Global Stocktake”, i cili vlerëson progresin e bërë drejt arritjes së qëllimeve klimatike. Ky inventar përfshin një cikël rishikimi që kërkon një vlerësim të zbatimit të marrëveshjes, duke detajuar progresin e bërë drejt tre objektivave të saj afatgjata. Këto objektiva Ato përfshijnë një rishikim gjithëpërfshirës të statusit të marrëveshjes çdo pesë vjet, duke filluar nga viti 2023.

Objektivi është ndalimi i rritjes së temperaturës mesatare të planetit në jo më shumë se 2 ºC krahasuar me nivelet e epokës para-industriale. Objektivi është gjithashtu të luftojmë për të parandaluar ngrohjen globale që të kalojë 1,5 ºC.

Qëllimi është të rritet aftësia për t'u përshtatur me pasojat e pafavorshme të ndryshimeve klimatike dhe, në të njëjtën kohë, të avokohet për avancimin e elasticitetit klimatik dhe zhvillimin që kanë një ndikim minimal në emetimet e gazeve serrë në atmosferë.

Për të siguruar konsistencën e transaksioneve monetare, është e domosdoshme të miratohet një model zhvillimi që të jetë rezistent ndaj klimës dhe emetimet e ulëta. Për të paraqitur planet e tyre të veprimit për klimën, ose Kontributet e Përcaktuara Kombëtare (NDC), vendet duhet të përdorin Bilancin Global. Ky proces duhet të ndodhë çdo pesë vjet dhe kërkon që vendet të rishikojnë NDC-të e tyre në një drejtim lart.

Një cikël rishikimi, i njohur si Global Stocktake, u përfshi në Marrëveshjen e Parisit. Ky cikël rishikimi kërkon që një vlerësim i statusit të zbatimit të marrëveshjes të bëhet çdo pesë vjet, duke filluar nga viti 2023.

Për më tepër, COP28 ka vendosur objektivat e zhvillimit të një programi që synon zbutjen e efekteve të ndryshimeve klimatike, me synimi përfundimtar për të mbajtur rritjen e temperaturave globale brenda kufirit prej 1,5ºC. Ky program do të përfshijë gjithashtu vendosjen e një objektivi global të përshtatjes klimatike dhe financimit të klimës, i cili do të përfshijë marrëveshjet financiare për humbjet dhe dëmet që u ratifikuan në COP27 të mbajtur në Sharm El Sheik, Egjipt. Objektivi kryesor i këtij fondi është të ofrojë ndihmë për ata që përballen me ndikimin e ndryshimeve klimatike që ata nuk mund ta përballojnë.

Sulltan Al Jaber vlerëson se për të arritur objektivat e Marrëveshjes së Parisit, vendet në zhvillim dhe ato në zhvillim Ata do të duhet të sigurojnë më shumë se 2,4 trilion dollarë investime vjetore për iniciativat që lidhen me klimën deri në vitin 2030.

Jemi në kohë?

A është ende e mundur të arrihet qëllimi për të kufizuar rritjen e temperaturës në më pak se 1,5ºC? Është bërë e qartë se të dhënat dhe parashikimet e disponueshme nuk tregojnë një rezultat pozitiv. Programi i Kombeve të Bashkuara për Mjedisin (UNEP) ka publikuar raportin e tij të fundit të hendekut të shkarkimeve, i cili paralajmëron qartë se marrëveshjet aktuale sipas Marrëveshjes së Parisit janë të pamjaftueshme. Raporti zbulon se planeti ynë po shkon drejt një rritje katastrofike e temperaturës midis 2,5 dhe 2,9°C mbi nivelet para-industriale këtë shekull.

Për të ndjekur rrugën 2ºC, emetimet e gazeve serrë do të duhet të ulen me 28% deri në vitin 2030, që është vetëm shtatë vjet larg. Përndryshe, për Për të ndjekur rrugën prej 1,5ºC, kjo ulje do të duhej të ishte edhe më e konsiderueshme, duke arritur deri në 42%.

Sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, António Guterres, arritja e qëllimit për të kufizuar ngrohjen globale në 1,5ºC është ende e realizueshme. Megjithatë, ky synim kërkon çrrënjosjen e shkakut rrënjësor të krizës klimatike: karburantet fosile. Për më tepër, është i nevojshëm një zhvendosje e drejtë dhe e paanshme drejt burimeve të rinovueshme të energjisë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për samitin e klimës COP28 2023 dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.