Saheli, më i gjelbër falë Mesdheut që ngroh

Sahel

Planeti Tokë është një planet i gjallë, aq sa kur temperaturat rriten në një vend, ato bien në një tjetër për të ruajtur ekuilibrin termik global. Diçka e ngjashme do të ndodhë me Mesdheun dhe Sahelin: në 20 vitet e fundit, rajoni Mesdhetar ka përjetuar një rritje të temperaturave dhe një rënie të reshjeve, shirat që duket se janë zhvendosur në Sahel, siç zbulohet në një studim të botuar në revistën Nature Climate Change, i përgatitur nga Instituti Max Planck për Meteorologji.

Për shkak të rritjes së temperaturave në Mare Nostrum, lagështia që arrin kufirin jugor të Saharasë në fillim të musonit të Afrikës Perëndimore në qershor është gjithashtu më e lartë, kështu që Saheli bëhet më i gjelbër.

Klima e Sahel është shumë e ndryshueshme, e dominuar nga musoni i Afrikës Perëndimore, i cili sjell shira nga qershori deri në shtator. Pjesa tjetër e vitit, thatësira është shumë intensive. Toka nxehet më shumë se oqeani në verë, pasi dielli është në një pozitë më të lartë dhe, përveç kësaj, oqeanet nuk thithin nxehtësi aq shpejt sa toka. Ajri ngrihet nga kontinenti dhe, duke vepruar kështu, prodhon rrjedha lagështie nga deti drejt Sahelit.

Intensiteti i musonit ka ndryshuar me kalimin e kohës. Midis 1950 dhe 1960, Sahel përjetoi një periudhë të lagësht; Në vitet 1980, thatësira ishte aq e fortë sa më shumë se 100.000 njerëz humbën jetën. Që atëherë, reshjet u kthyen.

Sahel

Shkaku sipas shkencëtarëve është Ngrohja mesdhetare. Për të arritur në këtë përfundim, skenarë të ndryshëm u studiuan duke përdorur simulime të ndryshme. Kështu, ata ishin në gjendje të zbulonin se nëse temperatura në zonën e Mesdheut mbetet pak a shumë konstante, reshjet në Sahel nuk rriten; përkundrazi, nëse Mesdheu ngroh, në Sahel bie shi më shumë.

Kjo sepse jo vetëm rritet temperatura, por edhe lagështia, e cila është ajo që "aktivizon" musonin e Afrikës Perëndimore. Në këtë mënyrë, në këtë pjesë të Afrikës, ata mund të shijojnë më shumë shira në fillim të sezonit të shirave.

Ju mund ta lexoni studimin këtu (në Anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.